Pomóż rozwinąć się swojej firmie – najlepsze pakiety księgowe w 2024 r.

Każda firma, nieważne jak duża, musi zwracać uwagę na swoje finanse, nie tylko po to, aby odnieść sukces, ale także, aby się rozwijać. Obecnie dostępnych jest wiele pakietów księgowych dla małych przedsiębiorstw, więc wybór najlepszego dla Twojej branży może być nie lada wyzwaniem. Opóźnienia w płaceniu podatków, nieprawidłowo naliczane wynagrodzenia, nieprzestrzeganie dyscypliny kasowej oraz inne kwestie związane z księgowością wiążą się przecież z ogromnymi karami finansowymi czy innymi nieprzyjemnymi postępowaniami. By tego uniknąć, przeanalizowaliśmy niektóre z najpopularniejszych platform dostępnych obecnie na rynku, aby pomóc Ci wybrać najlepsze oprogramowanie księgowe dla Twojej firmy w 2024 roku.

Szukaliśmy oprogramowania księgowego, które byłoby niedrogie i łatwe w użyciu. Z funkcjami oszczędzającymi czas, takimi jak: automatyczne kanały bankowe, automatyczne przypomnienia o płatnościach oraz fakturowanie i akceptacja płatności online. Dodatkowo szukaliśmy oprogramowania, które zapewniłoby nam szczegółowe, konfigurowalne raporty finansowe w czasie rzeczywistym. Jest to ważne dla śledzenia i zrozumienia finansów firmy. Jednak zacznijmy od podstaw…

Co to jest pakiet księgowy ?

Programy automatyzacji rachunkowości i rachunkowości podatkowej z powodzeniem rozwiązują wszystkie główne zadania księgowe: płace, przepływy pieniężne na rachunku bieżącym, transakcje gotówkowe, księgowość syntetyczną, księgowanie środków trwałych i aktywów materialnych, rozliczenia z dłużnikami i wierzycielami. 

Zasada działania pakietów księgowych jest bardzo prosta – księgowy wypełnia dokumenty podstawowe (polecenia zapłaty, polecenia zapłaty, rachunki/wydatki, faktury itp.), a program generuje wszystkie niezbędne transakcje i wykonuje obliczenia.

Pełnowymiarowe systemy księgowe pozwalają nawet na pełne zarządzanie wszystkimi zasobami dużej korporacji czy łączenie danych o wszystkich procesach biznesowych – produkcji, zaopatrzenia, sprzedaży, finansów czy nawet kadr. Takie rozwiązanie śmiało można nazwać już systemem ERP.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu księgowego?

Dobry pakiet księgowy to kluczowy element efektywnego zarządzania finansami firmy, który ułatwia prowadzenie księgowości. Taki program powinien być funkcjonalny, łatwy w obsłudze i zgodny z obowiązującymi przepisami. Aby sprostać naszym oczekiwaniom, musi spełniać kilka istotnych kryteriów:

