Jesteś klientem marki Orange? Sprawdź, jak wiele potencjalnych oszustw udało się zablokować Twojemu operatorowi

Najnowszy raport, wydany przez CERT Orange Polska, informuje, że w ciągu minionych dwóch wakacyjnych miesięcy operatorowi udało się zablokować ponad 24 tysiące potencjalnie niebezpiecznych domen. Przeznaczeniem istnienia omawianych stron internetowych były próby wyłudzania danych oraz pieniędzy od nieostrożnych użytkowników.

W informacji prasowej czytamy także, że na domeny zablokowane przez CyberTarcze próbowało wejść ponad 1.7 miliona klientów. Ciekawie przedstawiają się statystyki związane z typem groźnych witryn, ponieważ praktycznie połowa z nich była używana do tzw. oszustwa na kupującego. Operator informuje także o sporej ilości domen zachęcających do fałszywych inwestycji (ponad 17%).

Bezpieczeństwo danych w sieci

Za ochronę klientów Orange dba wspomniana wcześniej CyberTarcza, która do swojego zadania wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Robert Grabowski – szef CERT Orange Polska – podkreśla jednak, że istotnych elementem zachowania bezpieczeństwa w sieci jest przede wszystkim edukacja internautów. Zauważa on także, że pewnym niepokojącym trendem jest powstawanie coraz większej ilości fałszywych stron, które podszywają się pod sklepy internetowe.

Jeżeli zdarzyło Ci się otworzyć niepokojący link i masz wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa Twoich danych, to z całą pewnością polecam skorzystanie z dwóch pomocnych serwisów. Pierwszym z nich jest rządowa strona Bezpieczne Dane, na której dowiesz się czy Twój adres e-mail stał się częścią większego przecieku. Analogiczne informacje można uzyskać także na Have I Been Pwned, choć w tym przypadku logowanie się przy pomocy profilu zaufanego nie jest wymagane. Dodatkowo warto regularnie odwiedzać portal CERT, na którym publikowane są aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci