Jak włączyć Wi-Fi 5 GHz, by cieszyć się super szybkim internetem bezprzewodowym

Płacisz krocie na superszybki Internet światłowodowy, jednak prędkość połączenia po Wi-Fi Cię nie zadowala. Być może korzystasz z pasma 2,4 GHz. W tym poradniku podpowiem Ci jak sprawdzić, czy Twój sprzęt jest kompatybilny z sygnałem Wi-FI 5 GHz oraz jak prawidłowo skonfigurować takie połączenie, by uzyskać jak najwyższą wydajność.

Wi-Fi 2,4 GHz, a Wi-Fi 5 GHz – różnice

Główną różnicą między połączeniem bezprzewodowym 2,4 GHz a Wi-FI 5 GHz jest zasięg. Przy częstotliwości 2,4 GHz sygnał przesyłany jest dalej, gdyż tłumienie fal przy niższych częstotliwościach następuje wolniej. W praktyce oznacza to, że połączenie 2,4 GHz umożliwi sieciom Wi-Fi pokrycie większego obszaru.

Jednak sygnał pracujący na częstotliwości 5 GHz ma kilka zalet. Jest na przykład bardziej odporny na zakłócenia, a przez to stabilniejszy. Dodatkowo Wi-Fi pracujące na częstotliwości 5 GHz pozwala na utworzenie znacznej liczby izolowanych, nie kolidujących ze sobą kanałów – ponad 20. Dla porównania w przypadku pasmo 2,4 GHz ma ograniczone możliwości – i możliwe jest utworzenie tylko 3 nienakładających się kanały. Ponadto, ponieważ wiele różnych urządzeń nadal działa na częstotliwości 2,4 GHz (na przykład stare routery, kuchenki mikrofalowe, urządzenia z Bluetooth), prędkość połączenia w takiej sieci może zostać znacznie zmniejszona z powodu zakłóceń. 

Różnica w ilosci nienachodzących kanałach na paśmie 2,4 Ghz a 5 GHz fot. TomsHardware.com

Oczywiście zakłócenia są również możliwe na częstotliwości 5 GHz, ale tworząc dużą liczbę nienakładających się na siebie kanałów, znacznie łatwiej jest ich uniknąć. Co więcej, nowoczesne urządzenia bezprzewodowe pracujące w paśmie 5 GHz ułatwiają to zadanie. Obsługują różne technologie, pozwalając na dynamiczny dobór częstotliwości i regulację mocy emisji, czy jej ukierunkowania. 

Dodatkowo kolejną różnicą pomiędzy pasmami 2,4 GHz, a 5 GHz jest prędkość. W idealnych warunkach Wi-Fi 2,4 GHz obsługuje przesył danych z transferem sięgającym maksymalnie 600 Mb/s. Jednak ten zależy od klasy samego sprzętu i często może wynosić “zaledwie” 300 Mb/s. W przypadku Wi-Fi 5 GHz mówimy natomiast o maksymalnych prędkość sięgających nawet 2400 Mb/s i więcej. Z tych właśnie względów powinieneś zawsze wybierać połączenie 5 GHz, o ile to jest dostępne.

Czemu Wi-Fi 5 GHz nie działa?

Oczywiste jest, że żeby móc skorzystać z sygnału Wi-Fi 5 GHz, musisz mieć router obsługujący takie połączenie. Na szczęście od kilku już lat urządzenia, które znajdziemy w sklepach czy otrzymujemy od dostawców internetu, są dwuzakresowe i umożliwiają przesył sygnały na dwóch różnych częstotliwościach. Jeśli nie możesz wykryć sygnału Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz na swoim komputerze, problem może dotyczyć komputera lub routera Wi-Fi. Najczęstsze przyczyny niedziałającego połączenia 5 GHz:

 • Przestarzały sprzęt Wi-Fi na Twoim komputerze. Musisz upewnić się, że odbiornik Wi-Fi (karta sieciowa) w komputerze obsługuje sygnał Wi-Fi 5 GHz. Jeśli nie, będziesz musisz zaktualizować swój sprzęt.
 • Sieć 5G nie jest skonfigurowana na komputerze: Jeśli twój sprzęt obsługuje Wi-Fi 5 GHz, może być konieczne włączenie ich w ustawień.
 • Problemy ze sterownikami. Jeśli na komputerze masz zainstalowane nieodpowiednie lub nieaktualne oprogramowanie sterownika urządzenia, może to być przyczyną braku sygnału Wi-Fi 5G na Twoim komputerze.
 • Sieć 5G nie jest skonfigurowana na routerze: Możliwe jest również, że ustawienia sieci 5G nie są włączone na routerze Wi-Fi.

Rozwiązania niektórych problemów z sieciami Wi-Fi dokładnie omówiliśmy w osobnym artykule, którego zapoznania zachęcam. Teraz gdy już wiesz o zaletach pasma 5 GHz i dlaczego może ono być wyłączone lub nie działać na Twoim komputerze, zobaczmy, jak włączyć Wi-Fi 5G w systemie operacyjnym Windows.

Jak sprawdź obsługę Wi-Fi 5 GHz?

