Najlepsze zestawy komputerowe – październik  2023

Minął szał zakupowy związany z powrotem do szkół. I choć zapewne wielu z was już nastawia się na promocje związane z czarnym piątkiem, to przed nami jeszcze prawie dwa miesiące oczekiwania? A może, zamiast liczyć na fałszywe oferty, lepiej zdecydować zakup już teraz?

Raz jeszcze postaram się odpowiedzieć na pytanie, “czy to jest dobry moment na złożenie nowego PC?”.  Z tego względu przygotowałem kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co aktualnie warto zwrócić uwagę.

Sytuacja na rynku – październik 2023

Szybkie podsumowanie września. Zgodnie z przewidywaniami na początku miesiąca zadebiutowały nowe karty od AMD. Z recenzjami zarówno RX 7700 XT, jak i RX 7800 XT mogliście zapoznać się już na naszej stronie. Śmiało można powiedzieć, że karty na chwilę obecną, mimo że są wydajnie, nie zostały wycenione najlepiej. Dodatkowo zaledwie po 3 tygodniach od premiery ich ceny w sklepach znacząco podskoczyły, przez co jeszcze bardziej spada ich opłacalność. 

Jednak to nie jest najważniejsza  informacja. W piątek, 29 września zadebiutował w końcu FSR 3.0. Co prawda na chwilę obecną technologia ta jest dostępny wyłącznie w dwóch grach, jednak możemy spodziewać się, że zawita w większej ilości tytułów w niedługim czasie. AMD nawet zaktualizowało grafikę o nowe pozycje. Nowa lista jest naprawdę interesująca i znajdziemy na niej kilka naprawdę wymagających gier. Jest na co czekać?

Nowa grafika prezentująca gry które otrzymają FSR 3.0 Fot. AMD

Cóż pierwsze testy wskazują, że dzięki włączonemu FSR ilość generowanych klatek często ulega nawet potrojeniu. Wszystko za sprawą generatora klatek, rozwiązania, które znamy z DLSS3. Jednak są pewne różnice. Dla użytkowników ceniących sobie jakość wyświetlanego obrazu AMD postanowiło dodać opcje renderowania w natywnej rozdzielczości. Nawet w tym przypadku możemy liczyć na znaczący przyrost wydajności. Co najważniejsze technologia czerwonych działa nie tylko na najnowszych kartach Radeon. Bez problemu odpalimy ją na konkurencyjnych GeForce RTX. Co ciekawe, FSR 3 jest wspierany przez większą ilość modeli kart konstrukcji NVIDII, niż tych mogących uruchomić DLSS3. Ten przecież działa tylko na najnowszych RTX 4000. 

To nie jedyne nowości. AMD udostępniła również beta wersję sterowników dla posiadaczy RX 7000, dzięki którym możemy liczyć na generator klatek (Fluid Motion Frames) w niemal każdej grze obsługującej DirectX11 oraz 12. Na chwilę obecną “Czerwoni” chwalą się znacznymi wzrostami wydajności w dość sporej ilości tytułów. 

Czekamy zatem na ruch ze strony NVIDII. Ta jeszcze przed premierą RX 7800 XT zdecydowała się na obniżkę ceny sugerowanej RTX 4070 o 50 dolarów. Niestety, w naszych rodzimych sklepach raczej jej nie doświadczymy. Mniej więcej od miesiąca możemy zauważyć tendencje wzrostów cen kart graficznych obu producentów. Czyżby plotki o mocnych ograniczeniach produkcji w końcu się potwierdziły?

Co zatem nas czeka w październiku? Cóż, raczej na pewno nie mamy co spodziewać się żadnej premiery nowych kart graficznych. AMD już miesiąc temu ogłosiło, że seria RX 7000 jest już kompletna i nie planuje prezentować nowych modeli. W przypadku NVIDII co prawda dalej nie wyjaśniła się sprawa RTX 4050. Jednak biorąc pod uwagę słabe przyjęcie po premierze RTX 4060 czy RTX 4060 Ti, którym to przecież zarzucano mały przyrost wydajności względem poprzedników, trudno oczekiwać by w obecnej sytuacji “zieloni” zdecydowali się na zaprezentowanie jeszcze bardziej okrojonej konstrukcji. 

Nie oznacza to, że w październiku nie pojawią się żadne nowe komponenty do naszych PC. Już w połowie miesiąca możemy spodziewać się najnowszych procesorów od Intela. Co prawda będą to odświeżone wersje dobrze znanych już mam Raptor Lake’ów 13. generacji. Intel zdecydował się na delikatne podbicie zegarów bazowych oraz turbo. Możemy też spodziewać się odrobinę lepszej sprawności energetycznej, za sprawą wciąż udoskonalanego procesu technologicznego Intel 7. Pod względem specyfikacji najwięcej zmieni się w jednostce Core i7-14700K/KF. Model ten ma otrzymać aż 12 rdzeni o wysokiej sprawności energetycznej  Gracemont. Poprzednik Core i7-13700K miał ich “tylko” 8. I choć nie znamy ceny nowych jednostek niebieskich, to jest to dobra wiadomość dla osób planujących zakup nowego PC. Możemy bowiem spodziewać się obniżek cen na modele poprzednich generacji, które wciąż są bardzo wydajne.

