Mówią, że “ten film obraża chrześcijan” i jest satanistycznym manifestem. Czy jest aż tak mocny?

Po przedpremierowych pokazach horroru Niepokalana w USA zawrzało. Krytycy mówią, że “ten film obraża chrześcijan”.

Film Niepokalana trafi do polskich kin 26 kwietnia tego roku. Pierwsi widzowie w USA mieli już jednak okazję oglądać horror w salach kinowych, i okazuje się, że obraz w reżyserii Michaela Mohana wywołuje ogromne kontrowersje. O co chodzi?

O czym jest horror Niepokalana?

Główną bohaterką filmu Niepokalana jest siostra Cecylia, która trafia do włoskiego klasztoru. Właściwie od początku pobytu ma wrażenie, że coś tutaj jest mocno nie tak. W pewnym momencie, ku własnemu wielkiemu zdziwieniu odkrywa, że jest w ciąży. Lekarze to potwierdzają. Co więcej, dają pewność, że doszło do niepokalanego poczęcia. W całym klasztorze wszyscy zaczynają mówić o cudzie. Pytanie jest tylko jedno. Co stanie się z dzieckiem?

Obsada

W filmie Niepokalana występują m.in.:

  • Sydney Sweeney
  • Alvaro Morte
  • Simona Tabasco
  • Benedetta Porcaroli
  • Giorgio Colangelli
  • Dora Romano
  • Giampiero Judica

Wielkie kontrowersje

Po seansach w USA konserwatywne środowisko oburzyło się, że jest to film, który wprost obraża chrześcijan, wyśmiewa się z Maryi i jest satanistycznym manifestem. Chodzi przede wszystkim o zakończenie filmu. Nie chcąc zdradzać całości, pozwolę sobie tylko zacytować jedną z wypowiedzi:

Diabelskie, świętokradzkie, czyste zło i rażąco obraźliwe. Jest to profanacja i ma trzeci akt, który pluje w twarz wszystkiemu, co święte. Po prostu… zło.

Wiele głosów obrony zwróciło się także w stronę Sydney Sweeney, która gra w filmie główną rolę. Sporo osób twierdzi, że młoda aktorka została specjalnie wepchnięta do tego świata, aby zawrócić jej w głowie. Co ciekawe, to właśnie ona odkupiła scenariusz, który powstał już 10 lat temu i poza tym, że gra w filmie główną rolę, jest także jego producentką.

Części amerykańskiego społeczeństwa nie podobała się także akcja promocyjna. Bilety na przedpremierowe pokazy były sprzedawane po 6,66 dolara. Z kolei na premierze filmu Sydney Sweeney pojawiła się w towarzystwie kobiet przebranych za zakonnice, które miały twarze zasłonięte czerwonym materiałem.

Jak film przyjmie się w Polsce? Przekonamy się już wkrótce. Polska premiera kinowa zaplanowana jst na 26 kwietnia.