Jaki jest najlepszy procesor do gier w 2023?

Wybór najlepszego procesor do gier, nie jest wcale tak łatwy, jak się wydaje. Często poza samą oczekiwaną mocą przyszłej jednostki centralnej, czy jej funkcjami jesteśmy ograniczeni przecież budżetem. Z tego powodu postawiłem przygotować zestawienie kilku modeli, na które warto zwrócić uwagę. Dodatkowo podzielę się kilkoma wskazówkami czym kierować się przy wyborze.

Śmiało możemy powiedzieć, że to właśnie procesor jest najważniejszym elementem naszego komputera. Przecież bez niego ten w ogóle się nie uruchomi. Dodatkowo od jego mocy zależy, jak płynnie działają nie tylko gry, ale i proprogramy, jak i nawet sam system operacyjny. Składając komputer do gier, wyposażony w mocną kartę graficzną czy duża ilość pamięci RAM, ostatnie czego chcesz to, żeby pozostały one niewykorzystane, bo jednostka centralna je ogranicza. Zatem czym poza budżetem kierować się przy wyborze nowego CPU?

Jaki jest najlepszy procesor do gier? Na co zwrócić uwagę?

Procesory instalujemy na płytach głównych w specjalnych gniazdach. Oznacza to, że swoboda ich wymiany jest ograniczona przeważnie do produktów jednej serii. Niestety zarówno Intel, jak i AMD stosują własne standardy i nie możemy, mieszać podzespołów pomiędzy sobą. Dlatego wybór odpowiedniej jednostki centralnej jest tak ważny. To od niej będzie zależało, czy w przyszłości np. będziemy mogli zmienić układ na nowszy.  Na jakie inne parametry jeszcze warto zwrócić uwagę?

Cóż, nietrudno nie odnieść wrażenia, że wśród producentów układów trwa wyścig na liczbę rdzeni. Dotyczy on zarówno rynku procesorów do naszych komputerów, jak i smartfonów. Im więcej fizycznych rdzeni posiada nasz sprzęt, będzie działał szybciej, czy lepiej radził sobie w bardziej skomplikowanych zadaniach. Jednak nie warto popadać też w skrajną przesadę. Wybierając najlepszy procesor do gier przeważnie wystarczą nam modele wyposażone w 6, bądź 8 fizycznych rdzeni. 

Dodatkowo większość nowych układów jest w stanie przetwarzać większą ilość poleceń bądź zadań jednocześnie. Parametr ten często jest określany mianem liczbą wątków bądź liczby rdzeni logicznych procesora. Poprawia ogólną wydajność i szybkość pracy w grach i programach zoptymalizowanych pod kątem pracy wielowątkowej. Zarówno AMD jak i Intel opracowali swoje rozwiązania. W przypadku “czerwonych jest to SMT (Simultaneous Multithreading) i niebiescy od lat korzystają z HT (Hyper Threading). Oba rozwiązania są bliźniacze i pozwalają  pojedynczemu fizycznemu rdzeniowi przetwarzać dwa zadania jednocześnie.

Często prędkość procesorów porównujemy przez pryzmat taktowanie zegara. Bazowa częstotliwość, to parametr, z jaką pracują rdzenie procesora. Im większa liczba, tym więcej danych procesor może przetworzyć w jednostce czasu. Z racji, że mówimy częstotliwości, prędkość będzie określana przez mega bądź gigaherce. 

Większość obecnie sprzedawanych procesorów posiada jeszcze jeden atrybut określający ich prędkość. Mowa o to tak zwany parametrze podwyższonego taktowania i Jest on powiązany z technologiami obu producentów układów AMD Precision Boost i Intel Turbo Boost. To dzięki nim sprzedawane jednostki są w stanie pracować nawet z 30% wyższą częstotliwością od bazowej. Osiągane wartości są zależne zarówno od Serii samego procesora, tutaj przeważnie topowe modele osiągają dużo lepsze rezultaty, jak i od warunków pracy CPU, głównie temperatury pracy.  

Overclocking, czyli przetaktowywanie procesora, to praktyka znana, od kiedy istnieją komputery PC w naszych domach. Zabieg ten wykonujemy, by zyskać  “za darmo dodatkową wydajność”. I choć opracowanie trybów Turbo, znacząco ukróciło ten proceder, to dalej znajdą się entuzjaści, dla których dodatkowe kilka % jest ważne. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie procesory są odblokowane i umożliwiają przetaktowywanie. U Intela proces ten jest możliwy jedynie na drogich modelach z dopiskiem “K” w symbolu, natomiast w przypadku AMD jedyne zablokowane modele to te posiadające pamięć 3D Cache.

