Nietypowe wersje kart graficznych, które trafiły do sprzedaży

Przeglądając ostatnio informacje prasowe, trafiłem na wiadomość, że Sapphire przygotowuje nową wersję RX 7600, specjalnie na premierę gry Party Animal. Cóż zacząłem się zastanawiać, ile przez ostanie lata takich ekskluzywnych wersji GPU powstało i aż złapałem się za głowę. Oto lista kilkunastu nietypowych kart graficznych, które trafiły na rynek.

Przygotowanie edycji specjalnych nie jest też żadną nowością. Przed lata różnie modele GPU były przecież oklejane licznymi naklejkami z motywami z gier czy postaciami. Niestety trend ten przeminął, kiedy wzrosły wymagania co do układów chłodzenia. Producenci poniekąd zmuszeni byli zrezygnować z dużych plastikowych osłon, by móc umieścić na radiatorze większą ilość wentylatorów.

I choć obecnie myśląc o nietypowych wersjach kart graficznych, przed oczami zapewne mamy konstrukcje typowo przeznaczone na rynek azjatycki, to czeka was niemiła niespodzianka. Okazuje się, że wielu znanych producentów również przygotowuje specjalnie wersje swoich GPU.  Część z nich mogliśmy bądź wciąż możemy zakupić nawet w naszym kraju.

Edycje specjalne i limitowane kart graficznych

AMD Radeon RX 7900 XTX Starfield Edition

AMD właśnie zaprezentowało kolejną limitowaną edycję swojej karty. Specjalnej wersji doczekał się Radeon RX 7900 XTX. Mowa oczywiście o modelu powstałym na potrzeby promowania gry Starfield, która już niedługo trafi do sprzedaży. Karta otrzymała zupełnie nowe malowanie nawiązujące do wspomnianego tytuły. Dla przypomnienia już w pod koniec czerwca “czerwoni” ogłosili partnerstwo z Bethesdą. Z tego względu tytuł ten  zostanie wyposażony wyłącznie w technologię supersamplingu od AMD – FSR. Dodatkowo gra oferowana jest w zestawie przy zakupie kart czy procesorów tego producenta.

Wracając do samej limitowanej wersji karty. RX 7900 XTX Starfield Edition został zaprezentowany podczas trwającego wydarzenia QuekeCon 2023. Przygotowano jedynie 500 egzemplarzy, a te można wygrać przez różne akcje promocyjne związane z premierą gry.

Sapphire Radeon RX 7600 Party Animal

Nasze krótkie zestawienie rozpocznę od RX 7600 od Sapphire, przez którego zacząłem przygotowywać ten materiał. Wizualnie karta prezentuje się dość oryginalnie. Żółtobrązowa stylistyka utrzymana jest zabawkowym stylu, zapewne zgodnym z tym, co będziemy obserwować w grze party Anima. Na backplate znajdziemy nawet tytułowe zwierzaki będące bohaterami gry. 

Sama konstrukcja karty nie różni się od tego, co już znajdziemy na rynku. Edycja specjalna to tak naprawdę pokolorowany model Pulse, z którego recenzją możecie zapoznać się na naszym portalu. Czy to źle? Ależ skąd RT 7600 miło mnie zaskoczył i podtrzymuje swoje zdanie, że jest to jedna z lepszych kart do 1300 zł dostępnych na rynku.

Asus seria ROG Evangelion

Pozycja niemal obowiązkowa dla fanów tego kultowego anime. Poprzednia generacja produktów od ASUSA była utrzyma w oryginalnej stylistyce nawiązującej do serii EVANGELION. Jednak ten tajwański producent nie ograniczył się wyłącznie do przygotowania RTX 3080, jak i RTX 3090 wersji StriX w przekolorowanej wersji. Dostępny był cały zestaw umożliwiający stworzenie unikatowego PC. Z serii ROG X EVA dostępne były obudowy, płyta główna, zestaw chłodzenia czy zasilacz. Nie zapomniano również o akcesorach. Oryginalna seria EVA 01 była utrzymana w fioletowozielonej stylistyce. Ta zapewne nie każdemu przypadnie do gustu.

Na szczęście mam dla was dobrą wiadomość. Seria ta cieszyła się tak dużą popularnością, że ASUS postanowił ją odświeżyć. Wersja EVA-02 otrzymała zupełnie nowe czerwono/czarno/złote ubarwienie. Do naszej dyspozycji pozostaje również RTX 4090 oraz pozostałe elementy pozwalające stworzyć unikalnego PC. Niestety musimy się liczyć z dość wysokimi cenami jak przystało na przedstawicieli rodziny ROG StriX.

