Tegoroczne flagowce marki Apple trafią do sprzedaży w pierwszej połowie września. Oficjalny pokaz nowych smartfonów nastąpi dziś – 9 września o godzinie 19, jednak w sieci już teraz znajdziemy mnóstwo informacji na temat ich designu oraz specyfikacji. Czy iPhone 16 oraz towarzyszące mu modele Pro/Plus to urządzenia, które spełnią oczekiwania konsumentów?
iPhone 16 oraz iPhone 16 Pro – kiedy premiera?
Apple, podobnie do większości dużych producentów elektroniki, ma mocno sprecyzowaną politykę wydawniczą, dzięki której przewidywanie daty premiery kolejnych edycji sprzętu jest dosyć proste. Od wielu lat nowe iPhone’y trafiają do sprzedaży we wrześniu, a według wstępnych przecieków (a teraz również oficjalnych zapowiedzi) nie inaczej będzie i tym razem.
- iPhone 16 | Data premiery: 9 września
- iPhone 15 | Data premiery: 12 września
- iPhone 14 | Data premiery: 16 września
- iPhone 13 | Data premiery: 14 września
Sprzedaż telefonu rozpocznie się kilku dni po jego oficjalnej premierze. Wstępne spekulacje sugerują, że preordery będzie można składać już od 13 września, a więc debiut urządzenia na półkach sklepowych odbędzie się zapewne w okolicy 20 września.
Jakie wersje iPhone’a 16 pojawią się w sprzedaży?
Apple nie planuje żadnych zmian w kwestii wariantów swojego topowego smartfonu. Wkrótce zobaczymy więc debiut czterech modeli, oznaczonych w taki sam sposób jak rok temu oraz dwa lata temu. Do sprzedaży trafią:
- iPhone 16,
- iPhone 16 Plus,
- iPhone 16 Pro,
- iPhone 16 Pro MAX.
W sieci pojawiają się również plotki na temat potencjalnego debiutu wersji SE 2024, który miałby stanowić alternatywę dla znacznie droższych flagowców. Premierę urządzenia mogłaby również zainteresować dotychczasowych użytkowników serii „mini”, którą Apple wyeliminowało ze swojego portfolio w 2021 roku.
iPhone 16 dostanie odświeżony design
W 2022 roku firma z Cupertino dokonała największego redesignu iPhone’a od premiery modelu X. Zaprezentowane wówczas warianty 14 Pro oraz 14 Pro MAX otrzymały niewielkie wcięcie w górnej części ekranu, które wyeliminowało charakterystycznego notcha. Tego samego dnia Apple pokazało również funkcję Dynamic Island, czyli sposób na software’owe zamaskowanie niezbyt subtelnego, pod kątem estetyki, rozwiązania.
W tym samym czasie amerykańska marka dopuściła się jednak dość kontrowersyjnego, z punktu widzenia konsumenta, czynu. Podstawowe modele iPhone’a 14 dostały niemalże taki sam design jak ich poprzednicy, jednak ramka w nowej wersji urządzenia została delikatnie pogrubiona. W rezultacie użytkownicy starszego smartfonu, którzy zdecydowali się na zakup jego następcy, musieli również domówić do niego nowe etui (poniżej: iPhone 13 po prawej stronie oraz iPhone 14 po lewej stronie).
iPhone 15 także oferował zbliżony design do swojego poprzednika (poza zaadaptowaniem Dynamic Island), ale w 2024 roku uświadczymy zmiany w zakresie konstrukcji bazowych modeli. Zapowiadane modyfikacje nie będą drastyczne, choć z całą pewnością odświeżą wygląd całej serii. Podstawowe warianty mają bowiem otrzymać nowe ustawienie kamer na tylnej obudowie oraz przycisk funkcyjny Action Button (ten sam, który rok temu pojawił się w iPhonie 15 Pro oraz iPhonie 15 Pro MAX).
iPhone 16 Pro oraz iPhone 16 Pro MAX mają za to otrzymać nieco większe ekrany. Ponownie mowa o zmianach mocno kosmetycznych (panele będą większe o około 0,2-cala), chociaż warto zauważyć, że większy wyświetlacz najprawdopodobniej oznacza również pojemniejszą baterię.