TDP (Thermal Design Power) pokazuje, ile ciepła generuje procesor i ile energii zużywa przy standardowych częstotliwościach. Wartość ta przeważnie jest mierzona w Watach. Warto też pamiętać, że pomiar TDP nie jest standaryzowany, więc nie możemy porównywać bezpośrednio wartości podawanych przez różnych producentów. AMD i Intel różnią się sposobem określania maksymalnej mocy procesorów oraz sposobem opisywania tego parametru. Dla czerwonych TDP odnosi się do maksymalnej mocy, jaką procesor może pobrać i oddać w postaci ciepła. 

Natomiast Intel używa tego samego terminu, ale definiuje go jako maksymalną moc pobieraną i oddawaną w postaci ciepła przez procesor przy obciążeniu go aplikacjami. Dodatkowo “niebiescy” często stosują różne wartości określanymi mianami limitu. Najczęściej podawany jest parametr PL1 czyli najniższy. Wartość drugiego limitu jest zauważalnie większa (nawet dwukrotnie) i odnosi się do krótkiego okresu (Tau). Dodatkowo w układach 12 i 13 generacji Intel wprowadził jeszcze Parametr MTP (Maximum Turbo Power). Określa on maksymalny pobór i ilość ciepła osiąganą w  trybie turbo.

Przejdźmy zatem do omówienia wybranych jednostek. Nie układaliśmy modeli w żadnej hierarchii, a ich kolejność jest wyłącznie powiązana z ceną. Jest to subiektywna opinia na temat produktów dostępnych na rynku.

Jaki procesor do gier 2023? Układy do 600 zł

Najlepsze procesory do gier - box core i3

Intel Core i3 12100F

 • Rdzenie: 4, Wątki: 8
 • Zegar bazowy: 3,3 GHz,
 • Maks. taktowanie: 4,3 GHz
 • Przetaktowywanie: Nie, Pamięć podręczna L3: 12 MB
 • Zużycie energii: 65 W / 89 W (Turbo)

Główna zaletą Core i3 12100F wydaje się jego cena. Mimo że posiada on “tylko” cztery rdzenie. Jednak mamy tu do czynienia z jednostkami Alder Lake, które wręcz zachwycają swoją wydajnością w przypadku obliczeń jednowątkowych. Jak pokazały liczne testy 12100F, świetnie sobie radzi w grach, nawet w parze z mocniejszą kartą graficzną. Dodatkowo w przypadku zakupu Core i3, o ile nie planujemy jej przyszłej wymiany na mocniejszą jednostek, tak naprawdę możemy wybrać najtańszą kompatybilną płytę główną, czy korzystać z dołączonego do zestawu chłodzenia powietrznego. 

TPD Core i3 12100 wynosi maksymalnie 89 W, częstotliwość bazowa 3,3 GHz i zegar turbo sięga do 4,3 GHz. To wszystko w cenie oscylującej w okolicach 400 zł.

Kupisz m.in w :

AMD Ryzen 5 5600

Najlepsze procesory do gier - ryzen 5 5600
 • Rdzenie: 6, wątki: 12
 • Zegar bazowy: 3,5 GHz
 • Maksymalny zegar: 4,4 GHz
 • Przetaktowywanie: Tak, pamięć podręczna L3: 32 MB 
 • Zużycie energii: 65 W

Ryzen 5 5600 to „lekka wersja” sześciordzeniowego 5600X, również oparta na mikro architekturze Zen 3. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do modelu 5500 obsługuje on czwartą wersję interfejsu PCI Express, co jest dość istotnym czynnikiem. Dzięki temu bez narażania się na utratę wydajności podłączymy najnowsze karty graficzne czy szybkie dyski NVMe. Jeśli chodzi o samą wydajność, jest ona prawie taka sama jak w 5600X, a różnicę można łatwo zniwelować, podkręcając układ.

Procesor Ryzen 5 5600 instalujemy na płytach głównych AM4. Oznacza to łatwą możliwość aktualizacji nawet do Ryzen 7 5800X3D, czyli najszybszego procesora do gier na to gniazdo. Tak więc Ryzen 5 5600 to dobry budżetowy procesor zarówno do pracy, jak i do gier, a płyty główne do niego są zauważalnie tańsze niż w przypadku rozwiązań konkurencji.

