Apple Watch Ultra 2 vs Apple Watch Ultra. Który model wybrać? Czy nowy smartwatch jest lepszy? Sprawdź specyfikację, cenę, kolory

Apple Watch Ultra 2 został zaprezentowany 12 września podczas konferencji, na której zobaczyliśmy także pokaz nowego iPhone’a 15 oraz Apple Watch’a Series 9. Premiera tegorocznej odsłony urządzenia nie była do końca przesądzona, a w sieci pojawiały się przecieki sugerujące, że model Ultra 2 może zadebiutować znacznie później (w przyszłym roku).

Ostatecznie kolejna wersja smartwatcha trafiła do sprzedaży już teraz, choć warto zauważyć, że ilość zmian wprowadzonych przez Apple do jego specyfikacji jest naprawdę niewielka. Aktualna odsłona zegarka stanowi raczej odświeżoną wersję swojego poprzednika niż unikalny produkt z szeregiem nowych funkcji.

Czy Apple Watch Ultra 2 jest droższy niż Apple Watch Ultra?

Apple Watch Ultra 2 trafił do przedsprzedaży 15 września, natomiast jego pojawienie się w szerszej dystrybucji zostało zaplanowane na 22 września. Jedną z największych niespodzianek podczas premiery urządzenia była jego cena, która okazała się niższa niż w poprzednim roku.

  • Apple Watch Ultra 2 | Cena w dniu premiery: 4499 zł
  • Apple Watch Ultra | Cena w dniu premiery: 4799 zł (aktualnie około 3900 zł)

Podobnie wygląda kwestia nowych iPhone’ów 15, które kosztuje zauważalnie mniej niż ich zeszłoroczne wersje podczas premiery. W takiej samej kwocie zadebiutował jedynie wariant Pro MAX (7199 zł), ale w jego przypadku płacimy tyle samo za dwa razy więcej pamięci wewnętrznej.

Czym różnią się od siebie topowe smartwatche Apple?

Apple Watch Utra 2

Najważniejszą zmianą w tegorocznym Apple Watch’u Ultra 2 jest zastosowanie nowego procesora (Apple S9), który oferuje o 60% więcej tranzystorów niż miało to miejsce w poprzednim modelu. Chipset pozwala na dwukrotnie szybsze uczenie maszynowe, a jego wprowadzenie umożliwiło zaprezentowanie funkcji Double Tap – oferującej kontrolę poszczególnych akcji smartwatcha przy pomocy gestu dłoni (stuknięciem palca wskazującego oraz kciuka można m.in. odbierać połączenia, zmieniać utwory czy wyłączać budzik).

Niestety poprawie nie uległ czas pracy na pojedynczym ładowaniu podczas standardowego korzystania z urządzenia. Model Ultra 2 oferuje maksymalnie 36 godzin działania w trybie typowego funkcjonowania oraz do 72 godzin pracy w trybie niskiego zużycia energii. Apple zdołało więc zmniejszyć wykorzystywanie baterii w module oszczędzającym energię (o 12 godzin), ale maksymalny czas pracy w normalnym trybie pozostaje bez zmian.

Wielkość ekranu (1.92-cala) oraz materiały wykorzystane do konstrukcji smartwatchów (tytan i szkło szafirowe) są takie takie same w obu modelach, jednak wyświetlacz w tegorocznym wariancie Ultra otrzymał istotne usprawnienie. Szczytowa jasność panelu urosła bowiem z 2000 nitów do 3000 nitów. Poprawiono także działanie SIRI w trybie offline (bardzo możliwe, że ta funkcja trafi również do starszej wersji urządzenia) oraz zastosowano nowy czujnik, umożliwiający łatwiejsze zlokalizowanie smartfonu sparowanego z zegarkiem.

Apple Watch Ultra 2 vs Apple Watch Ultra – dostępne kolory

Apple Watch Utra 2

Część przecieków dotyczących tegorocznego Apple Watch’a Ultra 2 sugerowała, że urządzenie otrzyma nowy wariant kolorystyczny (czarny). Niestety plotki te okazały się nietrafione, a smartwatch nadal jest dostępny tylko w jednej wersji (oferującej srebrną obudowę). Amerykańska marka zadbało za to o wprowadzenie większej ilości pasków do zegarka, które zadebiutowały m.in. w białym oraz niebieskim kolorze.

Czy Apple Watch Ultra 2 będzie lepszym zakupem niż Apple Watch Ultra?

Apple Watch Ultra 2 to świetny zegarek, jednak jego zakup nie ma większego sensu z perspektywy posiadacza zeszłorocznego modelu. Ilość zmian wprowadzonych do jego specyfikacji jest zbyt mała, aby usprawiedliwić różnicę w cenie, która na ten moment wynosi około 500 złotych. Jeżeli nie posiadacie żadnego smartwatcha marki Apple, to również polecam zainteresować się raczej starszą wersją urządzenia, która oferuje niemalże te same funkcje, a jednocześnie jest dostępna w zauważalnie niższej cenie.