Roborock S8 MaxV Ultra – recenzja. Czy to najinteligentniejszy robot sprzątający na rynku?

Roborock S8 MaxV Ultra to nowy robot sprzątający klasy premium, którego najmocniejszą stroną jest wysokiej klasy hardware obsługiwany przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Połączenie tych dwóch kluczowych dla współczesnych technologii komponentów gwarantuje, że nasz smart asystent wykona powierzone mu zadania wzorowo i wyeliminuje konieczność jakiekolwiek ingerencji w cały proces ze strony użytkownika.

Zanim jednak przejdę do samej recenzji urządzenia, to chciałbym poświęcić moment na wyklarowanie subtelnych różnic między testowanym przeze mnie modelem a pozostałymi wariantami z tej samej serii. Roborock zdecydował się bowiem na wprowadzenie nieco chaotycznego nazewnictwa, idealnie wpisującego się w tendencje azjatyckich producentów elektroniki.

Warto więc podkreślić, że model S8 MaxV Ultra jest najbardziej zaawansowaną wersją robotów sprzątających z serii oznaczonej dopiskiem S8. Do sprzedaży trafiły również dwa alternatywne warianty urządzenia (S8 Max Ultra oraz S8 Pro Ultra), jednak posiadają one pewne ustępstwa w postaci np.: niższej maksymalnej mocy ssania i mopowania oraz mniej szczegółowej technologii mapowania pomieszczenia.

Roborock S8 MaxV Ultra – konstrukcja urządzenia

roborock s8 maxv ultra najtaniej

Roborock S8 MaxV Ultra posiada klasyczną konstrukcję, która na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym od pozostałych robotów sprzątający z kategorii smart home. Urządzenie jest relatywnie niewielkie, a jego dokładne wymiary, wraz z wagą, możecie prześledzić poniżej:

  • Głębokość: 35.3 cm,
  • Wysokość: 10.3 cm,
  • Szerokość: 25 cm,
  • Waga: 4.1 kg,
  • Waga z opakowaniem: 18.6 kg.

Grzbiet modelu S8 MaxV Ultra prezentuje się standardowo, a jego kluczowym elementem są trzy klawisze funkcyjne, ułatwiające manualną obsługę urządzenia. Zdecydowanie ciekawiej robi się, kiedy spojrzymy na front omawianego robota, bo to właśnie tam umieszczono kamerę, która umożliwia śledzenie pracy Roborocka w czasie rzeczywistym oraz podgląd jego otoczenia w sytuacji, gdy użytkownik znajduje się poza domem.

roborock s8 maxv ultra ile kosztuje

Prawa krawędź modelu S8 MaxV Ultra została wyposażona w automatycznie wysuwane ramię ze szczotką przeznaczoną do precyzyjnego czyszczenia narożników. Na spodzie urządzenia znajdują się oczywiście koła umożliwiające samodzielne poruszanie się po pomieszczeniu, otwór ssący (maksymalna moc ssania osiąga nawet 10000 Pa) oraz mop z podwójnym modułem wibracyjnym. Model S8 MaxV Ultra jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, a więc urządzenie można zakupić w białym lub czarnym wykończeniu.

Szczegółowa specyfikacja techniczna

Roborock S8 MaxV Ultra
Czyszczenie narożników i krawędziSzczotka boczna FlexiArm + dodatkowy mop krawędziowy
Maksymalne ssanie10000 Pa
Typ głównej szczotkiSzczotka DuoRoller Riser
Prędkość mopowania4000 razy/min (podwójne moduły wibracyjne)
Automatyczne podnoszenie szczotki
Automatyczne podnoszenie mopa✓ (20 mm)
Mycie mopem na gorąco✓ (60°C)
Inteligentne wykrywanie brudu
Automatyczny dozownik detergentu
Automatyczne suszenie mopa✓ (60°C)
Automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz
Automatyczne napełnianie zbiornika
Odłączana baza dokująca×
Samoczyszczenie stacji dokującej
Omijanie przeszkódTechnologia 3D Structured Light + kamera RGB
Wbudowany asystent głosowy
Rozmowa wideo

Konfiguracja urządzenia, mapowanie oraz aplikacja mobilna

roborock s8 maxv ultra recenzja

Przyznam, że początkowo obawiałem się nieco pierwszej konfiguracji modelu S8 MaxV Ultra, ponieważ wieloletnie doświadczenie z testowaniem tego typu urządzeń przypominało mi o niechlujnym podejściu niektórych producentów do intuicyjnego przeprowadzenia użytkownika przez ten nużący zazwyczaj proces. Moja niechęć zniknęła jednak już po samym otworzeniu pudełka, wewnątrz którego umieszczono plansze ze szczegółową instrukcją pierwszej instalacji.

