One UI 6.0 i Android 14 – nadal czekasz na nową aktualizację? Niestety, ja też. Samsung trochę się spóźnia

Android 14 zadebiutował na rynku wraz z premierą nowych smartfonów od Google, czyli serii Pixel 8. Początkowo tegoroczna wersja oprogramowania była dostępna jedynie na flagowcach amerykańskiej marki, ale na przestrzeni ostatnich tygodni zaczęła również docierać do modeli innych producentów. Jednym z nich jest Samsung, którego część użytkowników już teraz cieszy się z najnowszej odsłony systemu Android oraz odświeżonej nakładki One UI.

Kiedy One UI 6.0 oraz Android 14 na smartfonach Galaxy? Samsung się spóźnia

Galaxy Z Flip 5

Pierwszymi smartfonami Samsunga, które otrzymały dostęp do aktualizacji są urządzenia z tegorocznej serii Galaxy S23. Mowa oczywiście o modelach: S23, S23 Plus oraz S23 Ultra. W sieci pojawiła się już lista, sugerująca dokładne terminy debiutu oprogramowania na kolejnych telefonach koreańskiej marki, ale niestety okazała się ona chybiona. Sam jestem użytkownikiem zeszłorocznego modelu Galaxy S22 i nadal czekam na update, który w teorii powinien pojawić się na moim urządzenie kilka dni temu.

Poniżej możecie prześledzić terminy, w których zakładano, że aktualizacja trafi do polskich użytkowników. Jej oryginalna wersja dotyczyła jednego z europejskich krajów, a więc od początku podejrzewałem, że może ona delikatnie odbiegać od czasu prezentacji analogicznego update’u w Polsce. Mimo to, Android 14 oraz One UI 6.0 powinny zadebiutować na kolejnych urządzeniach Samsunga na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni.

 • 13 listopada: Galaxy A34 5G, Galaxy A54 5G, Galaxy Z Flip 5, Galaxy Z Fold 5
 • 15 listopada: Galaxy S22, Galaxy S22 Plus, Galaxy S22 Ultra
 • 20 listopada: Galaxy S23 FE, Galaxy A13 5G, Galaxy A33 5G, Galaxy A54 5G, Galaxy S21, Galaxy S21 Plus, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Flip 4, Galaxy Z Fold 4
 • 24 listopada: Galaxy S21 FE 5G
 • 27 listopada: Galaxy A52, Galaxy A52s 5G, Galaxy A13, Galaxy A23 5G, Galaxy Z Flip 3, Galaxy Z Fold 3
 • 30 listopada: Galaxy A72
 • 1 grudnia: Galaxy A25 5G
 • 4 grudnia: Galaxy A04s
 • 8 grudnia: Galaxy XCover05s

Niestety w sieci nie pojawiły się żadne informacje na temat kilku tańszych smartfonów Samsunga, których listę możecie prześledzić poniżej. Zaktualizowanie tych urządzeń najprawdopodobniej nastąpi dopiero w grudniu.

 • Galaxy A14 5G
 • Galaxy A14
 • Galaxy A52 5G
 • Galaxy Tab A7 Lite
 • Galaxy A05s

Jak samodzielnie sprawdzić dostępność aktualizacji i zainstalować Androida 14 oraz One UI 6.0?

Dostępność aktualizacji możesz sprawdzić samodzielnie w ustawieniach swojego Samsunga Galaxy. Cały proces potrwa maksymalnie minutę i będzie bliźniaczo podobny do metody instalowania nowej wersji oprogramowania. W pierwszej kolejności wystarczy otworzyć menu ustawień, a następnie odnaleźć zakładkę podpisaną jako aktualizacja oprogramowania. W dalszym kroku wystarczy przejść do opcji pobierz i zainstaluj, która pozwoli Twojemu urządzenia na przeskanowanie dostępnych update’ów.

Kolejny krok polega na zaakceptowaniu pobierania aktualizacji (oczywiście jeśli wcześniej na telefonie pojawiła się informacja, że jest ona dostępna) oraz zainstalowaniu nowości. Każdy użytkownik może w tym momencie wybrać, czy preferuje natychmiastową instalacje, czy może woli przełożyć ten proces na inną godzinę.

Porównanie najważniejszych zmian między One UI 6.0 a One UI 5.1 znajdziesz w mojej publikacji, którą w całości poświęciłem temu zagadnieniu. Większość zmian dotyczy kosmetycznych modyfikacji, które ułatwiają obsługę poszczególnych aplikacji (np. aparatu) lub umożliwiają szerszą personalizacje poszczególnych elementów systemu (np. ekranu blokady). Android 14 generalnie wydaje się kontynuować trend z poprzedniego roku, czyli rozbudowę funkcji odpowiedzialnych za customizacje oprogramowania.