Czy Xiaomi Watch S3 pokona Galaxy Watch’a 6? Sprawdź najważniejsze różnice między tymi smartwatchami

Xiaomi Watch S3 zadebiutował podczas tego samego eventu, na którym azjatycka marka pokazała najnowszą odsłonę swojego topowego flagowca. Nowy zegarek wniósł mnóstwo usprawnień do całej serii i jest obecnie jedną z najciekawszych pozycji w portfolio chińskiego producenta.

Niestety jak na razie smartwatch trafił do sprzedaży jedynie na swoim rodzimym rynku, a to oznacza, że nie poznaliśmy jeszcze jego polskiej ceny. W niniejszym porównaniu skupie się więc przede wszystkim na specyfikacji urządzenia oraz jego atrakcyjności w zestawieniu z topowymi smartwatchami konkurencji (w tym przypadku z Galaxy Watch’em 6).

Xiaomi Watch S3 oraz Galaxy Watch 6 oferują zbliżone funkcje

Galaxy Watch 6

Xiaomi Watch S3 jest pierwszym zegarkiem azjatyckiej marki, opartym na systemie HyperOS. Nowe oprogramowanie zostało zaprezentowane na początku października i na dobre zastąpi popularną nakładkę MIUI. Obecność HyperOS w modelu Watch S3 jest o tyle istotna, że głównym założeniem systemu jest ułatwienie integracji między różnymi urządzeniami tej samej marki. Xiaomi daje więc jasny sygnał swoim fanom, sugerując, że w najbliższej przyszłości priorytetem firmy będzie poszerzanie jej ekosystemu produktów.

Z drugiej strony barykady mamy Galaxy Watch’a 6, który oparty został na oprogramowaniu WearOS od Google. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym funkcjom obu zegarków, to dostrzeżemy między nimi mnóstwo podobieństw. Smartwatche oferują bowiem masę wbudowanych trybów sportowych (Samsung około 90, natomiast Watch S3 ponad 150), a także możliwość monitorowania takich parametrów zdrowotnych jak saturacja krwi, tętno czy jakość snu.

Podobnie prezentują się także opcje związane z łącznością, ponieważ zarówno Galaxy Watch 6, jak i Xiaomi Watch S3 posiadają wbudowane systemy GPS oraz funkcje podpięcia niezależnej karty eSIM. Oznacza to, że oba urządzenia umożliwiają odbieranie połączeń bez konieczności pozostania w pobliżu sparowanego z nimi telefonu. Warto również zaznaczyć, że każdy z omawianych smartwatchów posiada wbudowany moduł NFC.

Różnice w budowie są zauważalne

Męski smartwatch Xiaomi

Galaxy Watch 6 zadebiutował w dwóch wersjach: podstawowej oraz Classic. Oba warianty posiadają koperty pokryte szafirowym szkłem, jednak bazowe modele otrzymały aluminiową konstrukcję, podczas gdy droższa wersja oferuje obudowę ze stali nierdzewnej. Smartwatch jest dostępny w kilku rozmiarach, ale w tym momencie chciałbym skupić się przede wszystkim na wariancie oznaczonym jako Classic.

Posiada on bowiem pewien unikalny element konstrukcji, a konkretniej obrotowy pierścień – umieszczony wokół ekranu AMOLED o wielkości 1.5-cala. Ten drobny szczegół umożliwia łatwiejszą nawigację po menu urządzenia oraz odróżnia go podobnej do siebie konkurencji. Xiaomi Watch S3 nie pozostaje jednak w tym aspekcie gorszy od swojego oponenta, a jego inżynierowie również postawili na pewne unikalne rozwiązanie konstrukcyjne.

Smartwatch został wyposażony w wymiennie pierścienie, dzięki czemu jego design jest do pewnego stopnia modyfikowalny. Użytkownicy mogą dokupić ramki w różnych kolorach co – w połączeniu z kilkoma paskami – daje spore możliwości personalizacji wyglądu urządzenia. Model Watch S3 oferuje również wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1.43-cala oraz – podobnie do swojego konkurenta – certyfikat IP68 i obudowę ze stali nierdzewnej.

Xiaomi Watch S3 oferuje zdecydowanie mocniejszą baterię

Galaxy Watch 6 Classic

Na koniec pozostawiłem aspekt, w którym wskazanie jednoznacznego zwycięzcy jest zdecydowanie najprostsze. Mowa o długości pracy na baterii po jednym ładowaniu. Galaxy Watch 6 Classic (biorę pod uwagę opcję Classic, aby koreański smartwatch miał jakiekolwiek szanse ze swoim oponentem oraz ze względu na brak informacji o cenie Watch’a S3) posiada ogniwo o pojemności 425 mAh, pozwalające na około 40 godzin pracy.

Bateria w Xiaomi Watch’u S3 jest mniejsza (420 mAh), jednak umożliwia korzystanie z urządzenia przez 14 dni w trybie oszczędzania energii oraz 7 dni w standardowym trybie użytkowania. Chiński zegarek wypada więc w tej kwestii zdecydowanie lepiej od swojego koreańskiego oponenta i jeśli urządzenie pojawi się ostatecznie na polskim rynku, to użytkownicy z nad Wisły otrzymają naprawdę mocną alternatywę dla Galaxy Watcha 6 (choć warto zauważyć, że już teraz w sprzedaży znajduje się Xiaomi Watch 2 Pro, który również może zastąpić Samsunga).