Sprawdź 5 krajów, w których internauci są najbardziej zagrożeni atakami złośliwego oprogramowania

Malwarebytes opublikował najnowszy raport na temat stanu złośliwego oprogramowania na początku 2024 roku. Wyniki zdradzają, które kraje doświadczają najwięcej ataków ransomware, a także omawiają ewolucję złośliwego oprogramowania na przestrzeni ostatniego roku.

Na czym polega atak ransomware i jak się przed nim uchronić?

Atak ransomware polega na wykorzystaniu złośliwego oprogramowania w celu zablokowania dostępu do bazy danych oraz nieuprawnionego przejęcia znajdujących się w niej informacji. Przestępcy przeprowadzający podobne operacje mogą szantażować okradzione podmioty, by uzyskać korzyści w zamian za ponowne odblokowanie zaatakowanych serwerów. 

W rozmowie z przedstawicielem firmy Marken Systemy Antywirusowe – Piotrem Rozmiarkiem – dowiedziałem, że celem tego typu działań cyberprzestępców najczęściej są duże koncerny, a operacje o takiej skali są poprzedzone zbieraniem informacji na temat struktury sieciowej atakowanej firmy. W ten sposób hakerzy odnajdują jej wrażliwe punkty w zabezpieczeniach, które w późniejszym czasie stają się przyczynkiem do nieautoryzowanego przejęcia danych.

Należy pamiętać, że przeciętny użytkownik sieci – najczęściej przez swoją nieuwagę – także może stać się ofiarą podobnego ataku. Zazwyczaj są one jednak przeprowadzane w skali masowej i rzadko wycelowane w jedną, konkretną jednostkę. Jeśli jednak masz podejrzenia co do tego, że Twoje dane mogły zostać wykradzione, lub otworzyłeś link znajdujące się w wiadomości z podejrzanego źródła, to możesz zweryfikować swoje obawy na rządowej stronie Bezpieczne Dane.

Sprawdź 5 krajów, w których internauci są najbardziej zagrożeni atakami złośliwego oprogramowania

W raporcie State of Malware 2024 czytamy, że oprogramowanie ransomware pozostaje obecnie najpoważniejszym cybernetycznym zagrożeniem dla biznesu. Kraje, w których internauci są najbardziej zagrożeni tego typu atakami to: .

  • Stany Zjednoczone,
  • Wielka Brytania,
  • Kanada,
  • Włochy,
  • Niemy.

Liczba znanych ataków urosła w poprzednim roku o 68%, średnie żądania okupu także wzrosły, a największe z nich wyniosło wyniosło oszałamiające 80 milionów dolarów (zgłoszone przez gang LockBit po ataku na Royal Mail)