God of War: Ragnarok na PC! Chodź chłopcze, idziemy kupić nowy komputer

Przywykliśmy już, że niegdyś ekskluzywne tytuły przeznaczone na konsole PlayStation, w końcu trafią również na komputery PC. Sony już wiele lat temu zmieniło swoją politykę wydawniczą, chcąc zwiększyć zyski ze sprzedaży swoich gier. Dzięki temu, przez ostatnie lata na blaszakach moglismy zagrać w Ratchet & Clank, Uncharted, Horizon Forbidden West czy God of War. Było zatem pewne, że w końcu doczekamy się również premiery kontynuacji przygód Kratosa. Tak God of War: Rangarock w końcu trafia na PC i to jeszcze w tym roku. Postanowiłem sprawdzić jak mocnego PC będziemy potrzebować, by cieszyć się płynną rozgrywką pokonując nordyckich bogów.

God of War Ragnarok ukazał się na konsolach PlayStation 5 i PlayStation 4 w listopadzie 2022 roku. W zeszłym roku gra doczekała się wysoko ocenianego i co najważniejsze darmowego dodatku Valhalla. Od wielu miesięcy krążyły plotki, że tytuł ten zawita na PC. W końcu doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia. God of War Ragnarok w wersji na komputery osobiste został oficjalnie zapowiedziany podczas majowej transmisji na żywo w PlayStation State of Play.  Na szczęście na tytuł ten nie będziemy musieli długo czekać. Ten zadebiutuje już 19 września zarówno na platformie Steam, jak i Epic Games Store. To co mnie jednak bardziej interesuje to, jakie wymagania będzie miała najnowsza odsłona gry od Sony? Mamy się czego obawiać?

God of War Ragnarok na PC – nowe funkcje

Gra w wersji PC nie będzie posiadała zablokowanej ilości klatek na sekundę. Oznacza to, że o ile dysponujecie mocną konfiguracją będzie w stanie w pełni wykorzystać monitory z odświeżaniem 240 Hz czy nawet większym. By było to możliwe God of War Ragnarok na PC ma otrzymać wsparcie w postaci technologii Super Samplingu. Gra będzie obsługiwała najnowsze wersji technologii takich jak DLSS 3.7, FSR 3.1 i XeSS 1.3. Co ważne w przypadku rozwiązań NVIDII i AMD będziemy mogli liczyć na wsparcie generatorów klatek.

Oczywiście w wersji na komputery osobiste nie mogło zabraknąć również wsparcia dla rozdzielczości ultrapanoramicznych, zestawów składających się z wielu ekranów, czy  opcji sterownia za pomocą myszy i klawiatury. Jednak jeżeli posiadacie kontroler Dual Sense, jego również będziecie mogli wykorzystać do rozgrywki. Warto wspomnieć, że deweloper potwierdził, że wszystkie opcje w tym adaptacyjne triggery będą pełni wspierane na PC.

God of War Ragnarok na PC – wymagania systemowe

Co prawda ze strony twórców nie doczekaliśmy się jeszcze oficjalnych wymagań systemowych. I tutaj pojawia się mój pierwszy niepokój. Za port gry nie odpowiada studio Nixxes Software, które przygotowało ostatnio PC wersję Horizon Forbidden West czy Ghost of Tsushima a Jetpack Interactive. Ci sami deweloperzy odpowiadali za przeniesienie God of War z 2018 na nasze komputery stacjonarne i co by nie mówić nie był to najlepszy port. Początkowo narzekano przecież za równo na stabilność rozgrywki, jej płynność czy ogólnie na wymagania systemowe, które nie był najniższe. Pamiętajmy, że mówimy o porcie gry, która debiutowała jeszcze na PS4. Czy zatem możemy przewidzieć jakie wymagania będzie miał God of War Ragnarok i czy obędzie się bez większych problemów? 

Dużą podpowiedzieć mogą stanowić wspomniane wcześniej dodatkowe funkcje, jakie trafią do gry. Ich lista, jak i sam trailer jest zbliżony do tego, co mogliśmy obserwować w przypadku wspomnianego już Horizona Forrbiden West czy Ghost of Tsushima. Można przypuszczać, że twórcy z Jetpack Interactive, jak i Nixxes Software korzystają z tych samych wewnętrznych narzędzi umożliwiających portowanie gier na PC. Pamiętajmy, że oba studia należą przecież do Sony. Po raz kolejny nie wspomniano też o dodaniu opcji związanych z Ray Tracingiem co może potwierdzać tę teorię. 

Zarówno God of War Ragnarok jak i Forrbiden West debiutowały w 2022 roku na konsolach sony. Obie gry prezentują bardzo podobny poziom oprawy wizualnej oraz szczegółowości, jeżeli chodzi o otoczenie jak i postacie. Oznacza to, że bez mocnej karty graficznej się nie obejdzie, jeżeli liczymy na poziom grafiki oferowany przez nowszą konsolę Sony. Przejdźmy zatem do najważniejszego. Odpowiedzi na pytanie ile kosztowałby nas komputer umożliwiający płynną rozgrywkę w God of War Ragnarok.

God of War Ragnarok PC – zestaw do 1080p

W przypadku Horizona Forrbiden West twórcy zalecali minimalnie 6-rdzeniowy procesor. Osobiście uważam, że tego typu jednostki idealnie sprawdzają się w komputerach gamingowych, zwłaszcza gdy składamy je w dość ograniczonym budżecie. Nie chcąc go zbytnio nadwyrężać, postawiłbym na układ Core i5-12400F bądź jako alternatywę Ryzena 5 5600. W 2024 roku taki zestaw powinien posiadać minimum 16 GB pamięci RAM. Na szczęście w przypadku obu procesorów możemy skorzystać z tanich modułów DDR4. 