- iPhone 16 Pro MAX | Ekran: 6,9-cala
- iPhone 16 Pro | Ekran: 6,3-cala
- iPhone 16 Plus | Ekran: 6,7-cala
- iPhone 16 | Ekran: 6,1-cala
Podstawowe wersje flagowca otrzymają więc takie same ekrany jak rok temu. Wstępne spekulacje sugerują również brak zmian w zakresie częstotliwości odświeżania obrazu, a to oznacza, że iPhone 16 oraz iPhone 16 Plus zaoferują maksymalnie 60 Hz.
Z jednej strony jest to mocno rozczarowujące (większość nowych smartfonów – w tym nawet tanich modeli za około 1000 złotych – oferuje analogiczny parametr o wartości przynajmniej 90 Hz), a z drugiej w pełni zrozumiałe. Ta drobna modyfikacja mogłaby bowiem zaburzyć sprzedaż droższych wersji smartfonu, ponieważ bazowe modele cieszyłyby się praktycznie wszystkimi topowymi funkcjami.
Nowy przycisk we wszystkich modelach
Jeszcze niecałą dekadę temu na rynku dominowały telefony z fizycznym przyciskiem do robienia zdjęć, zwykle umieszczonym na jednej z bocznych krawędzi obudowy. Wraz z rozwojem branży w kierunku coraz bardziej minimalistycznych rozwiązań, zbędne klawisze zaczęto usuwać, a producenci zdawali się dążyć do tworzenia smartfonów całkowicie pozbawionych jakichkolwiek fizycznych elementów sterujących.
Już w 2022 roku na Twitterze krążyło sporo przecieków sugerujących, że Apple pracuje nad takim smartfonem, a jeden z przyszłych iPhone’ów otrzyma obudowę bez jakichkolwiek klawiszy. Tymczasem minęły dwa lata – mamy 2024 rok – a do sieci trafia przeciek sugerujący, że amerykańska marka zamierza dodać do swoich flagowców zupełnie nowy przycisk.
Tym razem ma być to spust migawki, który będzie reagował na akcje użytkownika zarówno fizycznym, jak i wirtualnym mechanizmem. Oznacza to, że naciskając na klawisz palcem wymusicie wykonanie zdjęcia, natomiast przesuwają dłonią po jego powierzchni (w lewo lub w prawo) będziecie w stanie kontrolować poziom zbliżenia.
Nowy przycisk ma pojawić się we wszystkich wersjach iPhone’a 16, a to oznacza, że otrzymają go zarówno użytkownicy podstawowych modeli, jak i właściciele wariantów Pro. Różnice będą natomiast widoczne w materiale wykonania obudowy, ponieważ bazowe wersje dostaną aluminiową konstrukcję, podczas gdy ich droższe odpowiedniki zostaną wyposażone ramki pokryte tytanem.
W jakich kolorach zadebiutuje iPhone 16?
Na ten moment trudno jednoznacznie stwierdzić w jakich kolorach zadebiutuje iPhone 16. Jeden z wiarygodnych leaksterów (analityk Ming-Chi Kuo) uważa, że smartfon będzie dostępny w następujących barwach:
- iPhone 16 Pro MAX: czarny, biały/srebrny, szary, różowy (w oryginalne pojawia się nazwa „rose”, a więc najprawdopodobniej chodzi o delikatny, pastelowy odcień różu),
- iPhone 16 Pro: czarny, biały/srebrny, szary, różowy,
- iPhone 16 Plus: czarny, zielony, różowy (tutaj już z całą pewnością mowa o zdecydowanie bardziej kontrastowym odcieniu), niebieski, biały,
- iPhone 16: czarny, zielony, różowy, niebieski, biały.