Kupisz m.in w :

Jaki procesor do gier 2023? Układy do 1000 zł

AMD Ryzen 7 5700X 

Najlepsze procesory do gier - Ryzen 7 5700x
 • Rdzenie: 8, wątki: 16
 • Zegar bazowy: 3,4 GHz
 • Maksymalny zegar: 4,6 GHz
 • Przetaktowywanie: Tak, pamięć podręczna L3: 32 MB 
 • Zużycie energii: 65 W

W ciągu ostatniego roku ten ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy procesor znacząco potniał w sklepach, a powodów ku temu było kilka. Przede wszystkim wypuszczenie nowych generacji procesorów. Choć 5700X jest bardzo wydajnym procesorem, to nie może rywalizować z najnowszymi jednostkami Intela 13 generacji, czy modelami wyposażonymi w pamięć 3D Cache od AMD. Jednak postanowiłem umieść ten model w zestawieniu właśnie ze względu na atrakcyjną cenę! Za niecałe 900 zł dostajemy większą ilość rdzeni niż proponuje konkurencja. Dodatkowo płyty główne dla AM4 są zauważalnie tańsze niż rozwiązania przeznaczone dla Intela.

Kupisz m.in w :

Intel Core i5 12400F

Najlepsze procesory do gier - box core i5
 • Rdzenie: 6, Wątki: 12
 • Zegar bazowy: 2,5 GHz
 • Maks. taktowanie: Rdzenie wydajne 4,4 GHz
 • Przetaktowywanie: Nie, Pamięć podręczna L3: 18 MB
 • Zużycie energii: 65 W / 117 W

Intel Core i5 12400F nie wymaga specjalnego przedstawienia. Ten dwunastowątkowy sześciordzeniowy układ jest naprawdę popularnym wyborem wśród graczy. Główną zaletą jest na pewno rewaluacyjna jak na możliwości tej jednostki cena. Dodatkowo nie zapominajmy niskim TDP, co pozwala na stosowanie budżetowych płyt głównych, czy także z niedrogich systemów  chłodzenia. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, by używać Core i5 12400F z dołączonym do zestawu boxowym radiatorem. Dużą zaletą procesorów Intela 12 generacji jest kompatybilność ze standardem PCIe 5.0. Z wad można wskazać, że, model ten nie obsługuje podkręcania czy to przez zmianę mnożnika, czy taktowania szyny.

Kupisz m.in w :

Jaki procesor do gier 2023? Układy do 2000 zł 

AMD Ryzen 7 5800X3D 

Najlepsze procesory do gier -
 • Rdzenie: 8, wątki: 16
 • Zegar bazowy: 3,4 GHz
 • Maksymalny zegar: 4,5 GHz
 • Przetaktowywanie: Nie, pamięć podręczna L3: 96 MB (32 MB + 64 MB pamięci podręcznej wirtualnej)
 • TDP: 105 W

AMD Ryzen 7 5800X3D jest pierwszym procesorem od “czerwonych”, który został wyposażony w powiększoną pamięć podręczną. Jest to najwydajniejszy procesor, jaki możemy zainstalować na płytach głównych AM4 i przez dłuższy czas nosił też miano najlepszej jednostki do gier. Swój sukces zawdzięcza innowacyjnemu rozwiązaniu. AMD po prostu podwoiło pamięć cache 3 poziomu, poniekąd doklejając ją w nad ośmioma rdzeniami, którymi dysponuje Ryzen 7 5800X3D. Co ważne, Ryzen 7 5800X3D nie wymaga najdroższych płyt głównych opartych na flagowym chipsecie X570. Układ ten będzie świetnie działał również na modelach B450 lub B550, pod warunkiem że nie są to najtańsze modele z podstawą sekcja zasilania. Sprawdź polecane przez nas jednostki.

Kupisz m.in w :

Intel Core i7 13700K 

Najlepsze procesory do gier - BoX core i7
 • Rdzenie: 8+8, Wątki: 24
 • Zegar bazowy: Rdzenie Perfomance 3,4 GHz, rdzenie Efficent 2,5 GHz
 • Maks. taktowanie: Rdzenie Perfomance 5,4 GHz, rdzenie Efficent 4,2 GHz
 • Przetaktowywanie: Tak, Pamięć podręczna L3: 24 MB
 • Zużycie energii: 125 W / 253 W

Intel Core i7 13700K to jeden z najlepszych procesorów dostępnych dla gniazda LGA 1700. Zapewnia on doskonałą wydajność zarówno do pracy, jak i podczas zabawy. Biorąc pod uwagę jego parametry oraz cenę jest to najlepszy wybór dla zaawansowanych konfiguracji komputerów do gier. Przypomnę, że model ma osiem wysokowydajnych rdzeni z obsługą wielowątkowości i osiem energooszczędnych w sumie szesnaście rdzeni i dwadzieścia cztery wątki. Warto też dodać, że model ten jest w pełni odblokowany na podkręcanie, przez co możemy zyskać dodatkową wydajność. Warto pamiętać jednak, że Core i7 13700K jest bardzo gorącym procesorem. Na pewno będziesz potrzebował do niego odpowiednio dużego chłodzenia lub lepiej układu chłodzenia cieczą z chłodnicą 360 mm. 