Konfiguracja sprzętu przebiegała dokładnie tak, jak na grafikach przygotowanych przez producenta, a proces ustawienia stacji dokującej, instalacji aplikacji oraz połączenia się z siecią zajął mi dosłownie kilka minut. Na koniec uzupełniłem jeszcze pojemniki na czystą wodę oraz detergent, tak by urządzenie było w pełni gotowe do pracy.

Precyzyjne mapowanie pomieszczenia

Debiutanckie uruchomienie robota rozpoczyna się od przejazdu mapującego, którego celem jest stworzenie wizualizacji pomieszczenia w pamięci urządzenia i w rezultacie pozyskanie danych umożliwiających lepszą optymalizację jego pracy. Długość całego procesu zależy oczywiście od wielkości pokoju, w którym znajduje się sprzęt. W moim przypadku skanowanie pomieszczenia o powierzchni 19 m2 zajęło około 4 minut.

Początkowo miałem wrażenie, że Roborock pominął w tym czasie sporo zakątków, co odbije się na precyzji wykonanego skanu. Urządzenie zatrzymało się na dłużej jedynie przy legowisku dla psa, dywanie oraz butach, a więc pozornie mogłoby się wydawać, że ilość przystanków była relatywnie niewielka jak na pokój o całkiem sporej powierzchni.

roborock s8 maxv ultra opinia

Model S8 MaxV Ultra zaskoczył mnie jednak już na samym wstępie, ponieważ wygenerowana w jego pamięci mapa (którą mogłem podejrzeć w aplikacji mobilnej) uwzględniała wszystkie zakamarki pomieszczenia oraz poszczególne przedmioty znajdujące się w jego obrębie (jak np. wspomniane wcześniej buty oraz dywan, które zostały także prawidłowo rozpoznane oraz opisane).

Tak precyzyjne możliwości skanowania wynikają bezpośrednio z połączenia nawigacji laserowej oraz optycznej. W tym duecie to laser odpowiada za określenie kształtu pokoju, natomiast sensor optyczny umożliwia odpowiednią interpretację poszczególnych detali w pomieszczeniu. Kluczowym elementem specyfikacji jest również kamera 3D z rozpoznawaniem barw, której działanie regulują algorytmy sztucznej inteligencji.

roborock s8 maxv ultra premiera w Polsce cena

Opisany wyżej zestaw umożliwia rozpoznawanie ponad 73 typów przeszkód, co w rezultacie sprawia, że Roborock S8 MaxV Ultra ominie pozostawione na podłodze kapcie, postara się nie niepokoić zwierząt domowych podczas sprzątania, a w trakcie czyszczenia powierzchni znajdujących się obok kociej kuwety lub psiej miski – automatycznie zwiększy intensywność czyszczenia. Urządzenie potrafi także zidentyfikować bardziej zabrudzone miejsca i uwzględnić je w mapie mieszkania.

Interakcje z otoczeniem oraz wykrywanie przeszkód

Umiejętność prawidłowego rozpoznawania obiektów znajdujących się w polu widzenia kamery ma jeszcze jedną dużą zaletę, którą docenią wszyscy właściciele czworonogów. Roborock S8 MaxV Ultra potrafi bowiem automatycznie oznaczać miejsce, w którym znajduje się zwierzę (robi to przy pomocy symbolu łapek w aplikacji mobilnej), dzięki czemu użytkownik może podglądać w czasie rzeczywistym położenie swojego psa. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję poszukiwania pupila oraz pozwala na podglądanie jego zachowania przy użyciu wspomnianej wcześniej kamery.