iPhone 16 Pro dostanie jeszcze wydajniejszy procesor
Premiera zeszłorocznego iPhone’a 15 Pro wiązała się z pokazem jednego z najmocniejszych układów do urządzeń mobilnych na rynku. Mowa oczywiście o jednostce Apple A17 Pro, która zasilała warianty 15 Pro oraz 15 Pro MAX. Firma z Cupertino zapowiedziała wówczas, że wydajność ich topowego procesora pozwala na komfortowe ogrywanie wymagających gier na sprzęt przenośny. Jeśli Apple nie zmieni swoich standardowych planów wydawniczych, to omawiany chipset trafi w tym roku do bazowych wersji iPhone’a 16 (modele 16 oraz 16 Plus).
Droższe odpowiedniki dostaną jednostkę oznaczoną dopiskiem A18, która ma zostać wykonana w technologii 3-nanometrów. W sieci znalazłem również informacje sugerujące, że wszystkie wersje tegorocznego flagowca zostaną wyposażone w chipset A18, jednak wyższe warianty otrzymają nieco podkręcone taktowanie zegarów. W obu przypadkach możemy zakładać, że zarówno iPhone 16, jak i iPhone 16 Pro będą topowymi smartfonami pod kątem wydajności .
Apple Intelligence to najważniejsza funkcja iPhone’a 16
Kluczową zmianą w iPhonie 16 będzie zaprezentowanie szeregu narzędzi opartych na generatywnym AI. Nowe funkcje zostaną zgromadzone pod nazwą Apple Intelligence i mają stanowić bezpośrednią odpowiedź dla np. Galaxy AI od Samsunga. Niestety istnieje niewielka szansa na to, że pojawią się one w Europie przed końcem 2024 roku. Oficjalna informacja na ten temat pojawiła się w magazynie The Verge.
[…] Ze względu na niepewności regulacyjne wynikające z Aktu o Rynkach Cyfrowych (DMA), nie uważamy, że będziemy w stanie wdrożyć trzy z naszych nowych funkcji — iPhone Mirroring, ulepszenia SharePlay Screen Sharing oraz Apple Intelligence — dla użytkowników w UE w tym roku.
W szczególności obawiamy się, że wymogi interoperacyjności DMA mogą zmusić nas do kompromisów dotyczących integralności naszych produktów w sposób, który narażałby prywatność użytkowników i bezpieczeństwo danych. Jesteśmy zobowiązani do współpracy z Komisją Europejską w celu znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby nam dostarczyć te funkcje naszym klientom w UE bez kompromisów w zakresie ich bezpieczeństwa – Przedstawiciele Apple w rozmowie z The Verge.
Debiut Apple Intelligence na terenie UE odbędzie się więc z małym opóźnieniem. Prawdopodobna data premiery nowych funkcji to początek 2025 roku.
Najważniejsze funkcje Apple Intelligence
Redagowanie tekstu
Najbardziej oczywistą funkcją w portfolio Apple Intelligence jest możliwość generowania, przepisywania oraz redagowania treści tekstowych. Domyślne aplikacje do pisania (takie jak poczta, notatki oraz Pages) otrzymają dostęp do trzech kluczowych opcji, określonych jako:
- przerób,
- korekta,
- streść.
Niezależnie od tego, jaki tekst tworzą i redagują – notatki z zajęć, wpis na bloga czy maila – z Narzędziami pisania mogą czuć się znacznie pewniej. Za sprawą funkcji Przerób system Apple Intelligence pozwala wybierać spośród różnych wersji tekstu, dostosowując jego ton do odbiorcy i realizowanego zadania – materiały prasowe marki Apple.
AI pomoże ci więc w szybkim zredagowaniu napisanego wcześniej tekstu i przede wszystkim ułatwi dobranie odpowiedniej stylistyki treści do tonu oraz specyfiki rozmowy. Wbudowane opcje pozwolą także na tworzenie krótkich streszczeń zapisanych przez ciebie notatek.
W aplikacji Notatki pojawi się także nowe narzędzie o nazwie Image Wand, które będzie dostępne w palecie narzędzi Apple Pencil. Jego celem jest ułatwienie tworzenia estetycznych wizualnie notatek.
Warto jednak zaznaczyć, że Image Wand to tylko jedno z wielu narzędzi, które wchodzą w skład funkcji Image Playground. Ta z kolei jest alternatywną nazwą dla modeli, które tworzą obrazy na podstawie wprowadzonych słów kluczowych.
Funkcje Image Playground są proste w obsłudze i wbudowane w wiele aplikacji, między innymi w Wiadomości. Są dostępne także w oddzielnej aplikacji, idealnej do eksperymentowania z różnymi konceptami i stylami. Wszystkie obrazy są generowane na urządzeniu, więc użytkownicy mogą je tworzyć i przerabiać bez ograniczeń – materiały prasowe marki Apple.
Zarządzanie wiadomościami i powiadomieniami
Apple ogłosiło, że będzie wykorzystywać analizy przeprowadzane przez wbudowane modele językowe do zarządzania priorytetami powiadomień (Priority Notifications) oraz wiadomości (Priority Messages). W praktyce oznacza to, że jeśli otrzymasz e-mail wymagający natychmiastowej reakcji, pojawi się on na szczycie listy wszystkich odebranych notyfikacji. Podobny mechanizm będzie stosowany do obsługi powiadomień. Nowa wersja systemu będzie w stanie przeanalizować wszystkie nadchodzące komunikaty i wybrać te najważniejsze.
Głęboka analiza ludzkiego języka działa też w Powiadomieniach. Ważne powiadomienia (Priority Notifications) pojawiają się na szczycie stosu, a dzięki podsumowaniom użytkownicy mogą szybko sprawdzić na ekranie blokady kluczowe informacje z długich lub piętrzących się powiadomień, na przykład kiedy na czacie toczy się szczególnie ożywiona dyskusja – materiały prasowe marki Apple.
Podczas przeglądania notyfikacji Apple Intelligence zaproponuje również kilka szybkich odpowiedzi, których treść ma korespondować z dostarczonym do ciebie komunikatem. Domyślam się więc, że na wiadomość z zapytaniem „Tato, o której odbierzesz mnie dzisiaj ze szkoły?”, Apple znajdzie lepszą odpowiedź niż „Haha, zgadzam się. Dzięki”.
Transkrypcja rozmów oraz notatek głosowych
Czas na prawdziwego klasyka w świecie funkcji opartych na sztucznej inteligencji, czyli transkrypcję mowy na tekst. Podobna funkcja pojawiła się już dawno na smartfonach Pixel od Google, a w tym roku trafiła również do flagowych modeli Galaxy.
W aplikacjach Notatki i Telefon można teraz rejestrować, transkrybować i streszczać wypowiedzi głosowe. Kiedy połączenie zaczyna być nagrywane, uczestnicy zostają o tym automatycznie powiadomieni, a po jego zakończeniu system Apple Intelligence generuje podsumowanie z kluczowymi informacjami – materiały prasowe marki Apple.
Asystent galerii zdjęć
Przypuszczam, że asystent galerii zdjęć to idealna funkcja dla tych, którzy mają na swoim telefonie tysiące zdjęć z setek wyjazdów. Dzięki nowej opcji będziesz mógł wyszukiwać konkretne fotografie, opierając się wyłącznie na ich słownym opisie. W praktyce oznacza to, że odnalezienie kilkuletniego zdjęcia, na którym „Tata w kolorowej koszuli łowi ryby z wujkiem na tle zachodzącego słońca”, zajmie zaledwie kilka sekund.