 • Szeroki zakres funkcjonalności i automatyzacja. Aplikacja księgowa musi być wszechstronna, umożliwiając prowadzenie pełnej księgowości zarówno dla jednoosobowych firm, jak i dla dużych przedsiębiorstw. Wymagane są w niej wszystkie istotne funkcje, takie jak księgowanie przychodów i kosztów, rozliczanie podatku dochodowego oraz VAT, a także pełna automatyzacja tych procesów.
 • Generowanie raportów: Dobry pakiet księgowy powinien zapewniać możliwość łatwego generowania różnorodnych raportów finansowych, takich jak bilans, rachunek zysków i strat, przepływy finansowe oraz raporty podatkowe. Warto również pamiętać o opcji generowania jednolitych plików kontrolnych (JPK), które są wymagane od przedsiębiorców w Polsce i muszą być przekazywane organom podatkowym. 
 • Intuicyjność obsługi. W obsłudze pakietu konieczne jest, by nawet osoby bez doświadczenia księgowego radziły sobie bezproblemowo. Interfejs użytkownika musi być przejrzysty, a komunikaty – czytelne.
 • Dostosowanie do przepisów. Pakiet musi być zgodny z aktualnymi przepisami prawa podatkowego i rachunkowości, a także regulacjami podatkowymi, umożliwiając jednocześnie sporządzanie dokumentów księgowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • Bezpieczeństwo. W dobrym pakiecie uwzględnione jest zapewnienie bezpieczeństwa danych księgowych poprzez zastosowanie stosownych środków ochrony, takich jak szyfrowanie danych, wykonywanie kopii zapasowych oraz autoryzacja dostępu za pomocą hasła.
 • Integrację z bankiem –  w celu wygodniejszego użytkowania i przyspieszenia wszystkich procesów księgowych program umożliwiać integrację z bankiem, aby ułatwić spłatę zobowiązań finansowych. Dodatkowo dzięki obsłudze rachunków elektronicznych automatycznie dostaniemy potwierdzenie opłacania wystawionych dokumentów zapłaty co na pewno ułatwi księgowanie faktur.
 • Zintegrowane moduły: W oprogramowaniu konieczne jest zawarcie różnych modułów, które umożliwiają zarządzanie różnymi sferami finansowymi, takimi jak ogólna księgowość, obszar personalny i płace, kontrola stanu magazynu, zarządzanie projektami itd.
 • Współpraca z innymi systemami. Pakiet powinien umożliwiać współpracę z innymi systemami, takimi jak systemy kadrowe, magazynowe czy CRM.
 • Aktualizacje i wsparcie techniczne.  Dobre oprogramowanie będzie regularnie aktualizowane, aby dostosowywać się do zmieniających się przepisów i potrzeb użytkowników. Również wsparcie techniczne jest ważne w razie problemów, czy pytań użytkownika.
 • Elastyczność i skalowalność: Elastyczność jest kluczowa w przypadku pakietu księgowego, umożliwiając jego dostosowanie do specyficznych potrzeb firmy. Co więcej, skalowalność jest niezbędna, aby rozwijające się przedsiębiorstwo mogło nadal korzystać z tego narzędzia.
 • Koszty: Ostatecznie koszty licencji i obsługi pakietu księgowego muszą być zgodne z możliwościami finansowymi firmy.

Online czy stacjonarnie?

Można powiedzieć, że w powyżej wymienionych kluczowych funkcjach pakietów księgowych zabrakło jednej — dostępu zdalnego. Cóż, w dobie pracy zdalnej i mobilności, warto, aby pakiet księgowy był dostępny online lub umożliwiał zdalny dostęp do danych, czyż nie? Postanowiłem jednak trochę szerzej omówić to zagadnienie. 

Choć na rynku dalej znajdziemy sporą ilość rozwiązań pracujących na lokalnych komputerach, nietrudno nie odnieść wrażenia, że coraz większa ilość firm decyduje się na prowadzenie księgowości Online. Takie rozwiązanie oczywiście ma swoje zalety oraz wady.

Księgowość online można zdefiniować jako usługę SaaS (Software as a Service) – technologię internetową, która umożliwia użytkownikom końcowym, poprzez system zintegrowanych i intuicyjnych rozwiązań interfejsowych, zdalny dostęp do oprogramowania zorganizowanego („gotowego rozwiązania”) dla celów kalkulacji, kontroli, sporządzania i składania sprawozdań finansowych.

Mówiąc najprościej, osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzymuje za opłatą wygodny produkt sieciowy do tymczasowego użytku. Za jego pomocą można generować dokumentację, obliczać podatki i składki ubezpieczeniowe, przygotowywać raporty w formie elektronicznej i przesyłać je przez Internet organom podatkowym.

Za zapewnienie sprawności i funkcjonalności programu odpowiada sam usługodawca. Do jego obowiązków należy wykonywanie obliczeń i operacji na danych otrzymanych od użytkownika. Integracja z różnymi bazami danych, służbami bankowymi i organami regulacyjnymi. Generowanie dokumentacji sprawozdawczej, sprawdzanie i monitorowanie jej. Aktualizacja systemu, monitorowanie zmian legislacyjnych w zakresie podatków i rachunkowości, jak również przesłanie dokumentacji na miejsce przeznaczenia. Oczywiście wszystkie dane oraz informacje umieszczone w „chmurze” są odpowiednio szyfrowane. Dodatkowo to usługodawca często przejmuje na siebie ryzyko utraty danych i w pełni zapewnia bezpieczeństwo na wszystkich etapach pracy w systemie. Oczywiście największym zaletą dla użytkowników jest stały dostęp do systemu z niemal każdego urządzenia. 