Jak wspominałem, bez mocnej karty graficznej się nie obejdzie i to ten podzespół poniekąd będzie decydował o cenie naszego zestawu. Dzięki wparciu technologii Super Samplingu możemy przypuszczać, że zarówno GeForce RTX 4060, jak i Radeon RX 7600 poradzą sobie z zapewnieniem nam ponad 60 klatek na sekundę nawet podczas najbardziej intensywnych walk z hordami przeciwników. 

Ile cały taki zestaw by kosztował? Bez doliczonej ceny systemu operacyjne czy usługi montażu cena oscyluje w okolicach 3200 zł w przypadku gdy decydujemy się na procesor AMD. Zestaw z Intelem w tym przypadku na moment pisania tego artykułu jest o 50 zł droższy.  Tak skonfigurowany zestaw powinien bez problemu pozwolić nam na płynną rozgrywkę w 1080p nawet na wysokich ustawieniach graficznych. 

God of War Ragnarok na PC – zestaw do 1440p

A co gdybyśmy chcieli się cieszyć płynną rozgrywką w wyższej rozdzielczości? Przede wszystkim podobnie jak w przypadku Ghost of Tshusima czy Horizona Forrbiden West powinniśmy posiadać swoim komputerze przynajmniej 8-rdzeniowy procesor. Czemu? Układ o identycznej konfiguracji znajdziemy przecież w konsolach Sony, wiec łatwo można przypuszczać, że to właśnie pod takie jednostki jest zoptymalizowany kod gry. Nie inaczej będzie w przypadku God of War Ragnarok. 

Kupując nowy zestaw pod ten tytuł swoją uwagę zwróciłbym w stronę układu AMD Ryzen 7 5700X3D. Posiada on powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, przez co Idealnie nadaje się właśnie do gier. Z racji, iż dalej zostajemy na platformie AM4, możemy cieszyć się tanią pamięcią DDR4. Tym razem jednak postawiłbym już na 32 GB, tak by zestaw po prostu starczył nam na dużej. 

INNO3D RTX 4070 Super fot. D.Kujawski

Dużą część naszego budżetu pochłonie po raz kolejny karta graficzna. Testy wydajności, które przeprowadziłem w przypadku Horizon Forbiden West dość klarowanie pokazały, że dopiero RTX 4070 jest w stanie zapewnić nam ponad 60 klatek na sekundę w podczas rozgrywki w natywnej rozdzielczości. Włączenie generatora klatek w przypadku tej karty podwajało osiągnięte rezultaty. Biorąc jednak pod małe różnice w cenie i aż 15% lepszą wydajność swoją uwagę kieruje w stronę wariantów Super wspomnianego RTX. Świetnie sprawdzi się testowany nie dawno na naszym portalu model od INNO3D

Oczywiście pamiętajcie, żeby do tak mocnej karty dobrać zasilacz o odpowiedniej mocy oraz dobrze wentylowaną obudowę.  Mimo tak mocnej konfiguracji cena zestawu jest naprawdę atrakcyjna i wynosi ok. 5500 zł. Alternatywna konfiguracja bazująca na procesorze Intela Core i5-13600KF kosztuje 300 zł więcej. 

God of War Ragnarok na PC – zestaw do 2160p

A co z zestawem do rozgrywki, który umożliwi nam płynną rozgrywkę w najwyższej rozdzielczości? Jeżeli liczymy na stałe ponad 60 klatek w natywnym 4K, będziemy musieli sięgnąć po naprawdę mocną kartę graficzną. W przypadku Horizon Forbiden West polecany był GeForce RTX 4080 bądź RX 7900 XT, konstrukcje kosztujące ponad 4000 zł i posiadające min 16 GB pamięci VRAM. Patrząc po wynikach testów, które przeprowadziłem, rekomendacje deweloperów jak najbardziej się potwierdziły. Niestety, nawet RTX 4070 TI Super nie jest w stanie utrzymać licznika FPS na oczekiwanym poziomie i zdarzają się spadki zwłaszcza podczas walki z kilkoma większymi przeciwnikami w tym samym momencie.

Dlatego dobierając kartę graficzną do God of War Ragnarok postawiłbym na GeForce RTX 4080 Super. Model ten zadebiutował w styczniu 2024 roku. Jest nieznacznie szybszy od swojego poprzednika, ale co ważniejsze NVIDIA zdecydowała się obniżyć cenę sugerowaną. Tak wydajniejszy model w sklepach powinien być odrobinę tańszy.  

Wybierając tak drogie GPU, postanowiłem zmienić całkowicie platformy. W przypadku AMD stawiam na AM5 i układy ZEN4, a w przypadku Intela na jednostki Raptor Lake Refresh. Zarówno Ryzen 7 7800X3D jak Core i7-14700KF to jedne z najszybszych procesorów do gier dostępnych na rynku. By jeszcze bardziej zwiększyć ilość generowanych FPS, oba zestawy zostały wyposażone w pamięć DDR5

Po raz kolejny zestaw AMD jest odrobię tańszy, od propozycji bazującej na procesorze Intela. Możemy być jednak pewni, że wydając 9000 zł bez problemu uruchomimy wszystkie najnowsze tytuły, nie tylko God of War Ragnarok. Proponowane zestawy idealnie sprawdzą się również w przypadku, gdybyśmy chcieli je wykorzystać do pracy czy to przy obróbce zdjęć, czy nawet materiałów wideo. To właśnie ta wszechstronność jest największą zaletą komputerów osobistych.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.