Jak edytować pliki PDF za darmo? Najlepsze bezpłatne strony i programy

Pliki PDF: wszechobecne, wygodne, ale często irytująco odporne na edycję. Zanim jednak zdecydujesz się na niekończące się obejścia lub drogie oprogramowanie, poczekaj! W tym przewodniku przedstawię Ci najlepsze bezpłatne opcje służące edycji plików PDF. Przejmij kontrolę nad dokumentami i to bez wydawania pieniędzy.

Rozszerzenie plików PDF zostało opracowane przez Adobe Systems, jako alternatywa do typowych dokumentów programów biurowych. Portable Document Format, bo tak należy tłumaczyć skrót, może nie tylko zawierać tekst, ale też obrazy, klikalne przyciski, hiperłącza, osadzone czcionki, filmy i wiele innych. Często zobaczysz instrukcje produktów, e-booki, ulotki, podania o pracę, zeskanowane dokumenty, broszury i  masę formularzy dostępnych właśnie w formacie PDF.

Jak otworzyć plik PDF

Większość ludzi, gdy chce otworzyć plik PDF, korzysta bezpośrednio z programu Adobe Acrobat Reader. Firma Adobe stworzyła standard PDF, a jej program jest zdecydowanie najpopularniejszym darmowym czytnikiem tego rodzaju plików. Kolejne miejsca na tej liście zajmują przeglądarki internetowe. Zarówno Chrome, jak i Firefox, bez najmniejszych problemów mogą samodzielnie otwierać pliki PDF. Jednak co z ich edycją?

Rodzaje programów do edycji plików PDF i jak wybrać najlepszą?

Zanim zagłębię się w szczegóły i opisy poszczególnych programów, wyjaśnijmy jedną rzecz: edytory PDF nie są takie same. Oto krótki przegląd różnic między poszczególnymi typami aplikacjami.

  • Aplikacje do odczytu plików PDF ułatwiają czytanie plików PDF, umożliwiając na przykład przeglądanie stron, wyszukiwanie fraz, zaznaczanie tekstu i być może podpisywanie formularzy cyfrowych.
  • Aplikacje do adnotacji PDF umożliwiają dodawanie komentarzy, zmianę układu stron, dodawanie kształtów oraz wstawianie nowych bloków tekstu i obrazów. Możesz dodać do dokumentu tyle, ile chcesz, ale nie możesz zmienić podstawowego, oryginalnego tekstu PDF.
  • Aplikacje do edycji plików PDF pozwalają zmieniać dowolne elementy w pliku. Możesz w takiej aplikacji także tworzyć pliki PDF i formularze od podstaw.

Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość aplikacji do edycji plików PDF. Zasadniczo umożliwiają oznaczanie i edycję wszystkich typów plików PDF, w tym dokumentów i formularzy bogatych w tekst i obrazy. Ostatecznie najlepsza dla Ciebie aplikacja do edytowania plików PDF będzie prawdopodobnie sprowadzać się do ceny, dostępności i łatwości obsługi. Przecież zupełnie innego programu będziesz potrzebował do okazjonalnego cyfrowego podpisywania dokumentów, niż do edycji e-booków czy tłumaczenia instrukcji. 

Programy do edycji plików PDF offline

LibreOffice DRAW

LibreOffice to bezpłatny pakiet biurowy. W jego skład wchodzi edytor grafiki wektorowej – DRAW, który umożliwia otwieranie i edycję plików PDF. Chociaż nie jest zaprojektowany specjalnie dla plików PDF, oferuje podstawowe możliwości edycji tekstu i obrazów.

WPS Office

Kolejny pakiet biurowy, umożliwiający prostą edycję plików PDF. W darmowej wersji wyedytujemy pojedyncze strony  usuwając niektóre elementy czy dodamy tekst i komentarze oraz wprowadzimy proste kształty. Niestety opcje konwertowania dokumentów, dodania grafiki czy naszego podpisu są dostępne tylko w płatnej wersji PRO. Warto wspomnieć, że program jest również dostępny jako aplikacja mobilna dostępna na Androida i iOS.

PDFsam Basic

Oprogramowanie typu open source zostało zaprojektowane do zarządzania plikami PDF, umożliwiając łączenie, dzielenie, wyodrębnianie i dodawanie stron, obracanie, mieszanie i dopasowywanie plików PDF. Chociaż nie jest to edytor, jest potężnym narzędziem do zarządzania dokumentów.

Programy do edycji plików PDF online

Adobe Acrobat Online 

Adobe oferuje darmowy edytor online! Edytuj tekst i obrazy, dodawaj komentarze i wyróżnienia, a nawet konwertuj pliki PDF na inne formaty. Należy pamiętać o potencjalnych ograniczeniach w zależności od rozmiaru pliku i używanych funkcji.

Smallpdf

Popularna aplikacja web oferujący podstawową edycję, taką jak modyfikacja tekstu i obrazu, adnotacje, a nawet łączenie/dzielenie plików PDF. Smallpdf oferuje zarówno wersję darmową, jak i płatną. Wersja darmowa pozwala na korzystanie z większości funkcji programu, ale posiada limity co do liczby plików i ich rozmiaru. Wersja płatna usuwa te limity i oferuje dodatkowe funkcje.

Sejda

Sejda to wielofunkcyjny program do obsługi plików PDF dostępny zarówno w wersji online, jak i desktopowej. Oferuje szeroki wachlarz narzędzi do edycji, konwersji i zarządzania dokumentami PDF. Bezpłatna wersja umożliwia wykonanie 3 zadań miesięcznie przy limicie rozmiaru pliku wynoszącym 50MB.

PDF24

PDF24 to zestaw darmowych narzędzi online i offline do pracy z plikami PDF. Dzięki temu nie tylko wyedytujemy test i obrazy w naszych dokumentach. Bez problemu podzielimy pliki na mniejsze czy skompresujemy je. Co więcej, aplikacja umożliwia łatwą konwersję PDF’ów do różnych formatów takich jak Word, Excel, PowerPoint, JPG, PNG.

Czemu nie mogę edytować pliku PDF

Zanim jednak zakończymy ten materiał trzeba wspomnieć też o powodach, przez które nie można edytować plików PDF. Tych jest kilka i warto je znać by mieć pełną świadomość co będziemy w stanie wykonać z naszymi dokumentami. 

Pierwszą przeszkodą stojąca na drodze do edycji plików PDF są uprawnienia. Po prostu dokumenty może mieć tak ustawione opcje, które uniemożliwiają cały proces. Wyróżniamy trzy typy uprawnień:

  • Tylko do odczytu: Użytkownicy mogą tylko wyświetlać plik, ale nie mogą go edytować.
  • Edycja: Użytkownicy mogą edytować tekst i obrazy w pliku, ale nie mogą dodawać ani usuwać stron.
  • Formularze: Użytkownicy mogą wypełniać formularze w pliku, ale nie mogą edytować tekstu poza formularzami.

Dodatkowo upewnij się, że plik PDF nie jest chroniony hasłem. To również uniemożliwia jego edycje, bez jego znajomości. 

Co więcej, edycja plików PDF może być zablokowana przez sam typ pliku. Często skanowane dokumenty udostępniane są w formacie PDF. Jednak jak łatwo się domyślić te składają się z samych obrazów, a nie z tekstu. Oznacza to, że nie można ich redagować za pomocą edytora tekstu. Elementy takie jak wykresy zdjęcia itp. czy nawet złożone formatowanie mogą być również trudne do obróbki w niektórych programach.