Brzmi świetnie, a gdzie wady? Cóż, przede wszystkim dostęp do usługi jest tymczasowy, powiązany z wykupionym pakietem. Stracimy zatem dostęp do naszych danych w momencie wygaśnięcia umowy. Na szczęście, większość usługodawców pakietów księgowych, nie usuwa ich od razu, dając nam czas na powrót.

Kolejnym minusem jest brak kompatybilności z innymi systemami. Oznacza to, że nie będziecie w stanie w łatwy sposób zaimportować danych między rozwiązaniami udostępnionymi przez różnych dostawców usługi. Wiąże się to zatem z koniecznością ręcznego wprowadzania danych za każdym razem, gdy zmieniamy program nas obsługujący. 

Dodatkowo pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku każdych usług dostępnych online, jesteśmy zależni od pracy serwerów usługodawcy. W razie awarii czy przeciążenia systemu możemy być pozbawieni dostępu nawet na kilka godzin. Co prawda każdy dostawca stara się temu zapobiegać, tworząc rozbudowane sieci awaryjne.

Skoro już wiesz czym kierować się przy wyborze pakietu księgowego, przejdźmy do omówienia najlepszych propozycji dostępnych na rynku.

Najlepsze pakiety księgowe 2024

faktura.pl

Faktura.pl to internetowy program do fakturowania i prowadzenia księgowości online, przeznaczony dla przedsiębiorców z różnych branż. Program umożliwia wystawianie faktur VAT, faktur sprzedaży, rachunków, dokumentów magazynowych, a także  samodzielnie prowadzenie księgowość firmy niezależnie od jej wielkości. Faktura.pl umożliwia dodatkowo na księgowanie przychodów i wydatków, generowanie deklaracji podatkowych, prowadzenie ewidencji VAT czy rozliczenie składek ZUS. Oferuje również szereg innych funkcji, takich jak tworzenie ofert, zleceń, zamówień, a także generowanie raportów.

Z zalet pakietu Faktura.pl można jeszcze wskazać prostą obsługę, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w księgowości. Korzystać z usług programu możemy z dowolnego miejsca na świecie. Przydatną funkcją jest też wbudowany w pakiet OCR. Pozwala on na cyfryzację faktur papierowych i dodanie ich do bazy naszej firmy. W łatwy sposób możemy też program zintegrować z innymi systemami, takimi jak bankowość internetowa, systemy ERP czy CRM.

Faktura.pl jest dystrybuowana w formie abonamentu i dostępne są trzy warianty różniące się funkcjonalnością. Dla osób, które nie mają czasu, by prowadzić księgowości samodzielnie bądź nie czują się na siłach, by podołać temu zadaniu, usługodawca oferuje także możliwość skorzystania z pakietu zapewniającego pełne wsparcie osobistego eksperta księgowego. Dzięki temu całą naszą uwagę możemy skierować na rozwoju swojej firmy.

Koszt korzystania z pakietu Faktura.pl jest uzależniony od typu wybranego abonamentu.

Księgowość Online:

 • Basic – od 39,99 zł netto/miesiąc – 1 użytkownik, program do fakturowania, inteligentna aplikacja do samoksięgowania, personalizacja dokumentów,
 • Optimum – od 44,99 zł netto/miesiąc – wszystko co w Basic + nielimitowana ilość użytkowników, pakiet OCR – 20 szt. dokumentów w miesiącu,
 • Premium – 54,99 zł netto/miesiąc – wszystko co w Optimum + Zintegrowana aplikacja magazynowa, Integracja z Allegro.

Przed zakupem oprogramowania, możemy sprawdzić jego możliwości dzięki 30-dniowemu okresowi próbnemu.

iFirma.pl

To kolejny internetowy program księgowy, który umożliwia samodzielne prowadzenie księgowości dla firm na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. To kompleksowe narzędzie do prowadzenia księgowości dla firm. Jest to dobry wybór dla firm, które chcą samodzielnie prowadzić księgowość, a także dla firm, które współpracują z biurem rachunkowym. Umożliwia prowadzenie pełnej księgowości, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji VAT.

Z zalet programu iFirma można wymienić wbudowany kalendarz księgowy, dzięki któremu mamy możliwość planowania i kontroli terminów rozliczeń podatkowych i księgowych. Dodatkowo w cenie zyskujemy wsparcie oraz pomoc konsultantów. Program umożliwia też łatwą integrację z platformami sprzedażowymi, takimi jak Allegro czy Shopify.

