Jak wypełnić PIT z mObywatel? To proste, sprawdź

Czy wiesz, jak wypełnić PIT za pośrednictwem aplikacji mObywatel? To nic trudnego! Na PIT z mObywatel wystarczy kilka chwil.

Każdego roku to samo. Wraz z nadejściem wiosny każdy z nas musi wypełnić PIT, czyli swoje zeznanie podatkowe. Nie jest to prosta ani przyjemna sprawa. Na szczęście teraz jest na to sposób. 

Mając dostęp do mObywatela, można z łatwością złożyć ten dokument przy pomocy aplikacji. Nie da się tego jednak zrobić bezpośrednio w programie, a jedynie poprzez zalogowanie się za jej pośrednictwem do serwisu e-Urząd Skarbowy. Nadal jednak jest prosto, wygodnie i przyjemnie. A przynajmniej – wygodniej niż w przypadku osobistej wizyty w budynku urzędu.

e-Urząd Skarbowy – co to jest?

e-Urząd Skarbowy to serwis umożliwiający łatwe, sprawne i kompleksowe załatwianie swoich spraw podatkowych. Aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się do niego za pośrednictwem np. aplikacji mObywatel.

W serwisie e-Urząd Skarbowy znajdziesz m.in. usługę Twój e-PIT, czyli dostęp do zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Dodatkowo, dla przedsiębiorców uruchomiono zakładkę e-mikrofirma do generowania i wysyłania JPK.

Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego przy pomocy aplikacji mObywatel, musisz ją aktywować za pośrednictwem profilu zaufanego. O tym, jak założyć profil zaufany, pisałam w tym artykule.

PIT z mObywatel – jak wypełnić?

Chcesz wypełnić PIT z mObywatel, ale nie wiesz, od czego zacząć? Już tłumaczę. Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego uzyskasz dostęp do wszystkich usług oferowanych w ramach aplikacji. Oczywiście, również do usługi Twój e-PIT, czyli do automatycznie przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Usługa ta jest dostępna z poziomu smartfonu dla każdego użytkownika aplikacji mObywatel. 

  1. Pobierz aplikację mObywatel. Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej aplikacji mObywatel na swoim smartfonie, odwiedź odpowiedni sklep z aplikacjami (np. App Store dla systemu iOS lub Google Play dla systemu Android) i pobierz aplikację.
  2. Zaloguj się do aplikacji. W tym celu uruchom aplikację mObywatel i zaloguj się na swoje konto. Jeśli nie masz jeszcze konta, utwórz je, postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie.
  3. Wybierz zakładkę Twój e-PIT i wskaż odpowiedni formularz.
  4. Wypełnij wybrany dokument i sprawdź poprawność wprowadzonych danych.
  5. Zatwierdź wszystkie wpisane dane.
  6. Gotowe!

PIT z mObywatel jest zatem bardzo prosty. W usłudze Twój e-PIT każdy z podatników może np. zatwierdzić swoje zeznanie podatkowe, przygotowane przez Urząd Skarbowy, nanieść własne zmiany w dokumencie PIT i zatwierdzić je, a także odrzucić przygotowane zeznanie i samodzielnie przygotować nowe. Jeśli nie zrobisz nic, Urząd Skarbowy po prostu automatycznie zatwierdzi twoje zeznanie podatkowe w dniu, w którym upływa termin składania zeznania rocznego.