Jesteśmy aktualnie w miejscu, na które czeka właściwie każdy fan sportu. Ruszają największe piłkarskie ligi na świecie, już wkrótce rozpoczną się zmagania w Lidze Mistrzów, występy Polaków w Lidze Narodów, Formuła 1, tenis, siatkówka czy też sporty zimowe, które startują już za kilka miesięcy. To idealny moment, aby rozejrzeć się za nowym telewizorem, na którym będziesz mógł oglądać swoje ulubione dyscypliny sportowe i poczuć się tak, jakbyś był na trybunach, obserwując te wielkie widowiska wraz z tysiącami innych kibiców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakimi modelami warto się zainteresować.
Rozdzielczość
Na samym początku muszę wspomnieć o rozdzielczości. Aktualnie jedynym słusznym wyborem jest 4K, czyli telewizor o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Chociaż jest to aktualnie standard, to w sklepach możesz trafić na modele, które oferują rozdzielczość Full HD, i tyczy się to nie tylko najtańszych konstrukcji. Krótko mówiąc, im większa liczba pikseli na ekranie, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Fakt, nie wszystkie transmisje sportowe dostępne są w jakości 4K, jednak nowoczesne urządzenia korzystają z tzw. upscallingu. Co to oznacza? Mimo że materiał źródłowy nadawany jest np. w Full HD, system telewizora skaluje go niemal do 4K, przez co wygląda jeszcze lepiej.
Rozmiar ekranu
Kolejnym ważnym elementem jest rozmiar ekranu. Tutaj jednak w grę wchodzą dodatkowe czynniki, takie jak choćby wielkość pomieszczenia, w którym telewizor ma zostać ustawiony. Jeśli chodzi o rozmiary, naprawdę jest w czym wybierać. Firma TCL, która jest wiodącym producentem telewizorów w naszym kraju, oferuje niezwykle szeroki wachlarz możliwości. W ich portfolio znajdują się zarówno małe telewizory, takie jak np. 43 cale, standardowe w tym momencie konstrukcje, czyli 55, 65 oraz 75 cali, oraz prawdziwe kolosy, które mają rozmiar 85, 98, a nawet 115 cali. Jest w czym wybierać.
Częstotliwość odświeżania
Kolejnym elementem specyfikacji, na jaki powinieneś zwrócić uwagę, jest częstotliwość odświeżania obrazu. Czym ona jest? Częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach (Hz). Ta wartość oznacza, ile klatek danego materiału ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy. Biorąc pod uwagę to, że większość sportów jest niezwykle dynamiczna, warto wziąć pod uwagę ten aspekt. Ogólnie im więcej, tym lepiej, ale 60 Hz to absolutne minimum. Idealnie, gdyby telewizor obsługiwał 120 lub 144 Hz odświeżanie ekranu. Dodatkowo, w telewizorach TCL możemy spotkać się m.in. z technologią MEMC, która wykorzystuje specjalny algorytm, który redukuje rozmycie i sprawia, że ślady ruchu są minimalne, przez co możesz liczyć na jeszcze lepszą płynność i dynamikę obrazu.
Odwzorowanie kolorów
Niezwykle ważne podczas transmisji sportowych, a szczególnie jeśli chcesz, aby wrażenia z ich oglądania były jak najlepsze, jest odwzorowanie kolorów. Powiem szczerze, że nic mnie bardziej nie irytuje podczas oglądania meczu, jak niewyraźne, zlewające się koszulki zawodników, albo trawa, która wygląda, jakby nikt się nią nie zajmował przez ostatnie kilka tygodni. Kiedy zasiadam przed ekranem i włączam szlagier Ligi Mistrzów, to chcę widzieć wszystko tak, jak kibice na trybunach, a może nawet jeszcze lepiej i wyraźniej. Co wpływa na taki odbiór? Przede wszystkim szeroka paleta barw i jej odwzorowanie oraz jasność ekranu. Bardzo często w nowoczesnych telewizorach można znaleźć dedykowany tryb sportowy, który jeszcze bardziej podbija niektóre odcienie, zwiększa jasność i dynamikę, przez co transmisje sportowe ogląda się wspaniale.
Formaty HDR
Skoro jesteśmy już przy kolorach i ogólnych wrażeniach wizualnych, kolejnym elementem, na który ja zwracam bardzo dużą uwagę, jest obsługa trybów HDR (High Dynamic Range). Jest to technologia mająca za zadanie zbliżyć wyświetlany obraz jak najbardziej do tego, co możemy obserwować w rzeczywistości. Aktualnie najczęściej spotykanymi standardami są HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision. Idealny scenariusz jest taki, kiedy telewizor obsługuje wszystkie te formaty.
