One UI 6.0 i Android 14 – jak spersonalizować ekran blokady? Sprawdź nowe opcje na smartfonach Galaxy

Android 14 – wspierany przez nakładkę One UI 6.0 – pojawia się na coraz większej ilości smartfonów Samsunga. Nowe wersje obu systemów stawiają przede wszystkim na rozszerzone opcje personalizacji poszczególnych elementów oprogramowania, wśród których znalazły się dodatkowe funkcje modyfikacji ostatecznego wyglądu ekranu blokady.

Wraz z One UI 6.0 na ekranie blokady pojawił się nowy zegarek

Już na wstępie muszę jednak zaznaczyć, że zmiany wprowadzone w tym aspekcie przez koreańską markę są dość drobne i polegają głównie na poprawie kwestii wizualnych. One UI 6.0 wnosi jednak mnóstwo innych nowości jak np.: dodatkowe elementy w aplikacji aparatu oraz zaktualizowany wygląd paska szybkiego dostępu, ale w niniejszej publikacji skupię się jedynie na możliwościach, które trafiły do ekranu blokady.

W celu przejścia do ustawień powyższego widoku wystarczy przytrzymać palec przez kilka sekund na widgecie blokady. Na Twoim telefonie pojawi się wtedy tapeta, uzupełniona o opcje modyfikowania poszczególnych elementów, które wyświetlają się na wygaszaczu. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na nowy kształt zegara, który trafił do One UI 6.0. Możecie go ocenić na powyższym zrzucie ekranu. Prezentuje on mniejszą wersją wyświetlanej godziny, a data i część tygodnia wyświetlane są zaraz obok aktualnej pory dnia.

One UI 6.0 dodaje nowe czcionki do ekranu blokady

Do One UI 6.0 trafiło też kilka świeżych fontów, które stanowią kolejny element modyfikacji wyglądu ekranu głównego. Poprzednia wersja systemu oferowała w sumie 6 czcionek, a Samsung zdecydował się poszerzyć ten asortyment o kolejne 3. Wygląd każdej z nich możecie sprawdzić na poniższym zrzucie ekranu.

Użytkownicy nadal mogą także zmieniać kolor wyświetlanych napisów, a paleta barw widocznych w dolnej części ekranu wpływa na design zegara oraz daty znajdującej się pod nim.

Możliwość manipulacji położeniem zegara w One UI 6.0

Ostatnią drobnostką, która może uprzyjemnić Wam korzystanie z telefonu, jest opcja zmiany położenia wyświetlanego czasu na ekranie blokady. W poprzednich wersjach systemu zegar zawsze znajdował się w centralnej części wyświetlacza, a użytkownicy nie mogli w żaden sposób wpływać na zmianę tego parametru.

One UI 6.0 podchodzi do tematu zupełnie inaczej, ponieważ od teraz położenie zegara jest zależne od preferencji właściciela smartfonu. Niestety pole, na którym będzie wyświetlany czas, jest nieco ograniczone i możemy umieścić go jedynie w obrębie górnej części ekranu.