Kupisz m.in w :

AMD Ryzen 7 7700

Najlepsze procesory do gier - BOX Ryzen 7700
 • Rdzenie: 8+8, wątki: 24
 • Zegar bazowy: 3,85 GHz
 • Maksymalny zegar: 5,3 GHz
 • Przetaktowywanie: tak, pamięć podręczna L3: 32 MB
 • Zużycie energii: 65 W

AMD Ryzen 7 7700 teoretycznie prezentuje się bardzo dobrze. Ten ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy układ, który w zupełności wystarczy do grania czy innych wymagających zadań.

Jest znacznie tańszy i niewiele wolniejszy niż Ryzen 7 7700X. Dodatkowo zauważalnie mniej się grzeje i ma niższą wartość TDP. Co prawda nie posiada on powiększonej pamięci cache trzeciego poziomu, jednak główną zaletą wydaje się w tym momencie cena, która wynosi nawet niecałe 1500 zł. Biorąc pod uwagę, że AMD planuje długie wsparcie platformy AM5, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy przy okazji premiery następnej generacji wymieni go na choćby 8800X3D.

Kupisz m.in w :

Jaki procesor do gier 2023? Najwydajniejsze konstrukcje 

AMD Ryzen 7 7800X3D 

Najlepsze procesory do gier - Ryzen 7 7800X3D
 • Rdzenie: 8, wątki: 1
 • Zegar bazowy: 4,2 GHz
 • Maksymalny zegar: 5,0 GHz
 • Przetaktowywanie: Nie, pamięć podręczna L3: 96 MB
 • TDP: 120 W

Najszybszy procesor na platformę AM5 przeznaczony dla graczy od AMD. Podobnie jak swój poprzedni model ten też posiada powiększoną pamięć Cache trzeciego poziomu i 8 rdzeni. Jednak przewagę wydajności zapewnia mu nowa architektura ZEN4. Układ ten jest w stanie pokonać nawet 16 rdzeniowego Ryzena 9 7950X, pobierając przy tym zauważalnie mniej energii i nie wymagając tak rozbudowanego systemu chłodzenia.

Kupisz m.in w :

Intel Core I9 13900K

Najlepsze procesory do gier - box core i9
 • Rdzenie: 8 + 16, Wątki: 32
 • Zegar bazowy: Rdzenie Perfomance 3,4 GHz, rdzenie Efficent 2,5 GHz
 • Maks. taktowanie: Rdzenie Perfomance 5,4 GHz (5,8 GHz Intel Thermal Velocity Boost Frequency) , rdzenie Efficent 4,3 GHz
 • Przetaktowywanie: Tak, Pamięć podręczna L3 : 36 MB 
 • TDP: 125 W / 253 W Turbo

Intel Core i9 13900K to niesamowity procesor pod każdym względem. Zapewnia wysokie wartości FPS w grach z dowolną kartą graficzną. Jest idealny do zadań wielowątkowych i łatwo radzi sobie z dużym obciążeniem w aplikacjach. Dzięki hybrydowej architekturze może błyskawicznie rozwiązać każdy problem. Model ten ma osiem wydajnych rdzeni (z obsługą HT) Raptor Cove, których maksymalne taktowanie wynosi nawet 5,8 GHz i aż szesnaście energooszczędnych jednostek Gracemont. Jednak podobnie jak 13700K omawiany wcześniej nowy core i9 jest bardzo gorący. W tym wypadku nie możesz iść na żadne kompromisy i będziesz potrzebował wydajnego systemu chłodzenia cieczą.

Kupisz m.in w :

Zaktualizuję listę polecanych modeli, gdy tylko pojawią się nowe jednostki w sprzedaży, bądź ceny dostępnych modeli ulegną znaczącym zmianom. Mam nadzieje, że zarówno porady z początku artykułu, jak i lista modeli, będzie pomocna w dokonaniu wyboru najlepszego procesora do gier, który spełnia wszystkie Wasze oczekiwania.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.