System smart
Na koniec warto także poruszyć kwestię systemu smart. Jak wiadomo, bardzo duża liczba transmisji sportowych rozsiana jest na przeróżnych kanałach od wielu nadawców. Posiadanie pakietu np. telewizji kablowej lub satelitarnej, w którym będziesz mieć dostęp do nich wszystkich, może okazać się niemałym kosztem, szczególnie że większość tego typu kanałów znajduje się w osobnych pakietach premium, do których wykupienia potrzebna jest podstawowa umowa. Ja od dłuższego czasu korzystam właściwie tylko z rozwiązań streamingowych. W taki sposób wyszukując odpowiednie pakiety, możesz mieć dostęp właściwie do wszystkich rozgrywek czy wydarzeń sportowych za pośrednictwem internetu i dedykowanych aplikacji. Tutaj właśnie kłania się system smart. Od dawna powtarzam, że dla mnie najlepszym systemem, z jakim miałem do czynienia jest Google TV, który znajduje się m.in. w telewizorach TCL. Poza stabilnym działaniem mam dostęp do właściwie wszystkich aplikacji, jakie znajdują się w sklepie Play. Wybór jest ogromny, a obsługa bajecznie prosta.
Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego telewizora do sportu, przedstawię ci kilka modeli, którymi warto się zainteresować. Skupię się tutaj na portfolio marki TCL, ponieważ firma ta od dawna kojarzona jest ze sportem i transmisjami sportowymi. Co więcej, od tego roku jest oficjalnym partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej, a za tym przecież musi iść jakość.
TCL C855
Zacznę od serii C855, która może być marzeniem wielu fanatyków sportu. W tej serii znajdziesz 4 rozmiary ekranu, a dokładnie 65, 75, 85 oraz 98 cali. Niezależnie od tego, czy masz mały salon, czy ta przestrzeń jest odpowiednio duża, możesz wybrać model, który odpowiada twoim wymaganiom w tej kwestii.
Telewizory z serii TCL C855 wyświetlają obraz w rozdzielczości 4K i działają w technologii TCL QD-Mini LED. Ekrany QLED charakteryzują się wysokim kontrastem, żywymi kolorami oraz wiernym odwzorowaniem barw. Co więcej, wspomniana wcześniej technologia TCL QD-Mini LED jeszcze bardziej poprawia wrażenia z oglądania, sprawiając, że to, co widzimy na ekranie telewizora, praktycznie nie różni się od obrazów, które możemy obserwować w rzeczywistości, a do tego wszystkiego zwiększa żywotność panelu.
Jak pisałem we wstępie, dużą uwagę zwracam na obsługę formatów HDR. W omawianej serii znajdziemy obsługę HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision. Co więcej, dostępna jest tutaj także technologia TCL 4K HDR Premium 3500 dostępna w modelach 75, 85 oraz 98 cali, która dba o precyzyjne odwzorowanie kolorów oraz najdrobniejszych szczegółów obrazu. W przypadku telewizora TCL 65C855 mamy do czynienia z technologią 4K HDR Premium 3300.
Warto wspomnieć także o tym, co w przypadku oglądania sportu jest niezwykle ważne, czyli płynny obraz. W przypadku serii TCL C855 mamy do czynienia z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz. Dzięki temu nawet najbardziej dynamiczne rozgrywki czy choćby wyścigi pozbawione są migotania, czy zacięć.
Sport to jednak nie tylko obraz, ale także dźwięk. Telewizory TCL C855 wyposażone są w system audio od ONKYO w systemie 2.2.2. Są to zintegrowane głośniki stereo, dwa głośniki pionowe oraz znajdujący się z tyłu obudowy głośnik basowy. Zapewniają one świetne wrażenia, a w połączeniu z technologią Dolby Atmos sprawiają, że możesz poczuć się jak jeden z kibiców zasiadających na trybunach.
Nie da się ukryć, że często fani sportu nie tylko oglądają ulubione rozgrywki, ale także sami chcą uczestniczyć w zmaganiach np. w grach. Tutaj też mam dobrą informację, ponieważ telewizor obsługuje standard HDMI 2.1. Dzięki temu po podłączeniu do telewizora konsoli nowej generacji czy odpowiednio mocnego komputera możesz cieszyć się z ich pełnego potencjału, ponieważ obraz może być przesyłany w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę. Gracze mogą liczyć także na takie usprawnienia jak ALLM, VRR 144 Hz i 120 Hz, FreeSync Premium Pro, przyspieszacz gier 240 Hz oraz opóźnienie na poziomie 5,7 ms, co w przypadku telewizorów jest sporym wyczynem.
Gdzie kupić?
TCL C655 PRO
Kolejną serią, na którą moim zdaniem warto zwrócić uwagę jest TCL C655 PRO. Te telewizory dostępne są w trzech rozmiarach, 55, 65 oraz 75 cali. Rozdzielczość? Oczywiście 4K. To, co wyróżnia ten telewizor to technologia pełnego podświetlenia Full Array LED. Jak to wygląda w przypadku poszczególnych rozmiarów? Dla telewizora 55 cali są to 84 strefy podświetlenia, dla 65 cali 104 strefy, a dla 75 cali aż 128 stref. W przeciwieństwie do standardowego podświetlenia krawędziowego ta metoda daje większe możliwości operowania światłem, dzięki czemu kolory są jeszcze bardziej żywe, a sam obraz jest dynamiczny i precyzyjny. Technologia TCL Full Array Local Dimming dodatkowo zapewnia zwiększony kontrast między jasnymi i ciemnymi barwami, co ostatecznie daje jeszcze głębszą czerń oraz zwiększoną jasność szczytową.
