One UI 6.1 – sprawdź, jak Galaxy AI pomoże Ci przerobić zdjęcie przy użyciu sztucznej inteligencji

Najnowsza wersja nakładki One UI (edycja 6.1) trafiła już na pierwsze smartfony Samsunga. Urządzeniami tymi są tegoroczne flagowce koreańskiej marki, czyli modele: Galaxy S24, Galaxy S24 Plus oraz Galaxy S24 Ultra. Kluczowymi funkcjami zaprezentowanymi w ramach premiery omawianych telefonów – a zarazem pokazu nowego oprogramowania – są narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Już na wstępie muszę jednak zaznaczyć, że na ten moment nie wiemy, które z opcji dodanych do Galaxy S24 zostaną zaaplikowane także do starszych smartfonów koreańskiej marki. Opisywana w niniejszej publikacji funkcja jest więc jak na razie dostępna tylko na najnowszych flagowcach Samsunga.

Jak wyciąć obiekt ze zdjęcia przy użyciu Galaxy AI?

Edycja zdjęć Samsung Galaxy

W celu skorzystania z nowej metody wycinania obiektów ze zdjęć należy otworzyć galerie, a następnie przejść do fotografii, która ma podlegać edycji. Kolejnym krokiem będzie wybranie menu modyfikacji zdjęcia oraz skorzystanie z funkcji połączonych z Galaxy AI. Teraz wystarczy obrysować obiekt, który ma zostać usunięty lub przytrzymać na nim palec. Ostatni etap polega na wygenerowaniu nowego zdjęcia z naniesionymi przez użytkownika poprawkami.

Jakie efekty można uzyskać przy pomocy Galaxy AI?

Przyznam, że początkowo – podczas krótkich testów Galaxy S24 na jego przedpremierowym pokazie – omawiana funkcja nie zrobiła na mnie tak pozytywnego wrażenia. Kiedy jednak urządzenie trafiło do mnie na dłuższy okres, to momentalnie dostrzegłem jak duży potencjał mają narzędzia wgrane domyślnie do nowych flagowców koreańskiej marki. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie: AI nie tylko pozwoliło mi przesunąć obiekt w inne miejsce, ale i wygenerowało obraz latarni, która idealnie skleja się z przestrzenią pozostałą po wyciętej postaci.

Podobnie wygląda sytuacja ze standardowymi zdjęciami, choć tutaj można dostrzec pewne problemy w przypadku nieco bardziej skomplikowanych operacji. Przykładowo: na poniższej fotografii AI idealnie zastąpiło pustą przestrzeń powierzchnią drewna (w przypadku drzwi), jednak wygenerowało też mały glitch w postaci dość dziwnego palca na drugim zdjęciu (wygląda on bardziej jak kciuk niż palec wskazujący).

Funkcje testowałem również wycinając osobę ze zdjęcia i przesuwając ją w inne miejsce. Przyznam, że w tym przypadku efekty były zdecydowanie lepsze niż się spodziewałem. Algorytmy niemalże bezbłędnie wypełniły pustą przestrzeń, choć przy dolnej krawędzi można nadal zobaczyć mały artefakt w postaci części krzesła.

Mimo to muszę przyznać, że jestem zaskoczony tak sprawnie działającym AI na nowych smartfonach Samsunga i mam nadzieję, że omawiana opcja trafi także na starsze urządzenia z serii Galaxy. Niestety na ten moment nie wiemy, czy na pewno tak się stanie.