Funkcjonalna aplikacja mobilna i wideorozmowy

W tym miejscu chciałbym jednak uspokoić wszystkie osoby obawiające się o naruszenie swojej prywatności, ponieważ wbudowany do robota obiektyw pozostaje wyłączony do momentu, gdy wyrazimy zgodę na jego uruchomienie. Podgląd obrazu rejestrowanego przez kamerę jest dostępny w dedykowanej aplikacji mobilnej.

roborock s8 maxv ultra aplikacja mobilna

Warto w tym miejscu napisać kilka słów na temat samego programu do kontroli pracy urządzenia, ponieważ przyznam, że jest on świetnie zaprojektowany. Wszystkie kluczowe funkcje oraz kontrolery poszczególnych parametrów sprzątania znajdują się w łatwym do odnalezienia menu, a korzystanie z aplikacji nie wymaga wcześniejszego zaznajomienia się z żadną instrukcją.

Połączenie systemu nawigacji i dedykowanego dla robota programu daje wiele ciekawych możliwości, ponieważ z poziomu swojego smartfonu możemy: wpływać na plan pracy urządzenia, zmodyfikować kierunek jego przemieszczania się po pokoju czy wykluczyć konkretną strefę mieszkania z trwającego planu.

Roborock S8 MaxV Ultra – testy

ile kosztuje roborock s8 maxv ultra

Najwyższy czas przejść do kluczowego fragmentu poniższej recenzji, czyli testów funkcji sprzątających w modelu S8 MaxV Ultra. Przeprowadzony przeze mnie sprawdzian rozpocząłem od najbardziej klasycznego zadania, jakim jest odkurzanie. Deklarowana przez producenta moc ssąca robota wynosi 10000 Pa, czyli 400% w porównaniu z jego poprzednikiem.

Do tego na spodzie urządzenia umieszczono sylikonowe rolko-szczotki, które zwiększają skuteczność zbierania cięższych zanieczyszczeń, a przy tym są niemal nieśmiertelne w eksploatacji. Tutaj od razu nadmienię, że producent zastosował dodatkowe skrobaki przy zaczepach rolek, które zapobiegają zakręcaniu się włosów.

Proces odkurzania pomieszczenia przebiegł bez najmniejszych problemów, a skuteczność urządzenia na twardych podłogach jest absolutna. Umówimy się jednak, że sprzątanie tego typu nawierzchni należy do najprostszych zadań dla każdego robota sprzątającego. Podczas tej banalnej czynności zauważyłem jednak coś intrygującego, co zdecydowanie wyróżnia model S8 MaxV Ultra na tle konkurencji.

Automatycznie wysuwana szczotka boczna

roborock s8 maxv ultra asystent głosowy

Testowane urządzenie posiada wbudowaną szczotkę boczną, która została umieszczona na automatycznie wysuwanym ramieniu. Robot, pomimo swojego okrągłego kształtu, potrafi dzięki niej dotrzeć do każdego narożnika, a sama szczotka nie zostawia nawet milimetra marginesu podczas sprzątania przy ścianach.

Czyszczenie dywanów

Równie miłą niespodzianką jest czyszczenie dywanów. Roborock potrafi bowiem rozpoznawać typ nawierzchni i samodzielnie dostosowywać do niej swoją wysokość. Urządzenie umożliwia także uruchomienie sprzątania w szachownice, które gwarantuje pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń – bez względu na długość włosia dywanu. Warto dodać, że rozpoznanie nowej nawierzchni wpływa także na regulacje mocy ssania oraz mopowania.

Mopowanie

Ostatni z moich testów dotyczył mopowania. Wspomniana czynność może stanowić domyślny element pracy urządzenia (w połączeniu z odkurzaniem) lub zostać wywołana indywidualnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że model S8 MaxV Ultra automatycznie unosi rolki szczotek podczas mopowania – w taki sam sposób jak chowa mopa w trakcie sprzątania dywanu.

roborock s8

Testowany robot posiada pewne unikalne rozwiązanie konstrukcyjne. Na jego spodzie znajduje się pojedynczy mop soniczny, który ma spełniać rolę dwóch mopów rotacyjnych. Takie rozwiązanie umożliwia wyszorowanie konkretnego obszaru 4000 razy w ciągu jednej minuty. Możecie więc być pewni, że Roborock poradzi sobie nawet z przyschniętymi planami, a następnie wyczyści podłogę na błysk.

Dodatkowo mop umieszczony na całej szerokości robota pokrywa większą powierzchnię niż klasyczne mopy obrotowe, które mają między sobą przerwę. Taka konstrukcja posiada zazwyczaj pewną wadę, a konkretniej spory, nawet kilkucentymetrowy dystans przy listwach i ścianach.

