One UI 6.0 i Android 14 – jak przygotować swojego Samsunga Galaxy do aktualizacji systemu?

Tegoroczna odsłona nakładki One UI pojawia się na coraz większej ilości smartfonów Samsunga. Jeżeli jesteś jednym z użytkowników, którzy czekają na możliwość instalacji odświeżonej wersji systemu, to koniecznie sprawdź co możesz zrobić, aby cały proces przebiegł o wiele sprawniej.

Wykonaj zapasową wersję systemu

Zdecydowanie najważniejszym krokiem przed pobraniem nowej wersji sytemu będzie stworzenie kopii zapasowej danych, które znajdują się na Twoim telefonie. W przypadku najważniejszych treści takich jak: sms’y, notatki, kontakty czy galeria – możesz skorzystać zarówno z opcji synchronizowania urządzenia z dyskiem OneDrive, jak i kontem Google.

one ui 6.0 na samsungu galaxy s22

W celu wykorzystania pierwszej z przytaczanych przeze mnie możliwości wystarczy otworzyć aplikację, w której zgromadzone są interesujące Cię pliki (np. galerię jak na powyższym zrzucie ekranu), a następnie przejść do jej ustawień i włączyć połączenie chmury Microsoft z Twoim telefonem (środkowy zrzut ekranu). Po sparowaniu konta z urządzeniem otrzymasz możliwość przeniesienia na wirtualny dysk konkretnych albumów oraz zweryfikowanie ile miejsca zajmują przesłane przez Ciebie pliki.

nakładka one ui

Alternatywną opcją – z której sam korzystam podczas przenoszenia danych na testowane przeze mnie telefony – będzie stworzenie kopii zapasowej całego systemu na Twoim koncie Google. W celu wykonania całego procesu musisz w pierwszej kolejności pobrać aplikację Google One (widoczna na pierwszym zrzucie ekranu powyżej), a następnie zalogować się na niej do swojego konta.

Kolejny krok polega na wybraniu opcji podpisanej jako tworzenie kopii zapasowej oraz doprecyzowaniu, które konkretnie dane mają zostać przeniesione do chmury. Od teraz będziesz mógł w kilka minut odtworzyć stan swojego smartfonu zarówno na nowym urządzeniu, jak i na tym samym telefonie w razie jakichkolwiek problemów z aktualizacją systemu. Omawiana funkcja może się więc okazać przydatna w wielu sytuacjach.

Uzupełnij poziom baterii

Kolejnym krokiem będzie kwestia, która zapewne dla większości użytkowników wyda się całkowicie oczywista. Mowa o uzupełnieniu poziomu baterii w urządzeniu przed próbą instalacji nowej wersji systemu. Samo pobieranie oprogramowania powinno być możliwe w każdym przypadku, jednak zaaplikowanie zmian wdrożonych w ramach odświeżonej nakładki One UI nie będzie możliwe jeśli Twój smartfon jest niemalże wyładowany.

Sprawdź, czy aktualizacja jest już dostępna na Twoim urządzeniu

Na sam koniec wypadałoby sprawdzić, czy nowa wersja systemu jest już dostępna na Twoim smartfonie. Istnieje również spora szansa na to, że telefon powiadomi Cię o tym samodzielnie, ale stanie się tak tylko wtedy, gdy na twoim urządzeniu zostanie włączona funkcja automatycznego pobierania aktualizacji (widoczna na trzecim zrzucie ekranu – poniżej czerwonego prostokąta).

Jak zainstalować One UI 6.0

W celu ręcznego sprawdzenia dostępności update’u należy otworzyć ustawienia telefonu, a następnie przejść do zakładki opisanej jako aktualizacja oprogramowania. Znajduje się ona niemalże na samym dole omawianego widoku. Kolejnym krokiem będzie wybranie belki pobierz i zainstaluj, która wymusi na smartfonie zweryfikowanie aktualności oprogramowania. Jeśli nowa wersja sytemu One UI została wysłana na Twój model Samsunga, to telefon umożliwi Ci natychmiastowe zainstalowanie systemu lub przełożenie całego procesu na inną godzinę. Opcja odłożenia update’u może okazać się przydatna, jeśli widzisz, że Twoje urządzenie posiada niski poziom baterii.