GeForce RTX 4060 w 16-calowym gamingowym laptopie, połączenie idealne? Sprawdzam Gigabyte Gaming G6X 9KG 2024

W moje ręce trafił właśnie najnowszy laptop od Gigabyte. Konstrukcja z serii Gaming posiada 16-calowy ekran, opiera się na mocnym procesorze Intela oraz układzie graficznym NVIDIA GeForce RTX 4060. Wydaje się to być idealnym połączeniem. Postanowiłem sprawdzić, jak taka konfiguracja poradzi sobie z najnowszymi tytułami.

Nietrudno odnieść wrażenie, że dużą popularnością wśród laptopów gamingowych cieszą się konfiguracje posiadające układ RTX serii 60 od NVIDII. Mowa nie tylko o jednostkach poprzedniej generacji, ale także tej obecnej. I nie ma co się dziwić. Układy te są w stanie zapewnić odpowiedni poziom wydajność, nie rujnując przy okazji naszego domowego budżetu. Jednak jak wyróżnić się na tle konkurencji? Na ciekawy pomysł wpadł Gigabyte, prezentując odświeżoną linie laptopów serii Gaming. Firma zaproponowała swoim użytkownikom laptopa z matrycą o przekątnej 16 cali, niewiele większego od klasycznych 15,6-calowych rozwiązań. Postanowiłem sprawdzić, jak w testach wypadnie Gigabyte Gaming G6X 9KG 2024.

Gigabyte Gaming G6X 2024

Spoglądając na Gigabyte Gaming G6X od razu wiemy, że mamy do czynienia z przedstawicielem segmentu gamingowego. Ciemnosiwa obudowa została pozbawiona jakichkolwiek zaokrągleń. Poza logiem producenta na klapie matrycy znajdziemy w jednym narożniku szarą grafikę imitująca perforację z dużą literą X. Jest to zapewne nawiązanie do serii urządzenia. Co więcej, sprzęt wyposażono w podświetlaną klawiaturę RGB, nieodzowny element konstrukcji gamingowych

Korpus jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego, a jedynie klapa matrycy została pokryta dodatkową warstwą aluminiowej blachy w celu poprawy jej sztywności. Testowany model został przez producenta oznaczony symbolem G6X 9KG 2024. Jego wymiary to 36,1 x 25,9 x 2,51 mm, choć w najgrubszym miejscu mówimy nawet o 2,89 cm. Mimo wszystko dalej cała konstrukcja waży 2,5 kg. Przyczyną tego jest zapewne zastosowane sporej wielkości matrycy. Dzięki umieszczeniu cienkiej ramki wokół ekranu Gigabyte Gaming G6X może rywalizować z 15-calowymi, gamingowymi konstrukcjami konkurencji. 

Jak przystało na gamingowego laptopa, nowy model Gigabyte Gaming G6X 9KG 2024 posiada mocno rozbudowany zestaw złącz I/O. Zostały one umieszczone nie tylko po obu stronach, ale i z tyłu pomiędzy dużymi szczelinami, przez które wydmuchiwane jest gorące powietrze. Znajdziemy tutaj:

 • 2 x Type-A USB 3.2 Gen;
 • 2 x Type-C (z Power Delivery 3.0 i DisplayPort 1.4)
 • 1 x RJ45;
 • 1 x HDMI 2.1
 • 1 x Combo Jack 3,5 mm

Od spodu laptop również prezentuje się ciekawie. Widać, że producentowi zależało na jak najlepszej wydajności systemu chłodzenia. Na prawej połowie obudowy zostały umieszczone szczeliny, poprzez które zasysane jest zimne powietrze. Od razu widać też znajdujący się pod klapą miedziany radiator oraz dwa wentylatory. Chcąc ułatwić przepływ powietrza, producent zastosował cztery duże gumowe stopki unoszące laptopa ponad blat. 

Laptop został wyposażony w prostą, pełnowymiarową klawiaturę. W konstrukcji z 2024 roku nie mogło również zabraknąć dedykowanego klawisza dla asystenta AI wbudowanego w system Windows – Copilot. Za sprawą białego obramowania, klawisze sprawiają wizualnie wrażenie mniejszych, niż stosowane w innych laptopach. Takie wykończenie w klawiaturach mechanicznych nosi miano “pudding” i sprawia, że podświetlenie RGB prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Całością sterujemy za pomocą aplikacji “Control Center”. W programie możemy ustawić kolor klawiatury czy dostosować jasność jej podświetlenia. Dodatkowo aplikacja umożliwia wybór trybu pracy naszego urządzenia, zależnie od naszych potrzeb możemy wybrać profil cichy, zbalansowany czy wysokiej wydajności.

Gigabyte zdecydował się na zastosowanie pojedynczego zawiasu dla klapy matrycy. Ten jest dość ciasny, przez co trudno otworzyć laptopa jedną ręką. Maksymalny kąt otwarcia ekranu wynosi ok. 130 stopni. Omawiany model Gigabyte Gaming G6X 9KG 2024, został wyposażony w 16-calowy panel o rozdzielczości 1920 x 1280 zapewniający odświeżanie 165 Hz.

Gigabyte Gaming G6X 2024 – liczy się wnętrze

Najważniejszą cechą gamingowych laptopów jest ich wnętrze. To od zastosowanych podzespołów zależy przecież wydajność w aplikacjach, jak i w grach. A skoro mowa o cyfrowej rozrywce nie mogło zabraknąć wydajnej karty graficznej. 

W przypadku testowanego modelu G6X 9KG 2024, Gigabyte postawił na rozwiązanie NVIDIA GeForce RTX 4060. Mobilna jednostka wykorzystuje rdzeń AD107. Ten, podobnie jak w przypadku wariantu przeznaczonego do komputerów osobistych, został wyposażony w 3072 jednostki obliczeniowe CUDA, 96 jednostek TMU odpowiedzialnych za mapowanie tekstur oraz 32 ROP, które odpowiadają za renderowanie obrazu. Karta posiada również 96 rdzeni Tensor czwartej generacji, wspomagających działanie aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym – Ray Tracing – jest realizowane przez dedykowane 24 rdzenie RT trzeciej generacji. Zegar bazowy karty graficznej jest ustawiony na 1545 MHz, jednak dzięki technologi turbo boost może osiągać nawet 1890 MHz.

Mobilny RTX 4060 posiada 8 GB pamięci GDDR6, która komunikuje się z układem poprzez 128-bitową szynę danych o przepustowości 16 Gb/s. Maksymalne TGP zostało ograniczone przez Gigabyte’a do 105 W. Warto zaznaczyć, że modele  Gigabyte G6X z 2024 roku zostały wyposażone w tak zwany MUX Switch. Przełącznik ten pozwala wyeliminować wąskie gardło iGPU, dzięki temu obraz generowany przez dedykowany układ graficzny trafia od razu na ekran naszego laptopa. Wpływa to pozytywnie na wydajność laptopa, który posiada takie rozwiązanie.

W parze do wydajnej karty graficznej nie mogło zabraknąć odpowiednio mocnego procesora. Modele serii G6X z 2024 roku wykorzystują procesory Intela 13. generacji. Układ Core i7-13650HX to konstrukcja hybrydowa korzystająca z architektury Raptor Lake. Ta czternastordzeniowa jednostka świetnie sprawdzi się nie tylko w grach, ale i w zastosowaniach profesjonalnych. Maksymalna częstotliwość taktowania układu Core i5-13650H to 4900 MHz, co jest możliwe dzięki technologii Turbo Boost Max 3.0.

Testowany egzemplarz został wyposażony w 16 GB pamięci DDR5 pracującej w trybie Dual Channel z częstotliwością 4800 MHz. Dodatkowo Gaming G6X 9KG, który trafił w moje ręce był wyposażony w dysk Gigabyte AG450E1024-SI o pojemności 1 TB, na którym został zainstalowany przez producenta system Windows 11. Konstrukcja ta może pochwalić się prędkością odczytu i zapisu w okolicach 5000 MB/s. Warto też zaznaczyć, że laptopy Gigabyte Gaming G6X wyposażone są w dwa gniazda M.2 dla dysków SSD NVMe, komunikujących się przez interfejs PCIE 4.0. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście zamontowali drugi, nawet szybszy nośnik. Jakbyście się zastanawiali, gdzie została umieszczona bezprzewodowa karta sieciowa, to jej gniazdo zostało ukryte właśnie pod dyskiem NVMe.

Cała specyfikacja testowanego laptopa prezentuje się następująco:

 • Procesor: Intel Core i7-13650HX (14 rdzeni (6C+8c), 16 wątków, 2.3 GHz do 4.9 GHz)
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 16 GB DDR5 4800 MHz
 • Dysk SSD: 1024 GB PCIe NVMe M.2
 • Ekran: 16″ Full HD (1920 x 120) IPS 165 Hz
 • Bateria: 73Wh
 • Wymiary: 36,1 x 25,9 x 2,51~2,89 cm
 • Waga: 2,5 kg

Procedura testowa i testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone trzykrotnie i wyniki prezentowane na wykresach przedstawiają wartości uśrednione. Laptop został poddany naszej standardowej procedurze testowej. Skupiamy się w niej zarówno na wydajności osiąganej przez procesor, jak i kartę graficzną.

Bez większych niespodzianek. Czternastordzeniowa i 20-wątkowa I7 umieszczona w laptopie Gigabyte zapewnia wysoką wydajność w zastosowaniach bardziej profesjonalnych, które są w stanie wykorzystać większą moc obliczeniową. G6X 9KG 2024 bez problemu poradzi sobie z konwertowaniem materiałów wideo, czy renderowaniem grafiki w programach graficznych. Jednak najważniejsze pytanie jest, jak wypada testowana jednostka w grach?