Zotac Spider-Man

Podobnie jak w przypadku pierwszej omawianej karty również ZOTAC, postanowił przygotować wersję swojego GPU, bazując na tegorocznej premierze. Producent jednak postawił na debiutujący w tym roku film Spider Man: Poprzez multiwersum

Od przodu zmiany stylistyczne nie są duże w porównaniu do standardowych wersji. Głowie ograniczają się do zmiany koloru naklejek na wentylatorach czy osłonie radiatora, którą łatwo możemy nawet przeoczyć. Największe różnice zauważymy, gdy spojrzymy na backplate.

Ten posiada oryginalną grafikę nawiązującą do animacji z człowiekiem pająkiem. W wersji Spider-Man znajdziemy najnowsze GeForce RTX od najtańszego 4060 aż do 4070 TI, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Asus seria Mobile Suit Gundam

Konkurencyjnie dla serii Evangelion ASUS zaprezentował również edycje Gundam. Ta głównie była utrzymana w białej stylistyce z kolorowymi wstawkami nawiązującymi do mechów z tej serii anime. Po raz kolejny mogliśmy złożyć całego PC, utrzymanego w jednej stylistyce. Niestety edycja Gundam nie doczekała się odświeżenia obejmującego najnowszą generację kart NVIDII.

AMD Radeon RX 6900 XT Halo Edition

Specjalna wersja przygotowana pośrednio przez AMD na premierę gry Halo Infinite. Cóż tak naprawdę była to referencyjna wersja Radeona RX 6900 XT, w specjalnym malowaniu. To nawiązywało do wyglądu zbroi Master Chiefa, głównego bohatera serii.

Militarna zieleń połączona ze złotymi odblaskowymi elementami prezentowała się naprawdę oryginalnie, nadając zupełnie inny charakter. Niestety powstało zaledwie kilkaset egzemplarzy karty w tym wariancie. Wszystkie można było wygrać w różnych akcjach promocyjnych powiązanych z premierą gry.

GeForce RTX 2080 Ti Cyberpunk

Jak zapewne pamiętacie jeszcze przed swoją niezbyt udaną premierą, kampania marketingowa Cyberpunka 2077 była ogromna. Produkcja od CD Projekt Red gościła niemal wszędzie. Nie ma zatem co się dziwić, że do “Hype” dołączyła również NVIDA. Ta jeszcze przed premierą gry przygotowała specjalną wersję RTX 2080 Ti.

Karta otrzymała specjalne malowanie zarówno obudowy radiatora, jak i backplate. Niestety podobnie jak omawianego wcześniej Radeona w edycji Halo, 2080 w wersji specjalnej nie mogliśmy kupić a jedynie wygrać w licznych konkursach. 

Asus GTX 1080 Ti Assassin’s Creed Origins

Moim prywatnym zdaniem jedna z ładniej prezentujących się edycji specjalnych kart graficznych. Asus postawił na partnerstwo z Ubisoftem, który wypuszcza w tamtym okresie Assassin’s Creed Origins. Z racji, że akcja gry dzieje się w starożytnym Egipcie, zadbano by konstrukcja, przypominała pradawny artefakt.

Największe wrażenie robi czarny backplate przyozdobionymi złotymi hieroglifami. Nie można odmówić też wdzięku obudowie radiatora. Ta zamiast klasycznych dla serii Strix z tamtego okresu czarno czerwonych wstawek, otrzymała elementy imitujące brąz. 

NVIDIA TITAN Xp Collector’s Edition Star Wars

Po raz kolejny konstrukcja przygotowana przez samą NVIDIE. Odświeżona wersja Titana Pascal w edycji kolekcjonerskiej była sygnowana logiem Star Wars. Poza napisem na Backplate dodano kolorowe podświetlenie. Zielone dla wersji zakonu Jedi, jak i czerwone dla imperium Sith. Zadbano również o małe detale, np. górna krawędź wyglądała jak rękojeść miecza świetlnego, czy obudowa wentylatora przypominała wizjer myśliwa TIE.

Cóż czy to jedyne unikalne karty, które przez ostatnie lata pojawiły się na rynku? Na pewno nie. Jednak jak wspominałem na początku, skupiłem się wyłącznie na producentach czy seriach, które byliśmy w stanie zobaczyć w naszych sklepach bądź mając szczęście wygrać w konkursach. Podejrzewam, że dodając do tej listy karty od Yeston, Maxsun, czy Galax lista ta spokojnie uległaby podwojeniu.

