Call of Duty: Modern Warfare 3 – Jaki sprzęt zagwarantuje najlepszą rozgrywkę

Choć do premiery nowej odsłony Call of Duty, dzielą nas jeszcze ponad dwa tygodnie postanowiłem sprawdzić ile kosztowałby nowy komputer złożony z myślą o nowej odsłonie Modern Warfare III. I wszystko byłoby proste, jednak natknąłem się na mały problem. Jak to jest, że nawet dzień przed startem testów beta deweloper nie podał zalecanej oraz minimalnej konfiguracji? Jaki zatem komputer powinniśmy złożyć myśląc o płynnej rozgrywce w nowego COD’a?

Nietrudno nie odnieść wrażenia, że Activision bardzo spieszy się z wypuszczeniem najnowszej odsłony Modern Warfare. Ta wychodzi zaledwie rok po premierze dwójki. Cóż powodów jest na pewno kilka. Firma chce na pewno zwiększyć swoje zyski jeszcze przed pełnym przejęciem przez Microsoft. Dodatkowo po części wypuszczenie nowej odsłony może pomóc naprawić wizerunek serii, który to, co by nie mówić w ostatnim okresie nie jest najlepszy. Choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy z tą opinią będzie się zgadzał.

Nie ma zatem się co dziwić, że zamiast wypuścić planowany duży dodatek do gry, deweloperzy i wydawca podjęli decyzję o przygotowaniu “nowej” odsłony. Choć według oficjalnych informacji, ponoć ta zapadła z powodu znacznej rozbudowy treści. Jednak na ocenę czy tak naprawdę mamy do czynienia z nową odsłoną przyjdzie nam poczekać do oficjalnej premiery. Sprawdźmy zatem jaki komputer musimy posiadać, by móc cieszyć się płynną rozgrywką w Modern Warfare III.

Brak oficjalnych wymagań? W takim razie czym się kierować?

Już na wstępie wspominałem, że mimo iż otwarte beta testy startują już w weekend, to deweloper nie podał ani zalecanej, ani minimalnej specyfikacji, by móc zagrać w najnowszą odsłonę COD’a. Jest to dziwne zachowanie, zwłaszcza że grę bez problemu możecie już zamówić przedpremierowo czy to na Steam, czy na Battle.net. Cóż czyżby Activision nie obawiało się zwrotów i reklamacji z tego powodu?

Brak minimalnej i zalecanej konfiguracji w przypadku Modern Warfare 3 na platformie Battle.Net

Czym zatem powinniśmy kierować się, składając nowego PC do Modern Warfare 3? Podpowiedzią na pewno jest fakt, że tytuł, jak już wspominałem, powstawał początkowo jako duży dodatek do wypuszczonego w ubiegłym 2022 roku? Trudno oczekiwać, żeby w tak krótkim okresie zaszły większe zmiany w silniku samej gry. Jak zatem wyglądały zalecane wymagania w przypadku MW2 oraz darmowego Warzone 2.0?

Śmiało można powiedzieć, że te nie były zbyt wysokie. I nie ma co się dziwić. Deweloperom zależy, by gra działała na jak największej ilości konfiguracji. Pamiętajmy, że na tym samym silniku bazuje przecież darmowy Warzone 2.0. A przecież tytuł ten uruchomimy nawet na konsolach poprzedniej generacji. Jednak wrażenia wizualne na ustawieniach minimalnych a tych najwyższych będą zgoła odmienne. 

Jednak z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że zalecana konfiguracja była jednak niedoszacowana, zwłaszcza w przypadku zestawów umożliwiających rozgrywkę przy najwyższych ustawieniach i rozdzielczości 4K. Co prawda RTX 3080 był w stanie generować średnio 60 klatek, co osobiście sprawdziłem, to niestety animacja zwłaszcza przy bardziej dynamicznych akcjach nie była zbyt płynna. Nawet wbudowany w tytuł benchmark informował nas, że spadki ilości FPS wynoszą niemal 50%.

Podobnie w moich testach zachowywał się sprawdzany na premierę RTX 4070. Więc można zatem wykluczyć wpływ dość małej 10 GB ilości VRAM na pierwszym GeForce. Oznacza to, że licząc na płynną rozgrywkę w najwyższej rozdzielczości, będziemy musieli sięgnąć pod dużo droższe karty graficzne.

Jak miałbym obstawiać, to rekomendowana konfiguracja poprzedniej osłony stanie się tą minimalną. Co zważywszy na wiek wyszczególnionych w niej komponentów i tak nie jest niczym złym. Co prawda ratunkiem w niektórych przypadkach, by uzyskać wyższą ilość klatek, mogą być opcje Super Samplingu. Śmiało możemy założyć, że Modern Warfare 3 będzie obsługiwało wszystkie technologie od producentów kart graficznych, podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej odsłonie.

