One UI 6.0 vs One UI 5.1 – sprawdź najważniejsze zmiany w aplikacji aparatu na telefonach z serii Galaxy

Najnowszy Android 14 – wspierany przez nakładkę One UI 6.0 – pojawił się właśnie na kolejnych smartfonach koreańskiego producenta. Tegoroczna wersja oprogramowania wprowadza sporo zmian, które poprawiają możliwości personalizacji urządzenia oraz ułatwiają dostęp do poszczególnych funkcji. W niniejszej publikacji skupię się na kluczowych modyfikacjach, które wprowadzono do aplikacji aparatu.

One UI 6.0 wprowadza kilka zmian w obsłudze aparatu

Zdecydowanie najbardziej potrzebną – w mojej opinii – zmianą, która w końcu zawitała na smartfony Samsunga, jest umożliwienie szybkiego przełączania się między szczegółowością obiektywu bez konieczności otwierania ustawień urządzenia. Kafelek, który jest za to odpowiedzialny znajdziecie w prawym górnym rogu aparatu.

Po lewej: One UI 5.1 | Po prawej: One UI 6.0

Delikatnym modyfikacjom uległy także ikony odpowiedzialne za ustawianie proporcji wykonywanej fotografii oraz uruchamianie efektów na zdjęciu. Są to jednak tylko zmiany wizualne – podobnie z resztą jak kolejna z przytaczanych przeze mnie nowości, czyli odświeżona linia, której obsługa służy do doprecyzowania intensywności nałożonych na zdjęcie filtrów.

Nowy sposób obsługi opisywanego parametru pozwoli na zdecydowanie prostsze uzyskanie oczekiwanego efektu.

One UI 6.0 zmienia główny widok w trybie kamery

Kolejne drobne zmiany dotyczą sposobu obsługi kamery. Od teraz w widoku nagrywania znajdziecie odmieniony pasek górny, na którym niemalże wszystkie skróty przeszły małą metamorfozę. Samsung zdecydował się również na rozbudowanie menu konfiguracji klatkażu oraz rozdzielczości nagrywanego wideo.

Po lewej: One UI 5.1 | Po prawej: One UI 6.0

W One UI 6.0 jest ono o wiele większe i dzieli omawiane wyżej parametry na dwie jasno sprecyzowane kategorie. Mam wrażenie, że w nowej wersji systemu ten element menu jest zdecydowanie bardziej czytelny, choć nie oszukujmy się – jest to jedynie drobna zmiana wizualna (nie mniej jednak jak najbardziej na plus).

One UI 6.0 ułatwia dostępność poszczególnych funkcji

Kolejne kluczowe modyfikacje dotyczą rozszerzonych ustawień aparatu. Przede wszystkim w One UI 6.0 optymalizator scenerii trafił do zakładki oznaczonej jako zaawansowane opcje optymalizacji i tym samym utracił swoją indywidualną belkę w menu głównym.

Po lewej: One UI 5.1 | Po prawej: One UI 6.0

Dodatkowo przechodząc do przytaczanego widgetu możemy zmienić intensywność optymalizacji jakości zdjęcia. Użytkownicy dostali do wyboru 3 poziomy tego parametru i mogą decydować między maksymalnym, średnim oraz minimalnym wsparciem.

W głównym widoku ustawień pojawiła się także funkcja umożliwiająca szybkie włączenie automatycznego skanowania dokumentów i tekstu. Zakładka posiada także swoje indywidualne opcje, które można rozwinąć poprzez naciśnięcie na nią.

One UI 6.0 ułatwi przełączanie się między przednim a tylnym aparatem

Do menu trafiła także funkcja umożliwiająca szybkie przełączanie się między przednim a tylnym aparatem. Nie jestem w tym miejscu do końca przekonany co do tego, że poprzednia odsłona oprogramowania nie posiadała omawianej opcji, ale z całą pewnością w One UI 5.1 nie znajdziecie zakładki, która umożliwiałaby jej włączenie oraz wyłączenie z poziomu głównych ustawień kamery.

Po lewej: One UI 5.1 | Po prawej: One UI 6.0

One UI 6.0 i nowe opcje znaku wodnego

Android 14 oraz nowa wersja systemu One UI ewidentnie stawiają na rozszerzone możliwości personalizacji poszczególnych elementów systemu. Niejako kontynuacją tego podejścia w aplikacji aparatu są dodatkowe funkcje, które znajdziecie w zakładce oznaczonej jako znak wodny.

Po lewej: One UI 5.1 | Po prawej: One UI 6.0

Od teraz użytkownicy otrzymali dostęp do nieco bardziej rozbudowanego menu ustawień, umożliwiającego dokładniejsze wskazanie informacji, które mają wyświetlać się na zdjęciach jako znak wodny.

One UI 6.0 umożliwia szybkie zapisanie wyciętego elementu w formie naklejki

Nowa wersja systemu umożliwia nie tylko automatycznie wycięcie konkretnego obiektu ze zdjęcia (wystarczy, że otworzysz grafikę w galerii, a następnie przytrzymasz na niej swój palec), ale i szybkie zapisanie go w formie naklejki.

One UI 6.0 naklejki

W pierwszej kolejności smartfon poinformuje Cię o tym czy odnalazł na zdjęciu elementy, które jest w stanie samodzielnie z niego wyodrębnić, a następnie zobaczysz drobne menu – umożliwiające zapisanie, udostępnienie oraz skopiowanie wyciętego obiektu.

One UI 6.0 dodaje nowy widget kamery

Nowy widget kamery to prawdopodobnie jedna z najciekawszych zmian wprowadzonych w ramach One UI 6.0. Umożliwia on bowiem utworzenie na pulpicie skrótu, który przeniesie Cię bezpośrednio do konkretnego trybu aparatu.

One UI 6.0 widget kamery

Nowa wersja oprogramowania pozwala nie tylko na zmianę tła widgetu (czyli zdjęcia, które będzie się wyświetlało na ekranie głównym), ale i wybór konkretnej kamery (tylnej lub przedniej) oraz funkcji, z której chcemy docelowo skorzystać.

Przycisk cofania w widoku edycji

One UI 6.0 na Galaxy S22

W One UI 6.0 znajdziecie również dedykowany przycisk cofania podczas edycji zdjęcia. Umożliwi on szybkie anulowanie wprowadzonych przez siebie modyfikacji oraz podgląd zmian, które trafiły do fotografii.