Mini LED, OLED, QLED? Co wybrać? Jaka technologia w telewizorach sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, czym jest Mini LED i dlaczego uważam, że to przyszłość w świecie ekranów telewizorów.
Od kilku lat technologia MiniLED zyskuje coraz większą popularność w przypadku ekranów do telewizorów. Na półkach sklepowych czy też w internetowych sklepach z elektroniką coraz częściej możemy zobaczyć telewizory oznaczone właśnie w ten sposób. Jest to zaraz obok QLED i OLED najczęściej spotykana technologia.
Krótko o tym, czym jest Mini LED
Mini LED to skrót od angielskiego Miniature Light Emmiting Diode. Jest to technologia, która działa w oparciu o diody LED w bardzo małych rozmiarach, które najczęściej mierzą mniej niż 0,2 mm. Dzięki technologii Mini LED możliwe jest uzyskanie lepszego odwzorowania kolorów, głębszej czerni i większej jasności, co przekłada się na wyższy poziom szczegółowości obrazu i po prostu jego lepszy odbiór przez ludzkie oko. W prostych słowach obraz wyświetlany na ekranie z technologią Mini LED wygląda o wiele lepiej niż w przypadku tradycyjnych paneli LCD. Jest to zasługa wspomnianych wcześniej diod LED, które mogą w bardziej precyzyjny sposób kontrolować i regulować jasność oraz kontrast poszczególnych stref obrazu.
Na jakiej zasadzie działa technologia Mini LED?
W telewizorach, które wykorzystują technologię Mini LED, każda oddzielna dioda odpowiada za podświetlenie innej sekcji ekranu. Diody te podzielone są na strefy lokalnego wygaszania (tzw. local dimming). Ilość stref różni się w zależności od konkretnego modelu telewizora. Ogólnie panuje jednak prosta zasada – im więcej, tym lepiej.
Jak to działa w praktyce? Przykładowo, tam, gdzie ekran ma być ciemny, podświetlenie może być całkowicie wyłączone, dzięki czemu możemy liczyć na jeszcze głębszą czerń i większy kontrast. Z kolei w jasnych miejscach, jasność może być dodatkowo zwiększona. To wszystko sprawia, że wrażenia z oglądania są jeszcze lepsze niż w standardowych telewizorach LED czy QLED bez wykorzystania technologii Mini LED.
Mini LED a OLED. Najważniejsze różnice
Dlaczego postanowiłem porównać ze sobą technologie Mini LED oraz OLED? Z jednego prostego względu. Wykorzystując technologię Mini LED, producenci starają się jak najbardziej zbliżyć do jakości, jaką oferują OLED-y. Aktualnie to właśnie ta druga technologia zapewnia najlepsze wrażenia z oglądania, oferując właściwie nieskończoną głębię czerni, doskonały kontrast i świetne odwzorowanie barw. Jest jednak jedno, ale… cena.
Telewizory OLED wykorzystują technologię samoświecących pikseli, przez co podświetlenie nie jest wymagane. Jeżeli potrzebny jest całkowicie czarny obraz, konkretne piksele po prostu przestają świecić, co sprawia, że ta czerń jest właściwie doskonała. Ma to także wpływ na świetne wyniki kontrastu oraz odwzorowania barw. To rozwiązanie nadal jest jednak drogie w produkcji, co też ostatecznie przekłada się na ceny telewizorów. Technologia OLED nie jest także pozbawiona wad. W tym przypadku zwiększa się ryzyko wypalania poszczególnych pikseli, co w przypadku Mini LED nie występuje. Telewizory Mini LED mogą pochwalić się także lepszymi osiągami jeśli chodzi o jasność szczytową.
Czy technologia Mini LED to przyszłość w świecie telewizorów?
Moim zdaniem, zdecydowanie można powiedzieć, że technologia Mini LED jest przyszłością w świecie telewizorów. Co więcej, ta przyszłość już teraz rozgrywa się na naszych oczach. Dlaczego? Oczywiście ekrany OLED nadal są tymi, które oferują najlepszy kontrast, doskonałą czerń oraz świetne odwzorowanie kolorów, jednak telewizory wykorzystujące technologię Mini LED zbliżają się do tej jakości, i to w znacznie niższej cenie.
Co więcej, rozwój tej technologii sprawia, że z roku na rok na rynku pojawiają się jeszcze bardziej usprawnione rozwiązania, np. w postaci zwiększonej liczby stref lokalnego wygaszania. Przykładowo, w tym roku na rynek trafił 98-calowy telewizor od TCL z serii X955, który posiada aż 5184 strefy lokalnego wygaszania. To już jest bardzo dużo, a producenci nie składają rękawic i wciąż starają się polepszać swoją technologię, aby obraz w telewizorach był jeszcze lepszy.
TCL pionierem technologii Mini LED na świecie
Firma TCL od 2018 roku bardzo prężnie działa w kwestii rozwoju technologii Mini LED na świecie, przez co stała się jej pionierem. W 2019 roku to właśnie chiński producent wprowadził na rynek pierwszy na świecie telewizor Mini LED.
Przez te kilka lat mogliśmy być świadkami ogromnego rozwoju technologii w telewizorach. W ostatnim czasie TCL wprowadził na rynek nowe serie telewizorów, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań, oferujące jeszcze lepsze wrażenia z oglądania, wysoki kontrast, wysoką jasność i zmniejszony blooming.
Pierwszą z nich jest 16-bitowe, ultraprecyzyjne sterowanie światłem. W tym przypadku każda dioda LED ma taką samą, 16-bitową zmianę poziomu światła. Dzięki temu telewizor jest w stanie wyświetlać bogatsze kolory oraz bardziej szczegółowy obraz. To wszystko dzięki temu, że diody mogą kontrolować światło w jeszcze bardziej delikatny sposób, oferując więcej odcieni barw.
Kolejną innowacją są okrągłe diody LED. Konwencjonalne, kwadratowe diody Mini LED generują efekt halo, czyli lekką poświatę wokół źródła światła, w formie kwadratu. W przypadku diod stosowanych przez TCL halo jest okrągłe, przez co obraz jest mniej poszarpany. Dodatkowo, krawędzie obrazu są gładkie, co przekłada się na wrażenia z oglądania.
Kolejną innowacją jest technologia TCL Mini LED Direct Drive, która odpowiada za zmniejszenie opóźnienia podświetlenia. Redukcja jest możliwa nawet do 1 klatki, co wynosi 0,0083 sekundy. Świetnie sprawdza się to w przypadku oglądania sportu, dynamicznych filmów i seriali czy też podczas grania. Obraz na ekranie jest o wiele wyraźniejszy, pozbawiony smug i cieni.
No i na koniec kwestia równomiernego podświetlenia. W przypadku telewizorów, które nie wykorzystują technologii Mini LED, często zdarza się, że podświetlenie ekranu jest nierównomierne. Objawia się to np. ciemnymi plamami, szczególnie na krawędziach ekranu. Mini LED eliminuje ten problem, ponieważ większa ilość diod LED, które są bardziej precyzyjnie sterowane, sprawiają, że zdecydowanie zagęszcza się obszar podświetlenia.
Przyszłość zależy od producentów
Technologia Mini LED coraz śmielej rozpycha się na rynku telewizorów i z roku na rok widać tendencję zwyżkową. Telewizory wykorzystujące tę technologię są w stanie zagwarantować obraz w lepszej jakości niż QLED oraz o wiele taniej niż OLED.
Jaka przyszłość czeka Mini LED? Wszystko zależy od producentów, jak mocno skupią się na udoskonalaniu technologii i wprowadzaniu jej do swoich urządzeń. Patrząc jednak na to, jak pionierzy Mini LED działają w związku z jej popularyzacją, jestem spokojny o to, że Mini LED to technologia przyszłości, która zostanie z nami jeszcze przez kilka dobrych lat.