Dostajesz podejrzane sms-y lub połączenia od niepokojących numerów? To może się zmienić od poniedziałku

Już w najbliższy poniedziałek – 25 września – zacznie obowiązywać nowy rządowy projekt, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie ilości niebezpiecznych sms-ów oraz połączeń telefonicznych. Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma wymusić na operatorach większe zaangażowanie w ochronę swoich klientów.

Warto w tym miejscu zauważyć, że omawiany problem jest realnym zagrożeniem, czego dowodzi udostępniony w tym tygodniu raport CERT Orange Polska. Przedstawiciele popularnej sieci komórkowej poinformowali bowiem, że na przestrzeni dwóch minionych wakacyjnych miesięcy operator musiał zablokować aż 24 tysiące potencjalnie niebezpiecznych domen.

Uważaj na dziwne sms-y oraz połączenia od nieznanych numerów

cyberbezpieczeństwo OT

W notatce prasowej pojawiły się także bardziej szczegółowe wiadomości, które sugerują, że na podejrzane strony internetowe próbowało wejść aż 1.7 miliona klientów. Ponad połowa groźnych witryn próbowała wyłudzić od użytkowników pieniądze w ramach tzw. oszustwa na kupującego. Orange poinformował także, że aż 17% domen nakłaniało do fałszywych inwestycji, a nowym trendem wśród oszustów jest zakładanie stron imitujących sklepy internetowe. Nie mam więc najmniejszych wątpliwości co do tego, że uchwalenie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej jest jak najbardziej uzasadnione, choć trudno na ten moment przewidzieć jej faktyczną skuteczność.

Nowa ustawa ma poprawić sytuację na rynku

Portal Business Insider informuje, że od teraz to po stronie sieci komórkowych będzie leżała odpowiedzialność za blokowanie niebezpiecznych sms-ów. Dodatkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej ma prowadzić spis podejrzanych numerów, dzięki czemu użytkownicy zdecydowanie rzadziej powinni spotykać się z połączeniami od np. fałszywych przedstawicieli instytucji bankowych.

Jak sprawdzić, czy mój e-mail stał się częścią wycieku danych?

Jeżeli w ostatnim czasie otworzyłeś niepokojący link lub dziwną witrynę internetową i masz wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa Twoich danych, to z całą pewnością polecam skorzystanie z dwóch pomocnych serwisów. Pierwszy z nich to rządowa strona Bezpieczne Dane, na której dowiesz się czy Twój adres e-mail stał się częścią większego przecieku. Analogiczne informacje można uzyskać także na Have I Been Pwned, a dodatkowo w tym przypadku logowanie się przy pomocy profilu zaufanego nie jest wymagane. Warto również regularnie odwiedzać portal CERT, na którym publikowane są aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci