Galaxy Watch 7 – sprawdź 3 najważniejsze zmiany, które chciałbym zobaczyć w nowym smartwatchu Samsunga

Premiera Galaxy Watch’a 7 – oraz towarzyszącego mu wariantu premium – najprawdopodobniej obędzie się na przełomie lipca i sierpnia. To właśnie wtedy koreańska marka zaprezentuje tegoroczne modele swoich inteligentnych zegarków oraz nowe warianty składanych smartfonów z serii Galaxy Z.

Do debiutu omawianych urządzeń zostało jeszcze sporo czasu, choć w sieci już teraz pojawiają się pierwsze przecieki na ich temat. W niniejszej publikacji skupie się jednak na tych elementach specyfikacji nowych smartwatchów, które według mnie powinny zostać poprawione.

Galaxy Watch 7 musi zaoferować mocniejszą baterię

Galaxy Watch 5

Największą bolączką zegarków Samsunga jest bardzo słaba żywotność baterii w niemalże wszystkich bazowych wersjach omawianych urządzeń. Tyczy się to więc zarówno Galaxy Watchów 5, jak i Galaxy Watchów 6 oraz 6 Classic. Okazuje się bowiem, że zeszłoroczny wariant Classic oferuje równie słabe ogniwo, co jego podstawowe odpowiedniki, a pojedyncze naładowanie wystarcza mu na około 36 godzin pracy.

Koreańska marka musi także wziąć pod uwagę coraz mocniejszą konkurencję, na której czele stoją: Xiaomi Watch 2 Pro (już dostępny w sprzedaży) oraz Xiaomi Watch S3 (wkrótce ma zadebiutować w polskiej dystrybucji). Przytaczane urządzenia są w stanie wytrzymać znacznie dłużej na pojedynczym ładowaniu, a dodatkowo zostały oparte na systemie WearOS (to samo oprogramowanie co w zegarkach Samsunga).

Wariant Pro powinien powrócić

Galaxy Watch 6

W 2022 roku Samsung zaprezentował Galaxy Watch’a 5 Pro, który zastąpił ukochany przez część użytkowników wariant Classic. Model Pro został pozbawiony obrotowego pierścienia wokół tarczy z ekranem, ale oferował zauważalnie mocniejszą baterię i wytrzymalszą konstrukcję. Był to również nieco bardziej outdoorowy produkt, który – w przeciwieństwie do modelu Classic – zdecydowanie gorzej sprawdzał się jako część garderoby.

W 2023 roku Galaxy Watch 6 Classic wyparł wersje Pro, jednak uważam, że i tak powinna ona powrócić do portfolio koreańskiej marki. Coroczna prezentacja wariantu Classic najprawdopodobniej nie będzie wiązała się bowiem z żadnymi interesującymi nowościami. Jeśli Samsung zdecyduje się na większe zróżnicowanie swoich premier, to z całą pewnością skupi większą uwagę użytkowników, którzy co roku będą otrzymywali nieco inny model premium ich ulubionego zegarka.

Szersze wsparcie dla smartfonów innych marek

Smartwatch marki Samsung

Aktualnie smartwatche Samsunga posiadają kilka użytecznych funkcji, których działanie zostało ograniczone do modeli zsynchronizowanych z telefonami tej samej marki. Oznacza to, że skorzystanie z tych opcji jest możliwe tylko w przypadku posiadaczy smartfonów z serii Galaxy. Tyczy się następujących rozwiązań: odczyt EKG na żądanie, wykrywanie ciśnienia krwi i powiadomienia o nieregularnym rytmie serca. To dość oczywiste, że Samsung kładzie priorytet na rozbudowę swojego autorskiego ekosystemu produktów, jednak miło byłoby zobaczyć, że omawiane funkcje są dostępne dla wszystkich telefonów z Androidem.