Koło Naukowe Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej odpowiada za projekt niezwykłego łazika marsjańskiego. Projekt doceniony na całym świecie zwrócił uwagę gigantów technologicznych takich jak Lenovo.
Łazik marsjański Phoenix III, to zgodnie z nazwą trzecia odsłona pojazdu rozwijanego od 2018 roku. Już pierwsze warianty doskonale radziły sobie z operowaniem w trudnych warunkach i wykonywaniem zadań konkursowych. Najnowsza wersja posiada jeden ogromny wyróżnik, który wedle Andrzeja Jałowieckiego, opiekuna projektu, zdumiewa nawet najbardziej doświadczonych konkurentów.
Mowa o unikatowej konstrukcji kompozytowej, która znacząco wpłynęła na wagę rozwiązania oraz zupełnie zmieniła sposób w jaki postrzegamy pojazd. Poprzednia wersja łazika była wykonana z aluminium. Zastosowanie kompozytu pozwoliło zredukować wagę całości z 35 do 18 kg. Masa urządzenia jest istotna nie tylko w warunkach konkursowych, czy w zakresie potencjału realnych misji kosmicznych. Okazało się bowiem, że zredukowanie wagi umożliwia łatwiejszy i tańszy transport urządzenia na konkursy na całym świecie.
Efektem ubocznym, ale niezwykle istotnym z punktu widzenia komercjalizacji projektów kosmicznych, jest niezwykła bryła sprawiająca, że polski łazik wyglądem przypomina dzieło reżyserów filmowych, a nie pracę konkursową młodych inżynierów.
Rozwiązanie rodem ze Śląska okazało się jedną z gwiazd CIRC w Kanadzie. Mowa o zawodach, których procedury pozwalają na testowanie łazików w zróżnicowanych warunkach, a sama formuła zmagań zakłada operowanie zdalne, wyłącznie oparte na obrazach kamer i czujników – czyli tak jak to ma miejsce podczas misji kosmicznych. Ekipa z Politechniki Śląskiej zakończyła wymagające zmagania na 8 miejscu, wyróżniając się na tle konkurentów unikatową konstrukcją kompozytową i zbierając niezwykle pozytywne recenzje.
Potencjał w staraniach polskich studentów dostrzegła również marka Lenovo, która wsparła Silesian Phoenix wyposażeniem umożliwiającym efektywną realizację projektu. Do dyspozycji projektantów oddano laptopy z serii ThinkPad, w tym mobilną stację roboczą ThinkPad P oraz profesjonalne monitory ThinkVision. Ciekawostką jest, że w roli kontrolera sterującego wykorzystano mobilną konsolę Lenovo Legion Go.
– Jestem niezwykle dumny, że mogliśmy wesprzeć tak utalentowaną grupę młodych inżynierów jak zespół Silesian Phoenix w ich ambitnym projekcie. Ich pasja, kreatywność i zaangażowanie są dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w młodym pokoleniu. W Lenovo wierzymy, że innowacje napędzają świat, a współpraca z tak inspirującymi ludźmi utwierdza nas w tym przekonaniu. Cieszymy się, że nasze technologie mogły być częścią tej inicjatywy. Gratulacje dla całego zespołu Silesian Phoenix! Są oni przyszłością inżynierii i technologii – skomentował Wojciech Zaskórski, General Menager w Lenovo Polska.
Efekty współpracy Lenovo i Silesian Phoenic zaprezentowano 27 listopada podczas dedykowanego wydarzenia w przestrzeniach wystawy sztuki generatywnej i regeneratywnej ArtIntell. Podczas wydarzenia, oprócz efektów współpracy z zespołem Silesian Phoenix, zostały również zaprezentowane najnowsze laptopy Lenovo, wzbogacone o innowacyjne funkcje AI – Lenovo ThinkPad T14s 6. generacji, Lenovo Yoga Slim 7i 9. generacji Aura Edition oraz Lenovo ThinkPad X1 2–in–1 9. generacji.
Warto zaznaczyć, że sukcesy Phoenix III nie są pierwszymi polskiej grupy badawczej. Drużyna już dwukrotnie zdobywała laury w European Rover Challenge.