Od momentu pojawienia się pierwszych informacji na temat gry Heroes of Might and Magic Olden Era wśród fanów serii wybuchła euforia. Nie ominęła też mnie. Dlaczego tak się cieszymy na kolejną grę z cyklu? Kiedy premiera, co z early access, jaka cena i jednostki? Sprawdziłem to i podzielę się z tobą wszystkimi informacjami.
Jeden monitor, klawiatura, myszka i dwa krzesła. Ten obrazek już chyba zawsze będzie mi się kojarzył z posiedzeniami przed komputerem w Heroes of Might and Magic 3. Dla mnie oraz wielu osób z mojego pokolenia ten tytuł jest wyznacznikiem tego, jakie powinny być gry. Wciągające, angażujące, z ciekawą historię oraz mechaniką, która chyba nigdy się nie zestarzeje.
Kolejne odsłony „hirołsów” wychodziły, przez chwilę emocjonowały graczy, ale koniec końców i tak większość z nich ostatecznie wracała do starej dobrej „trójeczki”. Studio Unfrozen może w niedalekiej przyszłości sprawić, że od nowej części Heroes of Might and Magic nie będzie się tak łatwo uwolnić. Dlaczego? Nadchodzi Olden Era.
Kiedy premiera?
Premiera gry Heroes of Might and Magic: Olden Era zaplanowana jest na 2025 rok. W pierwszej kolejności pojawi się ona we wczesnym dostępie. W Early Access tytuł ma być dostępny przez około rok. Na karcie gry na Steam możemy przeczytać:
Planujemy, że faza wczesnego dostępu potrwa około roku. Taki okres czasu umożliwi nam wprowadzenie zmian w oparciu o wasze sugestie, przetestowanie funkcji wieloosobowych i osiągnięcie odpowiedniej jakości finalnej wersji gry.
Przykład Baldur’s Gate 3 pokazał, że wczesny dostęp to nic złego, a w przypadku tak rozbudowanych gier współpraca ze społecznością graczy może okazać się czymś niezastąpionym.
Czy Heroes of Might and Magic: Olden Era pojawi się na PS5 i Xbox Series X/S? Nic nie jest wykluczone. Wiadomo, że na premierę gra będzie dostępna tylko na PC, jednak w przyszłości ma także zyskać porty na konsole. Szczegóły nie są jeszcze niestety znane.
Cena, czyli ile wart jest powrót legendy?
W przypadku ceny raczej nie powinno być zaskoczeń. Aktualnie wydawca jeszcze nie ujawnił, ile trzeba będzie zapłacić za Heroes of Might and Magic: Olden Era, ale nie zostawił nas bez odpowiedzi. Na platformie Steam dostępna jest zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, i tak ten wątek został poruszony.
Cena gry we wczesnym dostępie zostanie potwierdzona bliżej premiery w oparciu o aktualny cennik podobnych gier.
Jeśli zakres gry zostanie znacząco rozbudowany we trakcie wczesnego dostępu, możemy zwiększyć cenę za pełną wersję gry.
Możemy się w takim razie spodziewać ceny w okolicach 250 zł. Przynajmniej jak na dzisiejsze standardy. Jak sytuacja będzie wyglądała za rok? Pozostaje czekać.
To nie tylko nowe „hirołsy”
Jestem fanem serii Heroes of Might and Magic od wielu lat. Niestety muszę z bólem serca stwierdzić, że każda kolejna odsłona oddalała się od tego, za co pokochałem te gry. Oczywiście moją ulubioną, i jedyną, do której regularnie powracam częścią jest „trójka”. O ile czwarta część serii jeszcze w jakiś sposób się broniła, tak niestety kolejne odsłony stopniowo grzebały legendę. Część osób pewnie się ze mną nie zgodzi, ale wierzę, że wśród czytelników będę miał także swoich sojuszników.
Dlaczego więc twierdzę, że Olden Era to nie tylko nowa premiera? Odnoszę wielkie wrażenie, co jest też podyktowane wypowiedziami twórców, że przyszłoroczny debiut nowej części serii Heroes of Might and Magic jest swego rodzaju restartem, nowy początkiem. Wystarczy spojrzeć na screenshoty czy zapisy rozgrywki dostępne w sieci, żeby zobaczyć jak bardzo wygląd oraz klimat Olden Era zbliżony jest właśnie do trzeciej części.
To nie pierwsza w ostatnim czasie sytuacja, kiedy Ubisoft postanawia wrócić do korzeni z konkretnymi seriami. Podobną sytuację mieliśmy w przypadku Assassin’s Creed i wydanego w ubiegłym roku Mirage. W przypadku serii Heroes of Might and Magic nie ma się w sumie co dziwić, bo gołym okiem widać spadek średniej ocen właściwie we wszystkich serwisach, które zbierają recenzje gier. Myślę, że to dobry krok w stronę reaktywacji cyklu, który wychował tak wielu graczy. W tym mnie.
Powrót do korzeni w każdym calu
Podejrzewam, że już któryś raz z kolei używam w tym artykule stwierdzenia „powrót do korzeni”, jednak w przypadku Olden Era nie da się tego uniknąć. Na pierwszych materiałach można zobaczyć, jak bardzo zbliżona wizualnie jest nie tylko mapa, ale także widok zamku oraz arena walk. To jest przecież stara dobra „trójka” w przepięknym, nowoczesnym, ale nie zabijającym klimatu stylu. Sami twórcy na karcie gry na Steam tak wytłumaczyli tytuł Olden Era.
Z jednej strony tytuł odzwierciedla powrót do klasycznego świata i uniwersum Enroth, a z drugiej „klasycznej” rozgrywki opartej na mechanikach z HoMM II-III.
Fabularnie także będziemy mieć do czynienia z połączeniem z klasykiem. Olden Era będzie prequelem Heroes of Might and Magic III i opowie wydarzenia poprzedzające historię z „trójki”. Podczas rozgrywki trafimy do Enroth na kontynencie Jadame. W innych grach z serii był on wspominany, ale nigdy jako gracze tam nie trafiliśmy. Naszym głównym zadaniem będzie zbudowanie sojuszy pomiędzy rywalizującymi ze sobą frakcjami po to, aby stawić czoła Rojowi, czyli insektoidom, które zostały spaczone przez piekielnego lorda demonów.
Dostępnych będzie kilka trybów. Oczywiście na pierwszy ogień idzie kampania fabularna dla pojedynczego gracza oraz tryby wieloosobowe. Dostępna będzie zarówno możliwość gry z innymi za pośrednictwem łącza internetowego, ale także w starym dobrym stylu na „gorącym krześle”. Twórcy oddadzą do dyspozycji także poszczególne scenariusze oraz kreator map, na których sami będziemy mogli tworzyć własne historie i dzielić się nimi z całym światem.
W Olden Era będziemy mogli zagrać także jako samotny bohater. W tym trybie do przygody podejdziemy tylko z jednym bohaterem. Jego śmierć automatycznie będzie oznaczała zakończenie rozgrywki. Dostępna będzie także Arena, czyli tryb przeznaczony dla fanów potyczek.
Jeśli chodzi o frakcje, tych w grze będzie 6. Aktualnie poznaliśmy 5 z nich. Ostatnia jest jeszcze zagadką i zostanie ujawniona w przyszłości, bliżej premiery gry. W tej chwili wiemy, że do wyboru będzie:
- Świątynia
- Nekropolia
- Domena sylwańska
- Loch
- Rój
Klasycznie rozgrywka będzie się składać z trzech podstawowych elementów, eksploracji, rozbudowy oraz walki.