Jest to dość prosta procedura, która umożliwi Ci weryfikację kompatybilność pasma 5 GHz na komputerze. W tym celu użyjemy interfejsu wiersza poleceń.

 1. Otwórz wiersz poleceń. Wpisz CMD w menu start i wybierz opcję “uruchom jako administrator”. 
 2. Następnie wpisz następującą komendę netsh wlan show drivers i potwierdź Enterem
 1. Będziesz teraz mógł zobaczyć właściwości karty bezprzewodowej zainstalowanej w twoim komputerze. Przewiń do wiersza „Obsługiwane typy radia”.
 2. Jeżeli na liście znajdują się wpisy takie jak “802.11a, 802.11n, 802.11ac czy 802.11ax.” Oznacza to, że twoja karta sieciowa rozpoznaje oba typy częstotliwości radiowych w tym 5 GHz.

Jak włączyć Wi-Fi 5 GHz na komputerze

Co zrobić, jeżeli po sprawdzeniu odkryłeś, że karta bezprzewodowa twojego komputera obsługuje Wi-Fi 5 GHz, a połączenie takie nie działa? Może być konieczne włączenie tej funkcji poprzez zmianę kilku prostych ustawień na komputerze.

 • Uruchom Menedżera urządzeń . Możesz to zrobić poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Win + X. Otworzy się menu. Tutaj dokonaj wyboru w opcji Menedżera urządzeń.
 • W otwartym oknie Menedżera urządzeń kliknij opcję Karty sieciowe, aby rozwinąć listę urządzeń. Na liście kart sieciowych znajdź sterownik dotyczący urządzenia bezprzewodowej. Po znalezieniu adaptera Wi-Fi kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości z menu kontekstowego.
 • W otwartym oknie przejdź do zakładki Zaawansowane. Następnie w oknie Właściwości, wybierz opcję “Tryb bezprzewodowy 802.11n…” Po dokonaniu wyboru przejdź do rozwijanej listy Wartość i wybierz tam opcję Włączone lub taką, która odpowiada możliwościom Twojego sprzętu (my wybraliśmy 802.11ax).
 • Aby zapisać zmiany, kliknij OK.

Teraz zamknij wszystkie okna otwarte na komputerze i uruchom go ponownie. Po ponownym rozruchu komputera zostanie włączony standard 802.11.n umożliwiający odbiór i transmisję po Wi-Fi na częstotliwości 5 GHz. Powinieneś teraz zobaczyć sygnał Wi-Fi 5 GHz na liście dostępnych sieci. Śmiało, połącz się z nim.

Ustaw preferowane pasmo na 5 GHz

Kolejną dodatkową zmianą, jaką możesz wprowadzić w swoim komputerze, jest ustawienie preferowanego pasma częstotliwości na 5 GHz . Zmiany można wprowadzić w tym samym oknie właściwości karty bezprzewodowej jak w poprzednim kroku.

Po przejściu do okna właściwości karty bezprzewodowej przejdź ponownie do zakładki Zaawansowane. Na liście Właściwości przewiń w dół i wybierz opcję Pasmo preferowane. Przejdź do listy rozwijanej Wartość i wybierz opcję Preferuj pasmo 5 GHz.

Kliknij OK, aby zapisać powyższe ustawienia i uruchom ponownie komputer. Pozostało tylko sprawdzić, czy na komputerze możesz wykryć sieć 5G i połączyć się z nią.

Wi-Fi 5 GHz dalej nie działa – co dalej?

Jeśli masz pewność, że karta sieci bezprzewodowej obsługuje częstotliwości 5 GHz, ale ich nie widzi, będziesz musiał zweryfikować ustawienia routera. Być może obsługa wyższego pasma została w nim wyłączona bądź transmisja odbywa się na nieobełgiwanym w twoim rejonie kanale

Zaloguj się na swoje urządzenie. W tym celu należy otworzyć przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisać adres IP routera (zwykle 192.168.0.1 lub 192.168.1.1).

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera znajdź sekcję „Ustawienia Wi-Fi”. Ta może być dostępna w sekcji ustawień zaawansowanych. Sprawdź, czy nadawanie pasma 5 GHz jest włączone oraz jaka jest nazwa sieci. Niektóre nowsze routery łączą oba pasma domyślnie pod jedną nazwą, przez co trudniej jest wybrać odpowiedni typ połączenia. Opcję tę jednak w łatwy sposób możemy wyłączyć w ustawieniach. Warto też sprawdzić, na jakim kanale jest nadawany sygnał sieci Wi-Fi 5 GHz oraz jaka jest szerokość kanału. Nie wszystkie urządzenia obsługują pasma o szerokości 160 MHz. 

Twój komputer nie obsługuje sieci 5 GHz

Jeśli zainstalowana w twoim komputerze karta sieciowa nie obsługuje sieci 5 GHz, nie załamuj się. W sprzedaży znajdziesz wiele rozwiązań, które w prosty sposób umożliwią Ci dostęp do szybkiego internetu. Najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w zewnętrzną kartę sieciową na USB. Te przeważnie nie kosztują więcej niż 100 zł, a pozwolą Ci się cieszyć dużoszybszym dostępem do internetu. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci włączyć Wi-Fi 5 GHz w systemie Windows.