Galaxy Watch 6 vs OnePlus Watch 2. Który model okaże się lepszym zakupem? Czy nowy smartwatch dostanie mocniejszą baterię?

Galaxy Watch 6 i OnePlus Watch 2 to dwa smartwatche konkurencyjnych marek, które łączy ze sobą zastosowanie sytemu WearOS. Model Watch 2 będzie bezpośrednim oponentem popularnego urządzenia od Samsunga, które pojawiło się w sprzedaży na przełomie minionych wakacji. W niniejszym artykule porównam oba zegarki pod względem specyfikacji i funkcji, jednak należy pamiętać, że informacje dotyczące urządzenia marki OnePlus to w dużej mierze przecieki, które zostaną oficjalnie potwierdzone dopiero po premierze smartwatcha.

Kiedy One Plus Watch 2 pojawi się w sprzedaży?

Przyszły konkurent Galaxy Watch’a 6 nadal czeka na swoją premierę, a pokaz nowego smartwatcha najprawdopodobniej odbędzie się w 2024 roku. Niestety nie wiemy jeszcze na jaki dzień zaplanowany został debiut urządzenia, ale być może azjatycka marka zaprezentuje go tego samego dnia, co swojego nowego flagowca oznaczonego numerem 12. Takie podejście dawałoby realne szanse na premierę smartwatcha w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na jakie różnice w specyfikacji powinniśmy się przygotować?

zegarek marki OnePlus

OnePlus Watch 2 będzie kolejnym smart zegarkiem opartym na systemie WearOS od marki Google. Azjatycki producent idzie więc w ślady takich urządzeń konkurencji jak Galaxy Watch 6 czy Xiaomi Watch 2 Pro, co zapewne wynika z chęci zagwarantowania użytkownikom domyślnego dostępu do takich usług jak Gmail, YouTube czy Google Maps.

Z przecieków wynika również, że smartwatch zaoferuje ekran typu AMOLED z tarczą o średnicy 1.43-cala. Fani zegarków Samsunga mają więc w tym aspekcie o wiele szerszy wybór, ponieważ model Galaxy Watch 6 jest dostępny w dwóch rozmiarach: 1.3-cala (w wersji 40 mm) lub 1.5-cala (w wersji 44 mm).

Pod kątem możliwości monitorowania wysiłku oraz parametrów zdrowotnych oba zegarki niemalże na pewno zapewnią te same funkcje. Istotna różnica polega jednak na wykorzystaniu dwóch zupełnie innych procesorów do konstrukcji omawianych smartwatchów. Galaxy Watch 6 wykorzystuje bowiem chipset Exynos W930, podczas gdy jego konkurent ma zostać oparty na jednostce Snapdragon W5 Gen 1. Trudno jednak już dzisiaj wskazać jednoznacznego zwycięzcę tego zestawienia.

Czy Galaxy Watch 6 będzie w stanie zaoferować dłuższą pracę na baterii?

Galaxy Watch 6 w specjalnej edycji

Nowy smartwatch marki OnePlus ma szansę zdeklasyfikować swojego konkurenta w jednym kluczowym aspekcie. Poprzednia wersja urządzenia otrzymała bowiem baterię o pojemności 402 mAh, która pozwoliła mu pracować nawet do 14 dni pracy na pojedynczym ładowaniu. Wynik ten może się oczywiście różnić w zależności od wykorzystywanych przez użytkownika funkcji, jednak mimo to wygląda on zdecydowanie lepiej niż analogiczny parametr w smartwatchach koreańskiego producenta. Jednocześnie wątpię, aby bezpośredni następca urządzenia oferował downgrade w tej kwestii, a więc najprawdopodobniej otrzyma on podobne możliwości do swojego poprzednika.

Galaxy Watch 6 zadebiutował w dwóch rozmiarach (40 mm oraz 44 mm), a więc oferuje różnej wielkości baterie, których pojemność zależy od tarczy w konkretnym wariancie. W pierwszym przypadku użytkownicy otrzymują ogniwo o pojemności 300 mAh, a w drugim 425 mAh. Nie ma jednak mowy o tym, aby którykolwiek z tegorocznych zegarków Samsunga był w stanie wytrzymać aż 14 dni na jednym ładowaniu. Parametr ten w większości przypadków osiąga maksymalnie 40 godzin.