Zostań mistrzem mieszanych sztuk walki – jaki komputer do TEKKEN 8

Premiera TEKKEN 8 już nie długo i  to już 26 stycznia, będą mogli sprawdzić grę wszyscy, którzy ją zakupili. I choć tytuł od lat kojarzony jest z konsolami, to podobnie jak w przypadku poprzedniej części zadebiutuje również na naszych PC. Standardowo już postanowiłem sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na nowy zestaw, jeżeli chcielibyśmy cieszyć się płynną rozgrywką.

Na kolejną odsłonę tej popularnej bijatyki od Bandai Namco przyszło nam długo czekać. Siódma osłona debiutowała bowiem w 2017 roku, czy nawet w 2015, jeżeli liczymy wydanie przeznaczone do salonów arcade. Jednak nie nam oceniać decyzję twórców. Fajni raczej na pewno nie będą zawiedzeni nadchodzącą premierą. Ja natomiast postanowiłem dokładnie zagłębić się w wymagania systemowe, by móc odpowiedzieć na pytanie. Czy chcąc zagrać w TEKKEN 8 na premierę, musimy inwestować w nowego PC i ile musielibyśmy na niego wydać? Dodatkowo przygotowałem dla Was propozycje zestawów, gotowych na płynną rozgrywkę.

TEKKEN 8 wymagania systemowe

Zacznijmy od początku, czyli od wymagań sprzętowych. Te ku zaskoczeniu wcale nie są aż tak wysokie, choć sam deweloper nie wspomina, na jakich ustawieniach graficznych będzie działał tytuł. Kwestie wymagań sprzętowych omówił już wcześniej Damian w osobnym artykule, do którego zapoznania bardzo zachęcam. To jaki komputer powinniśmy posiadać, by cieszyć się płynną rozgrywką w TEKKEN 8?

Jaki komputer do Tekken 8 - wymagania systemowe na platformie steam

Jak już wspomniałem, te są naprawdę niskie. Minimalna specyfikacja ogranicza się do 4-rdzeniowej i5 6-generacji Intela bądź procesora AMD Ryzen pierwszej generacji. Dodatkowo tytuł ma wymagać jedynie 8 GB pamięci RAM. Nawet karty graficzne pokroju GTX 1050 Ti czy R9 380 X to ani nie najwydajniejsze, czy najnowsze konstrukcje. Co bardziej może dziwić, tytuł ma korzystać z bibliotek DirectX 12, a mimo wszystko na tak skomponowanym zestawie ma zapewniać ponad 60 klatek na sekundę. Może to imponować, jednak zapewne mówimy w tym przypadku o najniższych ustawieniach. Nie jest też powiedziane, że rozgrywka w tym przypadku może być ograniczona do niższych rozdzielczości niż Full HD, czy po prostu wymagać włączenia opcji skalowania rozdzielczości pokroju FSR czy DLSS.

Czy jednak zalecana konfiguracja w takim razie będzie wymagać od nas posiadania dużo mocniejszego PC? Tak, choć dalej nie mówimy o najnowszym sprzęcie. W przypadku procesorów zalecane są jednostki o jedną generację młodszą. Czyli dalej mówimy o układach, które debiutowały ponad 5 lat temu. Co prawda podwoiła się ilość wymaganej pamięci systemowej, jednak od wielu lat 16 GB RAM jest już standardem. Nawet w przypadku polecanych kart graficznych wymagania nie są zbyt wysokie. Radeon RX 5700 XT czy RTX 2070 to również niemal 6-letnie konstrukcje, a ich wydajność dziś można porównać z najtańszymi układami obecnej generacji.

Skoro omówiliśmy już dokładnie wymagania sprzętowe, przyjrzyjmy się zatem zestawom, które dla was przygotowałem.

Jaki komputer do TEKKEN 8 – rozgrywka w 1080p

Najniższa cena zestawu ~2698,34 zł

Choć deweloper gry sugeruje dość niskie wymagania, postanowiłem celować ciut wyżej. Czemu? Aby przy kolejnej premierze nowszej gry od razu nie skazywać się na konieczność modernizacji.