Tutaj jednak kłania się funkcja, o której wspomniałem wcześniej, czyli miniaturowy mop, który zostawia mniej niż 2 mm przestrzeni między szczotką a czyszczoną powierzchnią. Warto również dodać, że obraca się on z częstotliwością 185 obr./min.

Wbudowany asystent głosowy

Kontrola urządzenia podczas sprzątania jest możliwa nie tylko przy użyciu dedykowanej do tego aplikacji mobilnej, ale i wbudowanego asystenta głosowego. Dokładnie tak – Roborock S8 MaxV Ultra posiada swojego własnego asystenta, którego możecie wywołać prostą komendą “Hello Rocky”. Wśród obsługiwanych przez niego poleceń znajdują się takie czynności jak: zatrzymanie czyszczenia, posprzątanie konkretnego pokoju, wymuszenie pominięcia konkretnego miejsca czy zlecenie opróżnienia pojemnika w stacji dokującej. Rocky zrozumie każdą z przytaczanych komend pod warunkiem, że powiesz do niego np. w języku Szekspira (niestety język polski nie jest na ten moment obsługiwany).

(Nie)zwykła stacja dokująca

Kupując Roborock’a S8 MaxV Ultra otrzymujecie w zestawie sporą stację dokującą, której instalacja jest dosyć prosta – choć wymaga nieco więcej zaangażowania jeśli chcecie ją podłączyć do dopływu świeżej wody oraz odpływu brudnej. Przyznam jednak, że nie miałem okazji testować jej w takiej konfiguracji, ponieważ zdecydowałem się na zweryfikowanie jej użyteczności w trybie “manualnego nosiciela wody”, czyli takim, z którego skorzysta zapewne większość użytkowników.

Sprawdzanie działania stacji rozpocząłem od kurzu, a konkretniej od opróżniania robota z nieczystości. Urządzenie robi to sprawnie – generując przy tym jakieś 70 dB głośności, czyli tyle, co taki klasyczny odkurzacz z wczesnych lat 2000. Proces trwa kilkanaście sekund, a w aplikacji możecie zaznaczyć preferowane godziny, w których ma on się odbywać.

roborock s8 maxv ultra test głośności

Wszystkie nieczystości trafiają do higienicznego worka o pojemności 2,5 litra z równie szczelnym zamknięciem. Częstotliwość jego opróżniania zależy od wielkości mieszkania, jednak moje doświadczenia z innymi robotami podpowiadają wymianę raz na kwartał.

Zdecydowanie ciekawiej wygląda kwestia mopa, ponieważ stacja myje ten element konstrukcji wodą w temperaturze 60 stopni. Efektem jest oczywiście skuteczne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń oraz 99% bakterii. Następnie mop jest oceniany przez robota, a w razie konieczności cały proces zostaje powtórzony. W późniejszym etapie stacja dokonuje suszenia w temperaturze 60 stopni, co zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów.

robot sprzątający

Objętość poszczególnych zbiorników w bazie dokującej prezentuje się następująco:

  • czysta woda: 4 L,
  • brudna woda: 3.5 L,
  • płyn do podłóg: 580 ml.

Warto w trym miejscu nadmienić, że nawet tak niewielka ilość płynu do podłóg powinna wystarczyć na 3 miesiące sprzątania.

Recenzja Roborock S8 MaxV Ultra – podsumowanie i cena

Roborock S8 MaxV Ultra to wszechstronny robót sprzątający, który urzekł mnie przede wszystkim przemyślanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi (w postaci np. automatycznie wysuwanej szczotki do narożników) oraz rozbudowanymi funkcjami sztucznej inteligencji. Omawiane urządzenie potrafi wzorowo spełniać swoje zadania, a przy tym daje użytkownikowi rzadko spotykane możliwości, takie jak: śledzenie swojego pupila czy podgląd sprzątanego pomieszczenia przez kamerę w czasie rzeczywistym.

Na pochwałę zasługuje także dołączona do zestawu stacja dokująca, która praktycznie całkowicie eliminuje konieczność ingerencji w pracę robota oraz proces jego oczyszczania. Mogę więc śmiało powiedzieć, że Roborock S8 MaxV Ultra to nieprzypadkowy przedstawiciel asystentów domowych klasy premium, a jego cena znajduje swoje odzwierciedlenie we wzorcowym działaniu wszystkich funkcji.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.