Profil zaufany – co jeśli nie zdążyłeś przedłużyć jego ważności? Do czego służy profil zaufany? Jak założyć nowe konto?

Profil zaufany jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi internetowych, które polski rząd udostępnił swoim obywatelom. Sprawdź, jak założyć nowego konto w serwisie pz.gov.pl oraz listę istotnych benefitów, które z tego wynikają.

Do czego służy profil zaufany?

rozmowa telefoniczna

Profil zaufany jest jedną z najprostszych metod na elektroniczną weryfikację tożsamości. Użytkownicy posiadający swoje konto w tej rządowej bazie danych, mogą o wiele szybciej załatwić np. sprawy urzędowe, dzięki możliwości stosowania tzw. podpisu zaufanego. Dotyczy to również kwestii związanych z księgowością czy internetowym zatwierdzaniem rachunków u swojego pracodawcy.

Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL oraz  pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Konto jest ważne przez 3 lata. Po upływie tego czasu należy przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Ogromną zaletą omawianego systemu jest nieograniczony dostęp do podmiotów publicznych i możliwość załatwiania wielu kwestii bez konieczności stania w kolejkach oraz fizycznego pojawienia się we wskazanej placówce.

Które profile wygasły wraz z 31 października?

aplikacja Carrefour

W ostatnim czasie spora część obywateli korzystających z profilu zaufanego otrzymała wiadomość o możliwości jego wygaśnięcia. Informacja ta dotyczyła ponad 5 milionów użytkowników (według Macieja Górskiego – zastępcy dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki – dokładna ilość wygasających profili to 5.5 miliona) i trafiła do obywateli drogą SMS-ową.

Przedłużenie profilu zaufanego było możliwe do 31 października i polegało na zaktualizowaniu danych przypisanych do konta użytkownika. Omawiane działanie było jednak konieczne tylko w przypadku profili, które zostały automatycznie przedłużone w trakcie pandemii. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy osób, a jednocześnie nie zdążyłeś odświeżyć ważności swojego profilu zaufanego przed końcem października, to będziesz zmuszony do ponownego założenia konta.

Jak założyć nowy profil zaufany?

PIT z mObywatel

Założenie profilu zaufanego jest bardzo proste, a aby to zrobić należy w pierwszej kolejności otworzyć rządową stronę internetową pz.gov.pl. Następnie konieczne będzie wybranie opcji umożliwiającej rejestrację nowego konta. Najprostszym sposobem na utworzenie profilu jest zalogowanie się do portalu przez swoje dane do bankowości internetowej.

W ten sposób to bank staje się naszym dostawcą tożsamości i przesyła do rządowego serwisu wszystkie konieczne informacje na temat nowego użytkownika. Pozostałe metody założenia konta polegają na wykorzystaniu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, wideo weryfikacji, albo osobistego potwierdzenia tożsamości w urzędzie gminy, oddziale ZUS lub urzędzie skarbowym.