Z wad można wskazać dość wysokie koszty. Program iFirma.pl do księgowości online kosztuje od 49 zł miesięcznie (lub 54 zł przy płatności miesięcznej). Dostępny tez jest pakiet z biurem rachunkowym od 149 zł miesięcznie.

wFirma 

wFirma to program księgowy online, przeznaczony dla mikroprzedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy. Program oferuje szeroki zakres funkcji, umożliwiających prowadzenie księgowości w dowolnej formie, w tym w księdze przychodów i rozchodów (KPiR), na ryczałcie ewidencjonowanym i na karcie podatkowej.

Program umożliwia nie tylko wystawianie faktur, ale ich automatycznie księgowanie. Jak przystało na pakiet księgowy ten jest w stanie wygenerować wszystkie rodzaje raportów finansowych takich jak bilans, rachunek wyników i rachunek przepływów pieniężnych. Umożliwia również prowadzenie ewidencji środków trwałych, wraz z ich amortyzacją.

wFirma to dobry wybór dla firm, które chcą samodzielnie prowadzić księgowość. Program jest dostępny w przystępnej cenie i jest łatwy w obsłudze. Cena pakietu Fakturowanie oraz księgowość to zaledwie 49 zł netto miesięcznie.

InFakt 

InFakt to kolejny program księgowy działający w chmurze, choć bardziej można by go nazwać biurem rachunkowym Online. Przeznaczony jest dla małych firm bądź  jednoosobowych działalności gospodarczych. Pozwala w prosty sposób na wystawianie faktur, wprowadzanie dokumentów kosztowych, generowanie ewidencji i deklaracji podatkowych.

Bez problemów też za jego pomocą wygenerujemy raporty księgowe takie jak KPiR, Ewidencja Środków Trwałych, Rejestry VAT, deklaracje PIT i VAT, czy rozliczymy się z ZUS i urzędem skarbowym.

Niestety, jeżeli liczymy na wsparcie dedykowanego księgowego musimy pogodzić się z dość wysokimi kosztami. Na szczęście InFact udostępnia również tańsze pakiety jednak o dość ograniczonej funkcjonalności. Cena w głównej mierze zależy od ilości wystawionych dokumentów miesięcznie

Cennik dostępu do aplikacji InFact

 • Optymalny– od 15 zł netto/miesiąc przy rozliczeniu rocznym – 3 dokumentach miesięcznie wystawienie faktur dodawanie kosztów, integracja z KSeF
 • Premium– od 40 zł netto/miesiąc przy rozliczeniu rocznym – wszystko co w pakiecie Optymalnym + Wsparcie księgowe, rozbudowana Automatyzacja, połączenie z bankowością,
 • Aplikacja + księgowy – od 189 zł netto/miesięcznie, – do 5  dokumentach miesięcznie – wszystko co w pakiecie premium + prowadzenie księgowości firmy przez dedykowanego księgowego, reprezentacja przed ZUS i US, ubezpieczenie usług księgowych

360 Księgowość

Program księgowy 360 Księgowość to oprogramowanie online, przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki cywilne. Program pozwala na prowadzenie pełnej księgowości, księgowości uproszczonej, a także księgowości dla firm na ryczałcie.

360 księgowość umożliwia łatwe wprowadzanie faktur sprzedaży, faktur zakupu, dokumentów kasowych, dokumentów bankowych, a także innych dokumentów księgowych. Program automatycznie księguje wprowadzone dokumenty. Dodatkowo pozwala na generowanie różnych raportów księgowych, takich jak bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie obrotów i sald, itp.  Dodatkowo 360 księgowość umożliwia obsługę systemu płac czy prowadzenia magazynu.

