Najlepsze płyty główne AM4 dla procesorów Ryzen 5000! Który model wybrać?

Mimo że platforma AM4 jest już z nami kilka lat i doczekała się już następcy w postaci AM5, to zainteresowanie nią utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie ma co się dziwić to przecież na nią debiutowały nie tak dawno temu jednostki ZEN3 od “czerwonych”, a im nie możemy zarzucić braku mocy. Z tego to względu wielu użytkowników stając przed wyborem złożenia nowego komputera woli sięgnąć, po te już sprawdzone konstrukcje, które dodatkowo zachęcają nas niższą ceną.

To właśnie ta “niska cena” jest chyba przyczyną największego sukcesu dla platformy AMD. Wieloletnie wsparcie dla jednego gniazda procesora doprowadziło, że nawet na kilkuletniej płycie głównej mogliśmy zainstalować najnowsze układy. Do tego AM4 dalej korzysta z pamięci DDR4, które to ostatnio również potaniały. Nie zapominajmy również o Ryzenie 7 5800X3D, najlepszym procesorze do gier poprzedniej generacji. Układ ten dzięki powiększonej pamięci Cache trzeciego poziomu, jest w stanie konkurować z topowymi jednostkami zarówno ZEN4 od AMD, jak i 12.- 13.- czy nawet 14-generacją Intela. A jest od nich dużo tańszy! Nawet w zastosowaniach bardziej profesjonalnych szesnastordzeniowe Ryzeny 9 serii 5000, dalej spisują się świetnie, kosztując zauważalnie mniej niż ich następcy.

Biorąc pod uwagę niemalejącą popularność płyt głównych AM4, postanowiłem przygotować zestawienie kilku płyt głównych, których zakup warto rozważyć, gdy składamy nowy komputer. Skupiałem się na modelach, które wyróżniają pewne funkcje i które bez problemu poradzą sobie z obsługą najnowszych procesorów od AMD. Celowo pominąłem też najdroższe jednostki dostępne na rynku. Jak już wspominałem, główną zaletą całej platformy AM4 ma być niski koszt adaptacji. Pamiętajcie również, że często wyższa cena płyty głównej wcale nie zapewnia zauważalnego wzrostu wydajności.

Płyty główne AM4, co wybrać?

Wieloletnie wsparcie dla platformy spowodowało, że na rynku obecnie mamy dostępnych bardzo dużo modeli. W sklepach znajdziemy jednostki bazujące na chipsetach B450, A520, B550, X570 oraz X570s. To właśnie od zastosowanego układu będzie w głównej mierze zależała cena płyty głównej, ale i dostępne funkcje. 

B450 to bardzo udany układ, “poprzedniej generacji”. Debiutował razem z procesorami Ryzen serii 2000. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie byśmy, użyli go nawet z najnowszymi jednostkami AMD. Jedyne co “tracimy” w przypadku B450 to obsługa linii PCie w standardzie 4.0. Dotyczy to zarówno kart graficznych jak i dysków twardych. Jest to jednak rekompensowane nam bardzo niską ceną.

A520 najtańszy chipset serii 500. Przyglądając się specyfikacji nietrudno nie odnieść wrażenia, że jego możliwości są niemal identyczne jak B450, z małym wyjątkiem. Jest nim zablokowanie funkcji związanych z podkręcaniem procesora. Tutaj również nie możemy liczyć na obsługę PCIe 4.0. Biorąc pod uwagę ograniczenia, oraz ceny modeli bazujących na układzie A520, zdecydowałem się nie polecać żadnej płyty z tym chipsetem. Dużo lepszym i często tańszym wyborem pozostaną płyty główne B450.

Jak łatwo się domyślić B550, to następca popularnego układu B450. Nowy chipset otrzymał wsparcie dla standardu PCIe 4.0 zarówno dla dysków twardych, jak i kart graficznych. Dodatkowo obsługuje on przetaktowywanie pamięci oraz procesora. Płyty B550 są przygotowywane z myślą o działaniu z najnowszymi procesorami AMD dla platformy AM4. Z tego względu te przeważnie posiadają zauważalnie mocniejsze sekcje zasilania niż odpowiedniki na B450. Jeżeli składasz komputer do gier z procesorem Ryzen 5000, to właśnie na tych jednostkach powinieneś się skupić w pierwszej kolejności.

Ostatnim układem do omówienia został X570 oraz jego wariant z dopiskiem “S”. Płyty główne wyposażone w ten chipset są przeznaczone dla entuzjastów. Przeważnie modele te posiadają większą ilość interfejsów czy złącz. Potrzebujesz 10 portów USB, dwóch złącz Ethernet, większej ilości portów SATA czy NVMe, X570 jest dla Ciebie. Pamiętajcie, że większość płyt głównych posiada aktywne chłodzenie chipsetu. Ten mały wentylator, potrafi być głośny. Z tego względu swoją uwagę lepiej kierować w stronę nowszych modeli z X570S. Nowsza rewizja chipsetu nie grzeje się już tak bardzo i została wyposażona w pasywne chłodzenie.

Mamy omówioną kwestię chipsetów zajmami się zatem omówieniem samych płyt głównych AM4. Nie układałem modeli w żadnej hierarchii, a ich kolejność jest losowa. Jest to moja subiektywna opinia na temat produktów dostępnych na rynku. 