To jednak jeszcze nie koniec. Świetne wrażenia z oglądania zapewnia także technologia 4K HDR PRO 600. Patrząc na ekran telewizora, możesz odnieść wrażenie, że stadion znajduje się tuż za twoim oknem, a ty obserwujesz widowisko na żywo. Jeśli chodzi o szczegóły specyfikacji, telewizory obsługują standardy HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision.
Tak jak wspominałem we wstępie, w przypadku oglądania sportu niezwykle ważna jest kwestia płynności obrazu. Telewizory z serii C655 PRO charakteryzują się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz, jednak zastosowano tutaj jedną, bardzo ciekawą technologię. Jest to opatentowany algorytm oprogramowania MEMC TCL. Technologia MEMC przewiduje to, co będzie się działo na ekranie, zwiększając płynność obrazu. Wspomniany wcześniej algorytm świetnie sprawdza się w przypadku oglądania sportu, redukując rozmycia oraz ślady ruchu, np. szybko lecącej piłki.
Na uwagę zasługuje także wysoka jasność. Producent deklaruje maksymalnie 600 nitów, co jest bardzo dużą wartością w przypadku telewizorów.
Gdzie kupić?
TCL C655
W portfolio TCL znajduje się także seria C655 bez dopisku PRO, która dostępna jest w większym wachlarzu rozmiarów oraz niższej cenie. Tutaj możesz wybrać telewizory o przekątnych 43, 50, 55, 65, 75, 85 oraz 98 cali. Podobnie jak poprzednio, telewizory te wyświetlają obraz w rozdzielczości 4K i charakteryzują się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Mamy tu do czynienia z technologią QLED, czyli kropek kwantowych, co sprawia, że możemy liczyć na wysoki kontrast, żywe barwy i wierne odwzorowanie kolorów. Wszystkie modele z tej serii obsługują podstawowe formaty HDR, takie jak HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision. Podobnie jak w poprzedniej propozycji, zastosowano tutaj technologię MEMC, która skutecznie niweluje rozmycia i ślady ruchu, sprawiając, że nawet szybkie i dynamiczne kadry będą płynne i dobrze widoczne.
Nie musisz martwić się także o dźwięk, ponieważ zamontowano tutaj system audio od ONKYO, a obecność Dolby Atmos dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Gdzie kupić?
TCL X95
Na koniec zostawiłem serię gigantów od TCL, czyli X95. Tutaj znajdziesz tylko 3 modele, ale za to jakie. W zależności od potrzeb oraz budżetu możesz wybrać telewizor w rozmiarze 85, 98 lub 115 cali, co jest ewenementem na skalę światową.
Co oferują te giganty? Oczywiście obraz w jakości 4K, ale to dopiero początek. TCL Premium QD-Mini LED to ponad miliard kolorów wyświetlanych na ekranie. Co więcej, producent deklaruje pokrycie barw DCI-P3 na poziomie aż 98 %, co sprawia, że obrazy na nim wyświetlane są bardzo realistyczne i głębokie. Całości dopełnia wiernie odwzorowana czerń i wysoki kontrast.
Na szczególną uwagę w przypadku tej serii zasługuje obecność ponad 5000 stref lokalnego wygaszania, co zapewnia bardzo realistyczny obraz. Dopełnieniem tego jest szczytowa jasność, która według deklaracji producenta wynosi aż 6000 nitów. Tak wysoki parametr w połączeniu z powłoką antyrefleksyjną sprawia, że oglądanie transmisji nawet w jasnych pomieszczeniach będzie bardzo komfortowe.
Jak wspominałem we wstępie, ważnym elementem idealnego telewizora do sportu jest płynność ruchu. W przypadku serii X95 nie musisz się o to martwić, ze względu na częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz. Warto też wspomnieć, że telewizory obsługują HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision i Dolby Vision IQ.
Na uwagę zasługują także rozbudowane funkcje dla graczy, takie jak obsługa HDMI 2.1, ALLM, VRR 144 HZ i VRR 240 Hz, FreeSync Premium Pro oraz akcelerator gier do 240 Hz.
I na koniec dźwięk. Telewizory z tej serii zostały wyposażone w system audio ONKYO 4.2.2CH 80 W, co składa się na 4 głośniki główne, 2 głośniki niskotonowe oraz dwa kanały skierowane ku górze, co daje łączną moc aż 80 W. Z takim zestawem zdecydowanie poczujesz się jak jeden z kibiców na trybunach.
Gdzie kupić?