Dostępna jest darmowa wersja programu umożliwiająca na pełny dostęp przez 6 miesięcy oraz na wystawienie 100 faktur. Po tym okresie mamy możliwość przejścia na wariant płatny dostępny w dwóch wersjach:

 • KPiR + Ryczałt Standard  -od 39 zł netto/miesiąc –   1 użytkownik, możliwość prowadzenia dwóch firm. prosty program do fakturowania, 1 magazyn
 • KPiR + Ryczałt Pro– od 59 zł netto/miesiąc – wszystko co w Standard Faktury cykliczne, zbiorcze, Rabaty, Cenniki oraz Masowa wysyłka faktur, wiele magazynów, automatyzacja wyciągów bankowych, Oferty/Proformy/Zaliczki, Automatyczne naliczanie odsetek oraz dodatkowe szablony faktur, OCR – Digitalizacja faktur zakupu  

Streamsoft Firmino

Streamsoft Firmino to nowoczesny program księgowy, który zapewnia pełną obsługę księgową firm. Program jest łatwy w obsłudze i intuicyjny. Został zaprojektowany tak, aby ułatwić użytkownikom prowadzenie księgowości. Program posiada wiele funkcji ułatwiających pracę księgowych, takich jak automatyczne księgowanie dokumentów, import dokumentów z plików XML, obsługa urządzeń fiskalnych, czy obsługa bankowości elektronicznej.

Program umożliwia wystawienia faktur w tym cyklicznych, dokumentów zamówienia oraz zaliczek, wprowadzania faktur kosztowych i zakupowych. Generuje również raporty jak bilanse, rachunek i zysków i strat, zestawienie obrotów i sald, zestawienie księgowań, zestawienie płatności

Dostępna darmowa wersja nie pozwala na prowadzenie pełnej księgowości. Dostęp do tej usługi musimy sobie wykupić poprzez konto Podstawowe bądź “Dopasowane” Cena takiego pakietu zaczyna się od 11 zł netto miesięcznie. Możemy dodatkowo zaoszczędzić 20%, jeżeli zdecydujemy się na płatność z góry za cały rok. 

Rewizor GT 

screen z programu wFirma

Rewizor GT to profesjonalny system finansowo-księgowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Program stworzony jest w oparciu o Ustawę o Rachunkowości oraz dostosowany do wymogów i praktyk stosowanych w Unii Europejskiej. Przeznaczony zarówno dla samodzielnych księgowych, jak i biur rachunkowych.

Rewizor GT obejmuje wszystkie obszary księgowości i finansów, w tym pełną księgowość, księgowość uproszczona, księgowość handlową, księgowość magazynową, księgowość kadrowo-płacową, księgowość VAT i księgowość CIT. Program zawiera wiele funkcji automatycznych, które ułatwiają i przyspieszają pracę księgowego, takich jak automatyczne generowanie dokumentów księgowych, sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych. 

Dużą zaletą jet jest w pełni konfigurowalny interfejs, dzięki czemu można dostosować go do indywidualnych potrzeb i wymagań firmy. Rewizor GT to część składowa systemu InsERT GT – w pełni zintegrowanego pakietu programów do prowadzenia firmy z sektora MSP, zawierającego także program do obsługi sprzedaży – Subiekt GT, system kadrowo-płacowy – Gratyfikant GT.

Wadą, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców może być cena programu. Licencja cyfrowa na Rewizor GT kosztuje bowiem 1795 zł netto.

Ala – Księga podatkowa

 screen z programu Ala - Księga podatkowa

Ala – Księga podatkowa to kolejny program księgowy, który instalujemy na naszym komputerze. Przeznaczony jest dla firm rozliczających się podatkiem dochodowym w oparciu o księgę przychodów i rozchodów (KPiR) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Program umożliwia prowadzenie pełnej księgowości firmy, od rejestrowania dokumentów zakupu i sprzedaży, po sporządzanie deklaracji podatkowych i księgi przychodów i rozchodów.

Ala Księga podatkowa zapewnia możliwość sprawnego importu danych i automatyczne księgowanie faktur z programu Ewa – Faktury i Magazyn bądź z aplikacji Streamsoft Firmino.

Dostępne są dwie wersje programu:

 • Ala – Księga podatkowa dla firm bez VAT – cena: 119 zł
 • Ala – Księga podatkowa dla firm z VAT – cena: 349 zł

Nie ma jednej uniwersalnej aplikacji do prowadzenia księgowości dla Twojej firmy. Jak już pisaliśmy wybór musi być dopasowany do potrzeb. Mamy jednak nadzieje, że nasze propozycje oraz podpowiedzi ułatwią Ci decyzje. Pamięta, że odpowiednie oprogramowanie, odciąży Cię od ręcznej pracy i pozwala zaoszczędzić czas i energię pozwalając Ci się skupić na rozwoju swojej firmy. Pamiętaj również o bezpieczeństwie i sprawdź nasz ranking polecanych programów antywirusowych dla przedsiębiorstw.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.