ASRock B450 PRO4 R2.0

Jest to jedna z tańszych płyt głównych AM4. Mimo to konstrukcja została wyposażona w mocna sekcja zasilania, która bez problemów poradzi sobie z wszystkimi procesorami ZEN2 oraz ZEN3. Co prawda nie możemy liczyć na spektakularne osiągi po OC najmocniejszych 16 rdzeniowych jednostek, ale przecież mówimy tu o płycie głównej, która kosztuje często nawet niecałe 400 zł. W tym budżecie niestety nie uświadczymy również bezprzewodowej karty sieciowej WiFi, ale dyspozycji mamy za to aż 8 portów USB, gigabitowy LAN czy dwa gniazda M.2 dla dysków twardych NVMe.

Płytę główną znajdziemy między innymi:

ASUS TUF GAMING B450 PLUS II

Podzespoły sygnowane marką TUF ma charakteryzować wysoka jakość oraz przystępna cena. Nie inaczej jest w przypadku B450 PLUS II od Asusa. Co prawda nie jest to najtańszy model bazujący na chipsecie B450, jednak może pochwalić się na tyle mocną sekcją zasilania, by poradzić sobie nawet z najmocniejszymi procesorami AM4. Dodatkową zaletą może być wykorzystany kodek Audio Realtek ALC S1200. Na pewno nie jest to budżetowa konstrukcja pokroju AC887, która to przeważnie gości na tańszych płytach głównych. Niestety w cenie ok. 450 zł nie możemy liczyć na obecność karty WiFi.

Płytę główną znajdziemy między innymi:

Gigabyte B550 GAMING X V2

Przesiadając się na nowszy chipset zyskujemy w głównej mierze obsługę nowszego standardu PCie 4.0. Dodatkowo sekcje zasilania płyty została przygotowana, by bez problemu poradzić sobie nawet z szesnastordzeniowym Ryzenem 9 5950X. Jednak główną zaletą Gigabyte B550 GAMING X V2 jest cena. Ta płyta główna AM4 została wyceniona 500 zł, co czyni ją niewiele droższą od polecanych wcześniej modeli B450. Minusem na pewno będą ograniczone ilości złącz, dostępnych dla użytkownika. Na tylnym panelu znajdziemy tylko 6 gniazd USB i podobnie jak w przypadku wcześniej polecanych konstrukcji będzie nam doskwierać brak karty WiFi.

Płytę główną znajdziemy między innymi:

ASUS ROG STRIX B550 A GAMING

najlepsze płyty głowne AM4 - ASUS ROG STRIX B550-A GAMING TOMAHAWK

Płyty główne serii ROG (Republic of Gamers) stały się niemal synonimem sprzętu dla graczy. Płyta STRIX B550 A GAMING wyróżnia się nie tylko oryginalną biało srebrną stylistyką z licznym podświetleniem RGB. Została wyposażona w 2,5 Gigabitowy LAN. Dodatkowo na tylnym panelu znajdziemy 8 portów USB, przycisk dla opcji Bios FlashBack umożliwiający aktualizację oprogramowania bez konieczności instalowania procesora. Po raz kolejny płyta Asusa wyróżnia się również zastosowanym kodekiem Audio (SupremeFX S1220A).

Płytę główną znajdziemy między innymi:

MSI MAG B550 TOMAHAWK

Seria MAG Tomahawk od dłuższego czasu jest moją ulubioną w ofercie MSI. Zapewnia ona dobry balans między potrzebnymi funkcjami a ceną. Nie inaczej jest w przypadku płyty B550. Mocna sekcja zasilania, 2,5 gigabitowy LAN, Bios FlashBack czy 10 gigabitowy port USB typu C, to wszystko znajdziemy na tylnym panelu. Producent również zastosował ceniony kodek audio Realtek ALC 1200. W sprzedaży znajdziemy dwie wersję podstawową oraz wyposażoną w kartę sieciową bezprzewodową w standardzie WiFi 6E.

Płytę główną znajdziemy między innymi:

ASRock X570 Steel Legend

Ostatnią polecaną przeze mnie płytą jest nowy model Z oferty AsRock. Jest to kolejna płyta, której stylistyka utrzymana jest w oryginalnej, białej kolorystyce imitującej wojskowy kamuflaż. Nie zabrakło również bogatego podświetlenia RGB. Konstrukcja bez problemu poradzi sobie z wszystkimi procesorami Ryzen serii 3000 i 5000. Wyposażona została w mocną 10 fazową cyfrową sekcję zasilania Dodatkowo płyta posiada 8 portów USB3 w tym jeden USB typu C, 2,5 gigabitowy LAN.

Płytę główną znajdziemy między innymi:

Po ponad 7 latach obecności na rynku platforma AM4 to dalej pozostaje ciekawą opcją do rozważenia, gdy decydujemy się na nowy komputer. Szeroka gama układów oraz kompatybilność płyt głównych pozwala stworzyć zestaw skrojony pod nasze potrzeby. Dodatkowo AMD całkowicie nie porzuca platformy AM4 i zapowiedziało jej dalsze wieloletnie wsparcie. Wybór najlepszej konstrukcji nigdy nie jest łatwy, ale mam nadzieje, że moje podpowiedzi uproszczą Wam choć trochę decyzję.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.