Galaxy S24 Ultra – sprawdź 3 najważniejsze zmiany, które trafią do nowego flagowca

Premiera Galaxy S24 Ultra najprawdopodobniej nastąpi znacznie wcześniej niż początkowo zakładaliśmy. Według większości przecieków urządzenie ma zadebiutować w styczniu przyszłego roku, a do sprzedaży trafią wówczas trzy wersje flagowca: podstawowa, model z plusem oraz wariant Ultra. To właśnie na tej ostatniej odsłonie smartfonu skupię się w niniejszej publikacji. Oto trzy najważniejsze zmiany, które już wkrótce mają trafić do Galaxy S24 Ultra.

Nowy procesor to zdecydowanie wyższa wydajność

Galaxy S23

W przyszłym roku Samsung powróci do niechlubnego podziału swoich smartfonów na wersje wyposażone w dwa różne procesory. Część użytkowników (najprawdopodobniej będą to konsumenci z Azji oraz Europy) otrzyma więc domyślnie dostęp do modeli wykorzystujących jednostkę Exynos 2400. Nie wiemy jeszcze, czy taki podział będzie obowiązywał w przypadku wszystkich wersji smartfonu, ale już teraz ogłoszono, że ma on ominąć najdroższy wariant urządzenia, czyli model Ultra.

Oznacza to, że Galaxy S24 Ultra zostanie oparty na najmocniejszym procesorze marki Qualcomm, czyli Snapdragonie 8 Gen 3. Jest to o tyle ważne, że nie tak dawno temu Apple zaprezentowało niezwykle wydajną jednostkę A17 Pro, która trafiła do iPhone’ów 15 Pro oraz iPhone’ów 15 Pro MAX. Nowy Snapdragon jest więc konieczny, jeśli Samsung chce na równi rywalizować z topowymi urządzeniami konkurencji.

Ulepszony teleobiektyw

Galaxy S23 Ultra.

Tegoroczny model Ultra został wyposażony w dwa teleobiektywy, które umożliwiają mu wykonywanie zdjęć z 10-krotnym lub 3-krotnym zoomem optycznym. Każdy z omawianych aparatów posiada matrycę o rozdzielczości 10 Mpix, co nie jest specjalnie imponującym wynikiem, jeśli porównamy tą wartość chociażby do nowego Xiaomi 14 lub nadchodzącego OnePlus’a 12.

Część przecieków sugeruje jednak istotną zmianę w zestawie kamer modelu Ultra, który najprawdopodobniej otrzyma teleobiektyw o rozdzielczości 50 Mpix. Tak duży przeskok będzie szczególnie odczuwalny w przypadku wykonywania zdjęć w trybie portretowym.

Najbardziej smart smartfon

Galaxy S23 Ultra.

Najciekawsze doniesienia na temat Samsunga Galaxy S24 Ultra dotyczą wykorzystania w nim popularnych obecnie funkcji AI. Według przecieków smartfon ma zostać wyposażony w opcje kojarzone z takimi modelami językowymi jak Google Bard czy ChatGPT. Oznacza to, że flagowiec domyślnie otrzyma aplikacje umożliwiające np. generowanie historii na podstawie kilku kluczowych fraz.

Dodatkowo użytkownicy będą mogli skorzystać z opcji tworzenia obrazów przez sztuczną inteligencję oraz otrzymają dostęp do usprawnionego asystenta głosowego. Część spekulacji sugeruje również, że niektóre z powyższych opcji będą dostępne zarówno w trybie online, jak i offline.