MSI 14 generacja oczekiwana wydajność

Wraz z nowymi procesorami w sklepach pojawia się również odświeżone wersje płyt głównych Z790. Największą nowością ma być na pewno obecność bezprzewodowych kart sieciowych w standardzie Wi-Fi 7. Pamiętajcie, jednak że nawet gdy planujecie zakup najnowszego układu Intela, wciąż będziecie mogli go używać z płytami głównymi bazującymi nawet na chipsecie Z690. Wystarczy tylko zaktualizować BIOS, a dzięki temu również uda wam się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Dobór zestawów

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobre, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Dodatkowo postanowiliśmy dodać alternatywne karty graficzne przy każdej konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu. Szukając najlepszych promocji na GPU, sprowadźcie nasze zestawienie.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.  

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych wybierając najtańsze oferty. Z tego względu postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: Komputronik, Sferis oraz MediaExpert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy możliwość wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży. 

Październik 2023 -zestaw do 2000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~1760,02 zł

Zaczynamy dość nietypowo. Pierwszym, najtańszym proponowanym zestawem jest konfiguracja korzystająca z zintegrowanej karty graficznej. Jednak układ Vega występujący w sześciordzeniowy procesorze AMD Ryzen 5 5600G pozwala na płynną rozgrywkę nawet w nowe tytuły. Co prawda nie możemy liczyć na wysokie ustawienia graficzne, czy opcje śledzenia promieni, jednak czy ktokolwiek oczekuje tego od komputera za niecałe 2 000 złotych? 

Procesor Ryzen 5600G

Zestaw został tak przygotowany, by w przyszłości bez problemu dołożyć do niego dedykowaną kartę graficzną pokroju RTX 3060 czy nawet taniego RX 6600.   Nie musimy obawiać się w tym przypadku o zbyt słaby zasilacz, ponieważ za dostarczenie energii odpowiada wielokrotnie sprawdzona jednostka od SilentiumPC Elementum E2 o mocy 550 Watów. Całość została zamknięta w przewiewnej i taniej obudowie AEROCOOL PGS CS107, posiadającej aż trzy wentylatory domyślnie zainstalowane. Domyślna konfiguracja posiada 16 GB pamięci DDR4 oraz 1 TB dysk NVMe

Październik 2023 – zestaw do 2000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~2126,66

Najtańszy zestaw bazujący na procesorze Intela wykorzystuje, bardzo popularny procesor Core i3-12100F. Ta czterordzeniowa jednostka świetnie radzi sobie z grami. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny. 

Chcąc zmieścić się w założonym budżecie, poniekąd zmuszeni byliśmy skorzystać z leciwego już GeForca GT 1030. Jeśli jednak dysponujecie niewiele większym budżetem, naszym zdaniem warto od razu zdecydować się na wymianę tej karty graficznej. Nawet GTX 1050 Ti zapewni zauważalnie lepszą wydajność, choć radzilibyśmy swoją uwagę kierować w stronę nowszych jednostek takich jak GTX 1650, którego nawet kupimy taniej czy RX 6600

Pozostałe komponenty pozostały bez zmian w stosunku do pierwszej konfiguracji. Dalej stawiamy na 1 TB dysk od WD, zasilacz SilentiumPC czy obudowę AEROCOOL.

Październik 2023 -zestaw do 3000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~2983,31

Jakby ktoś jeszcze na początku tego roku powiedział mi, że za trzy tysiące złotych będzie można złożyć tak wydajny komputer do gier, to raczej bym nie uwierzył. Sześciordzeniowy procesor, mocna płyta główna na chipsecie B550, 16 GB pamięci RAM i Radeon RX 6600. Potrzebujecie czegoś więcej?

Karta graficzna ASROCK-Radeon RX 6700 XT Challenger D

Konfiguracja ta bez problemu pozwoli odpalić wszystkie najnowsze tytuły, na dość wysokich ustawieniach graficznych. Jeżeli jednak zależałoby wam na opcjach śledzenia promieni to od razu radziłbym wymianę karty graficznej na RTX 3060, który to w tym przypadku będzie zauważalnie wydajniejszy. Wszystko zostało zamknięte w ładnej i dobrze wentylowanej obudowie KRUX Vako.

