Windows 11 23H2, jakie nowe funkcje przyniesie nowa wersja popularnego systemu operacyjnego?

Windows 11 23H2 to główna aktualizacja zawierająca szereg nowych funkcji i ulepszeń. Te powinny uczynić Windows 11 jeszcze wygodniejszym, wydajniejszym i bezpieczniejszym systemem operacyjnym. Sprawdzamy, jakich ulepszeń możemy spodziewać się tej jesieni.

Windows 11 w wersji 23H2 (o nazwie kodowej „Sun Valley 3”) to kolejna duża aktualizacja funkcji systemu operacyjnego firmy Microsoft. Zakłada się, że pojawi się na jesieni 2023 r. Mimo że do oficjalnego wydania wersji 23H2 pozostało jeszcze kilka tygodni, a prace nad aktualizacją cały czas trwają, docierają do nas informacje o nowych funkcjach.

Te co prawda pochodzą z najnowszych wersji podglądowych (Insider). I choć należy zauważyć, że zmiany dostępne za pośrednictwem tego kanału deweloperskiego nie są powiązane z żadną konkretną wersją systemu Windows. To oczekuje się, że większość nowych ulepszeń pojawi się w następnej dużej zbiorczej aktualizacji systemu. Z tego względu postanowiliśmy dokładnie się przyjrzeć jakie nowości trafią wkrótce do Windowsa 11.

Windows 11 23H2 data premiery

Jak już pisaliśmy na wstępnie premiera wersji 23H2 jest planowana na jesień bieżącego roku. Od debiutu w 2021 r. Microsoft obiecał, że system Windows 11 będzie otrzymywać główne aktualizacje raz w roku. Te powinny w takim razie ukazywać się zawsze tych samych ramach czasowych. Poprzednia wersja (22H2) zadebiutowała 20 września, zaledwie kilka dni przed pierwszą rocznicą wydania systemu Windows 11. Oznacza to, że najnowszy patch do Windowsa powinien zostać wypuszczony na przełomie września a października. 

Nie oznacza to jednak, że wszyscy użytkownicy tego systemu operacyjnego będą mogli otrzymać aktualizację w tym samym czasie. Microsoft planuje stopniowo wprowadzać aktualizację nawet przez kilka miesięcy. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej jakości i niezawodność. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy aktualizacja Windows 11 23H2 jest dla Ciebie dostępna, możesz to zrobić w następujący sposób: 

  • Otwórz menu Start i wybierz Ustawienia. 
  • Przejdź do sekcji Windows Update.
  • Kliknij przycisk Sprawdź aktualizacje.
  • Jeśli aktualizacja jest dostępna, zobaczysz komunikat „Dostępna aktualizacja opcjonalna”. Kliknij łącze Pobierz i zainstaluj. 
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć instalację aktualizacji. 

Jeśli nie widzisz komunikatu, że aktualizacja jest dostępna, może to oznaczać, że Twój komputer nie jest jeszcze na nią gotowy lub dla Twojego regionu po prostu nie jest jeszcze przygotowana. W takim przypadku będziesz musiał poczekać, aż Microsoft rozszerzy dostępność aktualizacji.

Nowe funkcje w Windows 11 23H2

Windows Copilot, asystent AI na wyciągniecie ręki

Jest to  jedna z największych nowych funkcji systemu Windows 11 w wersji 23H2. Microsoft od miesięcy promocję swoje rozwiązania sztucznej inteligencji. Jednak teraz opcje wcześniej dostępne w wyszukiwarce Bing zostaną udostępnione bezpośrednio w systemie. 

Windows Copilot wykorzystuje duże modele językowe, w tym popularnego CachGPT-4. Ten asystent AI pomoże Ci wykonywać różne zadania czy udzielać odpowiedzi na różne pytania. Zastanawiałeś się podczas pisania sprawozdania do pracy, jaki był kurs walut w ubiegłym roku? Nie będziesz musiał szukać odpowiedzi online, bo tej udzieli Ci asystent wbudowany bezpośrednio w system Windows.

Dodatkowo program będzie w stanie przygotować zredagowane wersje dokumentów czy nawet ich podsumowania. Na tym jednak możliwości Copilota się nie kończą. Będziemy za jego pomocą mogli zmienić ustawienia naszego systemu bez konieczności “przekopywania się” przez liczne opcje.

Zmiany w eksploratorze plików, prostota i galerie

Kolejną dużą zmianą nadchodzącą wraz z następną aktualizacją Windows 11 jest odświeżenie Eksploratora plików. Mimo że ten został już zmieniony w podstawowej wersji systemu i bazuje na nowym silniku WinUi 3, nie oznacza to końca rozwoju tego narzędzia. Przede wszystkim Microsoft zdecydował się na zmianę wyglądu pasku adresu. Ten w najnowszej wersji zostanie przemieszczony nad menu skrótów. Wizualnie zbliży to wygląd eksploratorze plików do tego z przeglądarek internetowych. 