Poza DLSS NVIDII w Call of Duty mogliśmy liczyć na Intel’owego XeSS czy FSR AMD. Niestety trudno przewidzieć czy doczekamy się najnowszej wersji rozwiązania od “czerwonych” obsługującego generator klatek. Na chwilę obecną nie dostaliśmy potwierdzenia czy FSR 3 zostanie zaimplementowany do najnowszej odsłony Modern Warfare. A szkoda, bo rozwiązanie to, jak miałem okazje ostatnio sprawdzić , zapewnia znaczący wzrost ilości generowanych klatek. 

Omówiliśmy już dokładnie wymagania sprzętowe, przyjrzyjmy się zatem zestawom, które dla was przygotowałem. Podobnie jak w przypadku zestawów do Cyberpunk 2077 skupiłem się wyłącznie na konfiguracjach zapewniających rozgrywkę w minimum 60 klatek średnio i to z wyłączonymi opcjami SuperSamplingu.

Modern Warfare III zestawy 1080p 

AMD

Najniższa cena zestawu ~2996,09 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~3365,95 zł

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki, które bez problemu sprostają wymaganiom najnowszej odsłony serii Call of Duty. Dodatkowo poradzą sobie z innymi nowymi grami jak np. Cyberpunk 2077 Phantom Liberty czy wydaną niedawno Forzą Motorsport.  

Komputery zostały sparowane z 16 GB pamięci RAM, DDR4 oraz 1 TB dyskiem SSD NVMe, który bez problemu pomieści system, jak i sporą bibliotekę gier. W przypadku karty graficznej postawiłem na jednego z najtańszych Radeona RX 7600. Czemu? Przy odrobinie szczęscia w sklepach znajdziemy te GPU już poniżej 1300 zł. Po prostu konstrukcja “czerwonych” w tym przedziale cenowym będzie najwydajniejsza.

Pewnie zauważyliście, że rozwiązanie bazujące na jednostce centralnej AMD jest tańsze. Wszystko za sprawą Ryzen 5500. Niestety w ofercie Intela nie znajdziemy 6-rdzeniowych układów aktualnych generacji, mogących z nim konkurować. Jednak patrząc wyłącznie pod względem wydajności to właśnie Core i5-12400F będzie zapewniał płynniejszą rozgrywkę. Cóż wybór pozostawiam Wam.

Modern Warfare III zestawy 1440p

AMD

Najniższa cena zestawu ~5314,44 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~5019,94 zł

W konfiguracji zaszło kilka zmian. Przede wszystkim postawiłem na wydajniejsze procesory, wyposażone w większą ilość rdzeni. Dodatkowo biorąc pod uwagę niskie ceny kości RAM, postanowiłem dodać aż 32 GB pamięci. Taki zabieg na pewno przedłuży żywotność proponowanego zestawu.

Największą zmianą w stosunku do poprzedniej proponowanej konfiguracji będzie jednak karta graficzna. Niestety – chcąc liczyć na płynną rozgrywkę w wyższej rozdzielczości, zmuszeni jesteśmy do zakupu droższych układów graficznych. Powiem, że wybór nie był łatwy. Jednak finalna decyzja padla na najtańszego RX 7700 XT. Karta ta na pewno lepiej poradzi sobie z zapewnieniem płynnej rozgrywki w rozdzielczości 1440P od RTX 4060 Ti.

Modern Warfare III zestawy 2160p

AMD

Najniższa cena zestawu ~8204,08 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~8380,41 zł

W dużo droższych zestawach postawiłem na zgoła dwa odmienne procesory. W przypadku rozwiązania od AMD – Ryzen 7 5800X3D – ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu. Jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM4, przeznaczony dla graczy. W przypadku Intela Core i5-13600KF hybrydowy CPU wyposażony jest w sześć szybkich rdzeni Raptor Cove oraz dodatkowych osiem o wysokiej sprawności energetycznej – Gracemond. W obu przypadkach stawiamy na pamięci DDR4, w celu niepowiększania kosztów zestawu.

Wybór karty graficznej, nie był łatwy. Skoro RTX 4070 nie jest w stanie zapewnić w 100% płynnej rozgrywki w ponad 60 FPS, swoją uwagę musiałem zwrócić w stronę wydajniejszych jednostek. Cóż finalnie zdecydowałem się na RTX 4070 Ti, który to nawet w trybie multi na maksymalnych ustawieniach powinien zapewnić ponad okolice 90 FPS i to bez włączonego DLSS. Dobrą alternatywą dla tego układu mógłby być RX 7900 XT, jednak pobiera on zauważalnie dużo więcej energii. 

Jak widać – ceny zestawów znacząco różnią się od siebie. Przypominamy, że największą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich uniwersalność. Przecież te nie tylko mogą służyć do rozrywki, ale i do pracy czy nauki. Mam nadzieję, że proponowane zestawy pomogą wam w podjęciu, co by nie mówić, wciąż niełatwych decyzji zakupowych.

Jeżeli jednak koniecznie pragniecie zagrać w Modern Warfare pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po konsolowe wydanie gry. Ta będzie dostępna również na Xbox’ach oraz PlayStation. Chcecie zagrać w wersję beta Modern Warfare III, sprawdźcie artykuł Damiana, który dokładnie wyjaśnia jak uzyskać dostęp do testów oraz podaje terminy dla poszczególnych platform.