Apple Intelligence ma wprowadzić ulepszone narzędzie, które umożliwi łatwe wykrywanie i usuwanie rozpraszających elementów ze zdjęć. W dodatku, w opcjach galerii pojawi się funkcja szybkiego tworzenia historii na podstawie zrobionych fotografii. Sztuczna inteligencja wybierze obrazy i wideo najlepiej odpowiadające twojemu opisowi, stworzy fabułę z rozdziałami opartymi na motywach wykrytych na zdjęciach, a następnie zmontuje je w film o spójnej narracji.
Integracja z ChatemGPT
Użytkownicy Apple Intelligence będą mieli również domyślny dostęp do zasobów wiedzy czatbota ChatGPT. Jeśli okaże się, że narzędzia opracowane przez Apple nie są wystarczające do wykonania danego zadania, system zaproponuje skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez OpenAI.
Modele, na które trafi Apple Intelligence
Pierwsza konferencja Apple na temat nowych funkcji AI zdradziła, że narzędzia będą dostępne jedynie na topowych smartfonach z 2023 roku. Amerykańska firma nie poruszała wówczas w ogóle tematu iPhone’a 16, ale debiut omawianych opcji na tegorocznych smartfonach jest pewny.
Problem polega jednak na tym, że do czasu oficjalniej prezentacji nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy Apple zaaplikuje funkcje AI do wszystkich modeli, czy wyłącznie do swojego flagowca. Oznacza to, że wersje 16 oraz 16 Plus mogą pozostać bez dostępu do SI, tak samo, jak nie mają one ekranów z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu.
- iPhone 16 (?)
- iPhone 16 Plus (?)
- iPhone 16 Pro
- iPhone 16 Pro MAX
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro MAX
- iPad Pro (modele z M1 i nowsze)
- iPad Air (modele z M1 i nowsze)
- MacBook Air (modele z M1 i nowsze)
- MacBook Pro (modele z M1 i nowsze)
- iMac (modele z M1 i nowsze)
- Mac mini (modele z M1 i nowsze)
- Mac Studio (modele z M1 MAX i nowsze)
- Mac Pro (modele z M2 Ultra)
iPhone 16 Pro otrzyma zmiany w zestawie aparatów
Podstawowe modele iPhone’a 16 otrzymają taki sam zestaw aparatów jak ich zeszłoroczne odpowiedniki. Na pleckach znajdziemy więc: obiektyw główny (48 Mpix) oraz obiektyw ultraszerokokątny (12 Mpix). Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się pod tym względem iPhone 16 Pro, który będzie w stanie wykonywać zdjęcia z 5-krotnym zbliżeniem optycznym, podobnie do iPhone’a 15 Pro MAX z zeszłego roku. Smartfon dostanie również lepszy aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 48 Mpix.
Bateria w iPhonie 16 oraz iPhone 16 Pro
- iPhone 16 Pro MAX dostanie baterię o pojemności 4767 mAh (zeszłoroczny model: 4441 mAh)
- iPhone 16 Pro dostanie baterię o pojemności 3355 mAh (zeszłoroczny model: 3274 mAh)
- iPhone 16 Plus dostanie baterię o pojemności 4006 mAh (zeszłoroczny model: 4383 mAh)
- iPhone 16 dostanie baterię o pojemności 3561 mAh (zeszłoroczny model: 3349 mAh)
Phone 16 oraz iPhone 16 Pro – cena
Proponowane przeze mnie ceny są jedynie spekulacjami opartymi na kwotach w jakich debiutowały starsze wersje urządzenia oraz przeciekach, które znalazłem w sieci. Warto o tym pamiętać do czasu pojawienia się oficjalnych informacji na temat ostatecznej ceny iPhone’a 16.
- iPhone 16 Pro MAX | Spekulowana cena: ok. 7000 złotych (brak wersji 128 GB)
- iPhone 16 Pro | Spekulowana cena: ok. 5800 złotych
- iPhone 16 Plus | Spekulowana cena: ok. 5000 złotych
- iPhone 16 | Spekulowana cena: ok. 4500 złotych