Jak nagrać ekran w smartfonie? Poradnik do telefonów z Androidem oraz iPhone’ów

Nagrywanie treści wyświetlanych na ekranie to jedna z podstawowych funkcji we współczesnych smartfonach. Jej użyteczność wydaje się szczególnie duża jeśli weźmiemy pod uwagę to jak ogromna ilość treści w formie krótkich materiałów wideo trafia codziennie do sieci. Niestety nie każdy klip jesteśmy w stanie pobrać na nasze urządzenie lub udostępnić bezpośrednio przy pomocy platformy, na której został on umieszczony.

Rejestrowanie ekranu okazuje się zbawienne w takiej sytuacji, ponieważ umożliwia ono przesłanie materiału dalej bez konieczności nagrywania telefonu innym smartfonem. Omawiana funkcja jest dostępna zarówno dla urządzeń opartych na systemie Android, jak i iPhone’ów. W celu rejestracji treści wyświetlanych na ekranie w obu przypadkach możemy skorzystać z opcji systemowych (zaproponowanych przez producentów oprogramowania) lub aplikacji zewnętrznych. W niniejszym poradniku skupię się jednak na funkcjach wgranych domyślnie na smartfony, ponieważ są one zdecydowanie bezpieczniejsze.

Jak nagrać ekran na smartfonie z Androidem?

W pierwszym kroku należy ściągnąć belkę powiadomień, co możemy zrobić przesuwając palcem od górnej krawędzi ekranu do jego dolnej części. Rozwinięcie paska umożliwi skorzystanie z mnóstwa opcji systemowych, które domyślnie znajdują się na urządzeniu. Następnie należy odszukać wśród wyświetlanych funkcji możliwość nagrywania ekranu (ikonka widoczna na drugim zdjęciu).

Jeśli nie znajduje się ona wśród pozostałych opcji, to należy dodać ją tam ręcznie. W tym celu trzeba przejść do ostatniego widgetu belki powiadomień, a później wybrać opcję “edytuj przyciski” lub ikonę oznaczoną dużym plusem (widoczne na drugim zdjęciu).

Nagrywanie ekranu Android

Po użyciu opcji rejestrowania ekranu na smartfonie pojawi się komunikat, w którym użytkownik może zdecydować elementy stanowiące część przyszłego nagrania. Wśród dostępnych opcji znajduje się nagrywanie multimediów (po prostu ekran) lub nagrywanie multimediów oraz mikrofonu (wraz z ekranem rejestruje się również głos otoczenia). Wszystkie zarejestrowane pliki zostaną zapisane w galerii urządzenia.

Jak nagrać ekran na smartfonie od Apple?

Rejestrowanie treści wyświetlanych na iPhonie jest równie proste co na urządzeniach z Androidem. W tym przypadku użytkownicy mają do dyspozycji funkcję, która domyślnie została wgrana na smartfony z systemem iOS. W celu uruchomienia omawianej opcji należy rozwinąć belkę powiadomień (wystarczy przesunąć palcem od górnej krawędzi ekranu w dół), a następnie znaleźć ikonę symbolizującą rejestrowanie wyświetlacza. Po jej naciśnięciu symbol zaświeci się na czerwono – sygnalizując trwające nagranie (drugie zdjęcie).

Jak nagrać ekran iPhone

Po zakończeniu nagrania w górnej części wyświetlacza pojawi się powiadomienie informujące nas o możliwości dostępu do zarejestrowanego wideo. Klip zostanie zapisany w galerii iPhone’a wraz z pozostałymi zdjęciami.