Już testy w popularnym benchmarku dają obraz z jak wydajnym sprzętem mamy do czynienia. Jednak pamiętajmy, że siłą kart RTX serii 4000 od NVIDII jest obecność technologii DLSS3 i generatora klatek. Dzięki temu możemy spodziewać się znaczącej ilości wyświetlanych FPS na naszym ekranie. 

Cóż, jak widać jedynym wyzwaniem dla testowanej konfiguracji od Gigabyte były tytuły obsługujące pełny ray tracing. Tak mowa o path tracingu dostępnym w Cyberpunk 2077 czy w drugiej odsłonie przygód Alana Wake’a. Pamiętajmy też, że laptop Gaming G6X 9KG został wyposażony w ekran o proporcjach 16:9. Oznacza to, że za każdym razem karta graficzna musi generować ponad 10% więcej pikseli niż w przypadku klasycznych matryc FullHD. Z tego względu nie powinniśmy porównywać wydajności bezpośrednio z innymi modelami. 

Temperatury, poziom głośności oraz praca na baterii

Podczas testów nie zauważyłem żadnych problemów z pracą systemu chłodzenia zainstalowanym w laptopie Gigabyte. Temperatura czternastordzeniowwego układ Intela Core i7-13650HX przy maksymalnym obciążeniu programami do konwersji wideo czy benchmarkami pokroju Cinebench utrzymywała się okolicach 90°C (max 97°C), dzięki czemu nie doświadczyliśmy dławienia termicznego (throttlingu).  

Gdy uruchomimy gry, czy nawet gdy zapętlimy testy 3DMark, temperatury są zauważalnie niższe. Karta graficzna, mobilna wersja NVIDIA GeForce RTX 4060, osiągała średnio 70°C i to przy zegarze boost wynoszącym nawet powyżej 2300 MHz. Natomiast procesor nie osiąga przy takim obciążeniu nawet 80°C. Duża tym zasługa rozbudowanego systemu chłodzenia, który posiada osobne wentylatory dla procesora i karty graficznej. Pomimo obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego, wysokie temperatury wewnętrznych elementów są prawie nieodczuwalne na powierzchni.

Warto wspomnieć również o poziomie głośności. Gdy korzystamy z laptopa do przeglądania Internetu czy oglądania filmów, ten pozostaje całkowicie niesłyszalny. Pod pełnym obciążeniem, zwłaszcza gdy przełączymy na tryb wysokiej wydajności w programie Control Center, decybelomierzu wskazał maksymalnie 47,1 dB. Co prawda szum generowany przez wentylatory jest słyszalny, ale nie odbiega od innych konstrukcji dostępnych na rynku. Warto zaznaczyć, że nawet chłodzenia AIO, które instalujemy w naszych komputerach, są w stanie generować wyższe natężenie hałasu, co udowodniliśmy w naszym teście zbiorczym.

Laptop Gigabyte Gaming G6X 2024 jest wyposażony w baterię o pojemności 73,07 Wh. Podczas naszych testów, średni czas oglądania treści multimedialnych pochodzących z Internetu (połączenie Wi-Fi) wyniósł ponad 167 minut. Prawie trzy godziny w 16-calowym gamingowym laptopie jest wynikiem przyzwoitym, choć nie rewelacyjnym. 

Podsumowanie

Gigabyte Gaming G6X 2024 z procesorem Intel Core i7-13650HX i kartą graficzną GeForce RTX 4060 to wydajny laptop do gier, pracy i nauki. Śmiało mogę go polecić, obojętnie czy ogrywacie najnowsze tytuły AAA, czy zależy wam na wysokiej ilości klatek w tytułach nastawionych na rywalizację e-sportową.

Gigabyte Gaming G6X 2024 wywarł dobre wrażenie. Przede wszystkim zachwycił mnie 16-calowy ekran, który w codziennym korzystaniu jest bardzo wygodny. Nierzadko można było odnieść wrażenie, że mamy do czynienia nawet z większym panelem i szkoda, że w systemie Windows nie możemy ustawić mniejszego skalowania interfejsu. To po prostu dobrze wykonany i niezawodny sprzęt. Cieszy na pewno obecność przełącznika MUX, co nie jest standardem w tej klasie urządzeń. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o cenie, która jest wręcz rewelacyjna. Konstrukcję od Gigabyte znajdziecie bowiem w sklepach nawet za 5099 zł. Czyni to zatem model G6X 9KG jednym z najtańszych na rynku laptopów wyposażonych w mobilnego RTX 4060 i tak wydajny procesor. Czy naprawdę trzeba dodawać coś jeszcze?