Odkryj potęgę Assassin’s Creed Mirage –  tworzymy zestawy PC gotowe do akcji

Zbliża się premiera najnowsze odsłony przygód o skrytobójcach od Ubisoftu. Assassin’s Creed Mirage zadebiutuje na konsolach oraz komputerach już niedługo, bowiem 5 października. Ja jednak postanowiłem sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na nowy zestaw, jeżeli chcielibyśmy się cieszyć płynną rozgrywką. Czy po raz kolejny czeka nas niemiła niespodzianka ze strony deweloperów?

Na pewno na ilość premier w 2023 roku nie możemy narzekać. Doczekaliśmy się takich świetnych tytułów jak Hogwarts Legacy, Baldurs Gate 3, Starfield czy ostatnio wydany dodatek do Cyberpunka 2077: Phantom Liberty. Niestety, w przypadku niektórych z tych gier licząc na płynną rozgrywkę, trzeba było nie raz, dość głęboko sięgać do portfela w przypadku gdy składaliśmy nowy zestaw komputerowy. Wydaje się niebezpodstawne zatem pytanie, jak wygląda sytuacja w przypadku Assassin’s Creed Mirage. Czy następca popularnej Valhalli będzie kolejnym tytułem zabijającym nawet najmocniejsze konfiguracje sprzętowe? 

Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy chcąc zagrać na premierę, musimy inwestować w nowego PC i ile musielibyśmy wydać? Postanowiłem dokładnie zagłębić się w wymagania systemowe, by móc odpowiedzieć na to pytanie. Dodatkowo przygotowałem dla Was kilka propozycji zestawów, gotowych na płynną rozgrywkę w Assassin’s Creed Mirage.

Wymagania systemowe — to na pewno nowa gra?

Jednak zacznijmy od początku, czyli od wymagań sprzętowych. Te ku zaskoczeniu wcale nie są aż tak wysokie, przynajmniej jeżeli liczymy na rozgrywkę w rozdzielczości Full HD. Co prawda najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość oprawy wizualnej jest karta graficzna. Choć i w tym przypadku deweloperzy wykazali się zdrowym rozsądkiem. Powiem więcej, minimalna rekomendowana specyfikacja jest identyczna z dwuletnim Assasin’s Creed Valhalla.

Jaki komputer do Assassins Creed Mirage wymagania

Co prawda deweloper podaje, że w przypadku gdy posiadamy wyłącznie 6 GB GTX 1060 czy RX 570, możemy liczyć wyłącznie na 30 FPS i to przy ustawieniach niskich. O dziwo Ubisoft jest prawdopodobnie pierwszy twórcom gier, który w podczas prezentacji zestawów wymienia również układy Intela serii ARC. Jednak nie ma co się dziwić. Jak informowałem pod koniec sierpnia na Intel Gamer Days otrzymaliśmy informacje, że gra na niektórych rynkach miała być właśnie dodawana do GPU niebieskich w nowej promocji. 

Licząc jednak na 60 FPS musimy sięgnąć po odrobinę mocniejsze karty graficzne.  W przypadku Full HD jednak dalej wystarczają leciwe już konstrukcje pokroju GTX 1660 Ti bądź RX 5600 XT. Nawet w przypadku wyższych rozdzielczości nie czeka nas większa niespodzianka. RX 5700 XT czy RTX 2080 to również karty, które debiutowały przecież ponad 4 lata temu. Dopiero UHD (4K) wydaje się większym wyzwaniem dla GPU i producent zaleca RTX 3080 bądź RX 6900 XT

Pozostałe komponenty w polecanych zestawach nie wzbudzają większych zastrzeżeń. Do płynnej rozgrywki nawet przy maksymalnych ustawieniach mają wystarczyć “zaledwie” 6-rdzeniowe procesory czy 16 GB pamięci RAM. Nawet pod względem zajmowanego miejsca na dysku Assassin’s Creed Mirage nie będzie się wyróżniał. Cóż 40 GB to niewiele, bo dla porównania taki Starfield potrzebuje aż trzy razy więcej. 

Niestety nie znamy też szczegółów, z jakich rozwiązań technologicznych gra będzie korzystała. Na udostępnionej grafice Ubistoft wspomina wyłącznie, że karta graficzna musi obsługiwać DirectX 12 oraz że sam tytuł nie będzie posiadał limitu generowanych FPS. Dodatkowo nic nie dodano o obsłudze Ray Tracingu czy rozwiązań związanych z super samplingiem. Dla przypomnienia Valhalla otrzymała wyłącznie FSR, ale niemal 2 lata po swojej premierze. 

Omówiliśmy już dokładnie wymagania sprzętowe, przyjrzyjmy się zatem zestawom, które dla was przygotowaliśmy. Podobnie jak w przypadku zestawów do Cyberpunk 2077 skupiłem się wyłącznie na konfiguracjach zapewniających minimum 60 klatek średnio. 

Assassin’s Creed Mirage — PC do 1080p

AMD

Najniższa cena zestawu ~2655,68 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~2971,98 zł

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki, które bez problemu sprostają wymaganiom najnowszej odsłony przygód bractwa Assassinów. Dodatkowo poradzą sobie z innymi nowymi grami jak np. Hogwarts Legacy czy nadchodzący Modern Warfare III. Komputery zostały sparowane z 16 GB pamięci RAM, DDR4 oraz 1 TB dyskiem SSD NVMe, który bez problemu pomieści system, jak i sporą bibliotekę gier. W przypadku karty graficznej postawiłem na taniego Radeona RX 6600. Czemu? W sklepach znajdziemy te GPU już poniżej 1000 zł, przez co jest zauważalnie tańszy nawet od polecanego przez dewelopera GTX 1660 TI. Dodatkowo konstrukcja “czerwonych” będzie w tym wypadku wydajniejsza. 