Październik 2023 -zestaw do 3000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~2931,57 zł

Alternatywna konfiguracja, która wykorzystuje również sześciordzeniowy procesor, tym razem produkcji IntelaCore i5-12400F. Ta zmiana wymusiła na nas dobór nowej płyty głównej. Postawiliśmy na rozwiązanie od Gigabyte. B660M DS3H to wysoko oceniana budżetowa jednostka, która bez problemu poradzi sobie nawet z mocniejszymi procesorami, jeżeli chcielibyśmy w przyszłości rozbudować nasz zestaw. Posiada cztery sloty na pamięć RAM w standardzie DDR4, dwa dla dysków M2 czy 4 porty SATA. Pozostałe elementy komputera nie różnią się od tego co już dobieraliśmy w poprzednich zestawach. 

Październik 2023 -zestaw do 4500 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~4376,83

Wyższy budżet pozwolił zaszaleć z konfiguracją. W tym przypadku postawiliśmy na nowy 10 rdzeniowy procesor od Intela. Jednostka Core i5-13400F, korzysta z hybrydowej konstrukcji, do naszej dyspozycji jest 6 wydajnych rdzeni Raptor Cove, oraz cztery dodatkowe Gracemont, mogące pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną.  

Procesor Intel Core i5-13400F

W przypadku płyty głównej raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Gigabyte – model B760 DS3H. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania. Dodatkowo nie musimy przejmować się koniecznością aktualizacji BIOS, by ten obsługiwał procesory 13 generacji. 

Największą zmianą, która wpływa na wydajność w grach, jest zastosowana karta graficzna. Postawiliśmy na Radeona RX 6700 XT, który to obecnie jest dostępny w rewelacyjnej cenie. Karta ta może stanowić świetną alternatywę nawet dla RTX 3070, z racji na dużo niższą cenę. Nawet debiutujący niedawno RTX 4060 będzie mniej wydajny i droższy od rozwiązania AMD. Konstrukcje NVIDII polecamy użytkownikom, którym zależy na opcjach śledzenia promieni.

Zastosowanie mocniejszej karty graficznej wymusił na nas, zmianę zasilacza. Nasz wybór padł w stronę rozwiązania od Endorfy (dawne SIlentiumPC). Model Vero L5 dysponuje mocą 600 W oraz posiada certyfikat 85+ Bronze.

Październik 2023 -zestaw do 4500 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~4595,83

Ta alternatywna konfiguracja, jest również dobrym przykładem, w jaki sposób można rozbudować proponowany wcześniej zestaw w cenie 3000 zł. Dalej wykorzystujemy płytę główną od Gigabyte B550 AORUS ELITE, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna.

Gigabyte B550 AORUS ELITE

Zmianie jednak uległ procesor, jak i karta graficzna. Ryzen 7 5800X to wydajna ośmiordzeniowa jednostka wykorzystująca architekturę ZEN3. Pozostałe komponenty są identyczne z wcześniej propionowym zestawem. Radeon RX6700, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk NVMe PCie 4.0 o pojemności 1 TB od Kingstona.

Październik 2023 -zestaw do 7000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~6918,99

Dokładając kolejne 2000 zł do budżetu, dalej możemy liczyć na znaczący przyrost mocy. Proponowany zestaw wykorzystuje najwydajniejszy procesor do gier na platformę AM4- Ryzen 7 5800X3D. Jednostka ta posiada powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, przez co bez problemu dorównuje, a często nawet przegania dużo droższe i nowsze jednostki. Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zmianę zasilacza. Tym razem na 750 Watowy model Supremo FM5 od Endophy. Tak mocna jednostka pozwoli na bezproblemowe podłączanie nawet najmocniejszych kart graficznych.  

Ryzen 7 5800X3D

Niestety najtańsze RX 6800 XT dość szybko znikają ze sklepów. Dlatego postanowiliśmy zaproponować zestaw wyposażony w kartę od NVIDII. Swoją uwagę skierowaliśmy na RTX 4070. Szukając jednak alternatyw, to polując na promocje, w tej cenie bez problemu powinniśmy znaleźć nawet RX 6950 XT. Obie te karty mogą stanowić dobrą alternatywę dla siebie, co udowodniłem w osobnym artykule. Licząc jednak na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z włączonym śledzeniem promieni, warto swoją uwagę skierować w stronę rozwiązania od zielonych. 

Październik 2023 -zestaw do 7500 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~7312,03

Ostatni proponowany przez nas zestaw, wykorzystuje jednostkę Intela Core i5- 13600K. Ten hybrydowy procesor obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż czternaście rdzeni (6C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności w grach, nawet gdy sparujemy go z najmocniejszymi kartami graficznymi. 

Palit RTX 4070

W przypadku płyty głównej postawiliśmy po raz kolejny na konstrukcję od Gigabyte. Z790 D4 to podstawowa jednostka obsługująca pamięć DDR4. Dodatkowo model ten może pochwalić się trzema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy 2,5 Gbit LAN’em. Dzięki obecności układu Z790 na płycie głównej możemy pokusić się o podkręcenie układu Intela.

Obecnie ceny podzespołów komputerowych są najniższe od dłuższego okresu. Z tego względu, jeżeli wciąż wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.  

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.