Z tego względu zamiast 4- rdzeniowej jednostki polecam 6-rdzeniowy układ od AMD. Na pewno Ryzenowi 5500 nie można odmówić wysokiej wydajności, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze jego niską cenę. Szczerze powiedziawszy, miałem dylemat z doborem płyty głównej. Z racji, że Ryzen 5500 nie obsługuje dysków PCIe 4.0 śmiało można by sięgnąć po konstrukcje wykorzystujące chipset B450. Finalnie postawiłem jednak na model wyposażony w układ B550, by w przyszłości w razie aktualizacji jednostki centralnej, nie było konieczności wymiany tego elementu. Dodatkowo różnica w cenie płyt głównych jest minimalna, więc nie wpływa znacząco na nasz budżet. Oczywiście konfiguracja została wyposażona w 16 GB pamięci RAM oraz 1 TB nośnik NVMe. 

endorfy-ventum-200-argb-112

W przypadku karty graficznej postawiłem na taniego Radeona RX 6600, którego dalej możemy kupić w cenie poniżej 1000 zł. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć płynną rozgrywką w rozdzielczości 1080p nawet na wysokich ustawieniach graficznych. Odrobinę wydajniejszą alternatywą dla tej karty może być RTX 3050, dzięki któremu będziemy mogli również skorzystać z opcji DLSS. Pamiętajcie, że przynajmniej w dniu premiery TEKKEN 8 nie będzie obsługiwał najnowszej wersji technologii NVIDII i generatora klatek. Niestety ceny kart GeForce nie są najlepsze, dlatego finalny wybór padł na Radeona. Bym umożliwić przyszłą rozbudowę zestawu, zdecydowałem się na polecenie 600-watowego zasilacza z certyfikatem 80+ Bronze. Całość została zamknięta w przewiewnej obudowie od Endorfy Ventum 200 Air. 

Jaki komputer do TEKKEN 8 – rozgrywka w 1440p bądź 2160p

Najniższa cena zestawu ~6455 zł

Chcąc zagrać w TEKKEN 8 na najwyższych ustawieniach w rozdzielczości QHD bądź UHD, będziemy musieli sięgnąć dużo głębiej do naszego portfela. Po raz kolejny postawiłem na dużo mocniejszą jednostkę centralną. Dokładnie na najwydajniejszy procesor dla graczy na platformę AM4 – Ryzen 7 5800X3D. Oczywiście nie mogło zabraknąć 32 GB pamięci RAM.

W przypadku karty graficznej zdecydował się polecić niedawno wypuszczonego RTX 4070 Super. Ten bez problemu poradzi sobie z rozgrywką na najwyższych ustawieniach graficznych w rozdzielczości QHD, a po włączeniu DLSS nawet i w UHD (4K). W przypadku obudowy i zasilacza postawiłem na jednostki od Endorfy. Model Signum 300 ARGB jest bardzo kompaktową konstrukcją, która zachwyca swoją wydajnością oraz posiada w komplecie aż 4 wentylatory. Zasilacz o mocy 850 Watów i certyfikatem Gold pozwoli w przyszłości wymienić zarówno procesor, jak i kartę graficzną na wydajniejsze i nowsze modele.

Nie zapomnijcie o padzie

Oczywiście kompletując nowego PC z myślą o rozgrywce w TEKKEN 8, nie można zapomnieć o padzie. Ogrywanie tego tytułu na klawiaturze może nie należeć do najprzyjemniejszych. Dostępnych opcji na rynku jest wiele. Ja jednak poleciłam oryginalne kontrolery przeznaczone do konsol. Zarówno DualSense od Sony, jak i Xboxowy pad będą działać z waszym PC. Dodatkowo zagranie na nim w najnowszą FIFĘ (EA Sport FC24), Forze czy wiele innych tytułów. Nie musicie od razu sięgać po dedykowany arcade stick.

Jak widać – ceny zestawów znacząco różnią się od siebie. Przypominamy, że największą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich uniwersalność. Przecież te nie tylko mogą służyć do rozrywki, ale i do pracy czy nauki. Mam nadzieję, że proponowane zestawy pomogą wam w podjęciu, co by nie mówić, wciąż niełatwych decyzji zakupowych.

Jeżeli jednak koniecznie pragniecie zagrać w TEKKEN 8 pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po konsolowe wydanie gry. Ta jest dostępna również na Xbox’ach Series oraz PlayStation 5

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.