Pewnie zauważyliście, że rozwiązanie bazujące na jednostce centralnej AMD jest tańsze. Wszystko za sprawą Ryzen 5500. Niestety w ofercie Intela nie znajdziemy 6-rdzeniowych układów aktualnych generacji, mogących z nim konkurować. Jednak patrząc wyłącznie pod względem wydajności to właśnie Core i5-12400F będzie zapewniał płynniejszą rozgrywkę. Cóż wybór pozostawiam Wam.

Assassin’s Creed Mirage — PC do 1440p

AMD

Najniższa cena zestawu ~4508 zł

Intel

Najniższa cena zestawu ~4307,63 zł

W konfiguracji zaszło kilka zmian. Przede wszystkim postawiłem na wydajniejsze procesory, wyposażone w większą ilość rdzeni. Dodatkowo biorąc pod uwagę niskie ceny kości RAM, postanowiłem dodać aż 32 GB pamięci. Taki zabieg na pewno przedłuży żywotność proponowanego zestawu.

Największą zmianą w stosunku do poprzedniej proponowanej konfiguracji będzie jednak karta graficzna. Niestety – chcąc liczyć na płynną rozgrywkę w wyższej rozdzielczości, zmuszeni jesteśmy do zakupu droższych układów graficznych. Powiem, że wybór nie był łatwy. Jednak skoro sam deweloper zaleca RX 5700 XT do płynnej rozgrywki w takim razie jego następca – RX 6700 XT powinien świetnie sobie poradzić z tym zadaniem. Karta ta w naszych testach w Assassin’s Creed Vallhala była w stanie wygenerować nawet 85 klatek średnio i to w rozdzielczości 1440p przy najwyższych ustawieniach graficznych. Niestety konkurencyjny cenowo RTX 4060 nie najlepiej radzi sobie w wyższych rozdzielczościach niż Full HD.

Assassin’s Creed Mirage — PC do 2160p

AMD

Najniższa cena zestawu ~7143,02 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~7339,91 zł

W dużo droższych zestawach postawiłem na zgoła dwa odmienne procesory. W przypadku rozwiązania od AMD – Ryzen 7 5800X3D – ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu. Jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM4, przeznaczony dla graczy. W przypadku Intela Core i5-13600KF hybrydowy CPU wyposażony jest w sześć szybkich rdzeni Raptor Cove oraz dodatkowych osiem o wysokiej sprawności energetycznej – Gracemond. W obu przypadkach stawiamy na pamięci DDR4, w celu nie powiększania kosztów zestawu.

W przypadku wyboru karty graficznej, choć początkowo chciałem wykorzystać niedawno debiutującego RX 7800 XT. Jednak to finalnie postawiłem na propozycję od NVIDII w postaci RTX 4070. Niestety nowe Radeony znacząco podrożały od swojej premiery, przez co często nawet są droższe od kart zielonych. Dodatkowo obecnie są coraz trudniej dostępne w sklepach. Co prawda w testach w Assassin’s Creed Valhalla RTX 4070 przegrywa z RX 7800 XT, jednak mówimy tutaj o różnicy wynoszącej zaledwie 4 klatki średnio. 

Dla tych, co mają wątpliwości czy RTX 4070 podoła z płynną rozgrywką przy ustawieniach najwyższych w Assassin’s Creed Mirage, mamy dobre informacje. Przetestowałem model Founders Edition GeForca i w testy potwierdziły moje przypuszczenia. Nowa gra od Ubisoftu działa płynnie w parze z RTX 4070, osiągając średnio 62 klatki przy ustawieniach ultra. Jeżeli jest to dla Was za mało, możecie skorzystać z opcji supersamplingu. Assassin’s Creed Mirage, obsługuje wszystkie technologie od trzech producentów układów GPU. Możemy zatem liczyć na DLSS, jak i FSR oraz XeSS Intela. Dzięki temu zyskujemy niemal 30% więcej średnio generowanych klatek.

Jak widać – ceny zestawów znacząco różnią się od siebie. Te są jednak dużo niższe niż w przypadku omawianych niedawno zestawów do Cyberpunk 2077. Pozostaje mam tylko czekać do premiery gry, by przekonać się pełnych możliwości tytułu Ubisoftu. Pamiętajmy, że Assassin’s Creed Mirage to swoisty powrót do korzeni, a gra po raz pierwszy od swojej pierwszej części powraca z akcją na bliski wschód. 

Asus GTX 1080 Ti Assassin's Creed Origins

Przypominamy, że największą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich uniwersalność. Przecież te nie tylko mogą służyć do rozrywki, ale i do pracy czy nauki. Mam nadzieję, że proponowane zestawy pomogą wam w podjęciu, co by nie mówić, wciąż niełatwych decyzji zakupowych.

Jeżeli jednak koniecznie pragniecie zagrać w Assassin’s Creed Mirage pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po konsolowe wydanie gry. Ta będzie dostępna również na Xbox’ach Series.