Nietypowe konstrukcje kart graficznych

Do tej pory zestawieniu skupiałem się wyłącznie na oryginalnym wyglądzie kart graficznych. A przecież producenci nie tylko w tym aspekcie lubią zaszaleć. Wielkie radiatory rozbudowane systemy chłodzenia, czy nawet zestawy. Oto tylko kilka innych przykładów, na które przez ostatnie lata mogliśmy natrafić.

GIGABYTE GTX 980 WATERFORCE 3-way SLI kit

Nazwa mówi sama za siebie. Jest to wielki zestaw składający się z aż trzech GTX 980 chłodzonych cieczą. Jednak karty nie były domyślnie wyposażone w bloki wodne, a system All in One. Tak chłodnice zostały umieszczone w specjalnej obudowie i połączone za pomocą bardzo długich węży z GPU.

Oczywiście z racji na wielkość całej konstrukcji pojawiały się liczne problemy z kompatybilnością. Co więcej, mimo że SLI w tamtych czasach było wspierane, stosowanie konfiguracji złożonej z trzech kart często powodowało większe problemy niż w zestawie złożonym z dwóch jednostek. Biorąc pod uwagę wysoką cenę, nie ma co się dziwić, że producent zdecydował się na porzucanie całego projektu.

Colorful iGame GTX 1080 Kudan

Podejrzewam, że osobną listę byłbym w stanie przygotować wyłącznie bazując na serii iGame Kudan od Colorful. Producent ten lubi szokować i zaskakiwać przy swoich projektach. Jednak w naszym zestawieniu postanowiłem szczególnie wyróżnić GTX 1080, który to posiadał zamiast backplate wielki blok wodny przypominający rezerwuar. Cóż na pewno nie można odmówić oryginalności temu pomysłowi.

Można nawet powiedzieć, że producent przewidział przyszłość, ponieważ w RTX 3090 czy 4090 takie rozwiązanie już nikogo nawet nie dziwi. Jednak w przypadku GTX 1080 pojawiało się sporo problemów, zwłaszcza jeżeli chodzi o kompatybilność z płytami głównymi. W ich przypadku pomiędzy gniazdem procesora a pierwszym portem PCI expres musiała być zachowana spora przerwa. Karta wyróżniała się również hybrydową konstrukcją radiatora, którego podobnie jak wspomniany backplate mogliśmy podłączyć do posiadanego zestawu chłodzenia cieczą.

Edycja Founders RTX 3090

Co prawda w tym miejscu moglibyśmy dopisać również RTX 3080, czy nawet RTX 4080 i RTX 4090 w wersji Founder. To, co wyróżnia karty produkowane przez NVIDIE to nie tylko oryginalny system chłodzenia z wentylatorami po obu stronach. Dodatkowo wszystkie wymienione modele stosują niezwykłą konstrukcję płytki PCB, z charakterystycznym wcięciem.

EVGA GTX 275 CO-OP PhysX

Skoro jesteśmy przy omawianiu nietypowych konstrukcji płytki PCB to, co powiecie na pomysł EVGA z 2009 roku? Producent postanowił połączyć ze sobą GTX 275 oraz GTS 250. Pierwsze GPU miało być tym podstawowym odpowiedzialnym za generowanie obrazu, natomiast drugie miało pełnić funkcje akceleratora fizyki silnika PhysX.

Był to gorący okres, kiedy NVIDIA mocno promowała to rozwiązanie, które przejęła po zakupie firmy Ageia. Jak jednak łatwo się można było domyślić, karta nie odniosła dużego sukcesu, ponieważ w większości przypadków po prostu drugi układ był niewykorzystany.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny kart graficznych, raczej nie mamy co się spodziewać, że takie konstrukcje ujrzą ponownie światło dzienne. Dodatkowo rozwiązania multi GPU nie są wspieranie zarówno przez AMD, jak i NVIDIE. A szkoda, bo przez lata karty te rozpalały entuzjastów. Wystarczy wspomnieć choćby o serii Ares czy Mars ASUSA, czy kartach Devil 13 od Power Colora, które to również trafiały na rynek w limitowanych wersjach. Wielka szkoda, że nie doczekamy się ich następców.

Pewni możemy być jednak tego, że przynajmniej w przypadku konstrukcji chłodzeń, swoboda twórcza producentów na pewno nie będzie ograniczana. Ci będą starali się nie tylko wyróżnić swoje konstrukcje, ale przede wszystkim poradzić sobie rozproszeniem coraz większych ilości ciepła wydzielanych przez nowe karty graficzne. Ciekawe, z jakimi jeszcze oryginalnymi pomysłami przyjdzie się nam spotkać.