Zadbano też o lepszą integrację z OneDrive. W tym przypadku użytkowników usługi pasek adresu wyświetla dodatkowo stan synchronizacji i informacje o wykorzystaniu magazynu w chmurze.

Więcej opcji otrzymał również panel informacyjny. W nowej wersji umożliwia przeglądanie informacji o pliku, monitorowanie aktywności pliku i współpracę bez konieczności otwierania pliku.

Nowością będzie również Galeria. Funkcja ta została stworzona, aby ułatwić dostęp do Twojej kolekcji zdjęć. Automatycznie wyświetla najnowsze zdjęcia, jeśli masz skonfigurowaną kopię zapasową aparatu OneDrive. Możesz także wybrać, które foldery pojawiają się w Galerii oraz dodawać podfoldery, aby filtrować zawartość.

Wszystkie te. Zmiany znacznie poprawiają funkcjonalność i użyteczność Eksploratora plików w systemie Windows 11.

Nowy mikser audio, jeszcze łatwiejsza kontrola nad dźwiękiem

Mikser głośności w systemie Windows 11, wersja 23H2 to potężniejszy i bardziej wszechstronny sposób sterowania dźwiękiem. Można powiedzieć, że po raz kolejny wracamy do tego, co znamy z poprzednich wersji systemu Windows.

Mixer Audio systemu Windows 11 23H2 fot. Microsoft

Nowa wersja miksera umożliwi jeszcze szybsze przełączanie pomiędzy urządzeniami odpowiadającymi wyjście audio z naszego komputera. Teraz błyskawicznie za pomocą jednego kliknięcia przełączysz się między głośnikami, słuchawkami bądź innymi urządzeniami audio.

Dodatkowo począwszy od wersji 23H2, użytkownicy będą mogli korzystać z panelu szybkich ustawień systemu Windows 11, aby ręcznie dostosować poziomy dźwięku z poszczególnych aplikacji odtwarzających dźwięk.

Powraca rozgrupowanie na pasku zadań

Jedną z największych wad Windows 11 wskazywanych użytkowników, od kiedy system został pierwotnie wydany, było usunięcie rozgrupowania aplikacji na  pasku zadań. Dzięki tej opcji mogliśmy wyświetlać każdą uruchomioną aplikację jako pojedynczą ikonę. Na szczęście funkcja ta powraca w systemie Windows 11 w wersji 23H2.

Rozgrupowanie paska zadań fot. Windows Central

W rzeczywistości Microsoft tym razem idzie nawet o krok dalej i oferuje nową opcję. Będziesz mógł także wyświetlać etykiety już przypiętych programów na pasku zadań, nawet jeśli nie są uruchomione. Jeśli uważasz, że ikony są zbyt trudne do odróżnienia, może to ułatwić uruchomienie żądanej aplikacji.

Nareszcie Windows będzie obsługiwał pliki RAR oraz 7ZIP

Aż trudno uwierzyć, ile czasu było potrzebne, by dodać tę funkcję. Dla przypomnienia integracja z archiwami ZIP nastąpiła już w 2001 roku przy okazji premiery Windowsa XP. Microsoft w końcu wprowadza natywną obsługę 7zip i RAR do systemu Windows 11. Oznacza to, że ​​nie będziemy już musieli pobierać narzędzi innych firm do obsługi tych typów plików. 

Windows będzie w stanie z łatwością obsługiwać rozpakowywanie i kompresowanie plików 7zip i RAR, a także .tar i innych formatów archiwów typu open source. Wszystko bezpośrednio z poziomu eksploratora plików.

Wbudowane sterowanie oświetleniem RGB

Aktualizacja systemu Windows 11 w wersji 23H2 wprowadza nową funkcję o nazwie Dynamiczne oświetlenie (Dynamic Lighting). Umożliwia użytkownikom sterowanie urządzeniami oświetleniowymi obsługującymi standard HID LampArray bezpośrednio za pomocą systemu operacyjnego. Tak koniec z instalacją nawet kilku aplikacji zewnętrznych różnych producentów.  Microsoft potwierdził współpracę z wieloma głównymi producentami, w tym Acer, ASUS, HP, HyperX, Logitech, Razer i Twinkly, aby udoskonalić ekosystem urządzeń RGB i oprogramowania. 

W tym celu dodano nową stronę do ustawień systemu Windows, która umożliwia użytkownikom dostosowywanie i kontrolowanie zachowania urządzeń oświetleniowych zgodnie z ich preferencjami. W celu kontroli przechodzimy do Ustawienia > Personalizacja > Dynamiczne oświetlenie.

Ulepszone tworzenie kopii zapasowych i przywracanie

W systemie Windows 11 w wersji 23H2 Microsoft ulepsza również funkcje tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych. W tym celu otrzymujemy nową aplikację Windows Backup (Kopia zapasowa systemu Windows), która ma zarządzać wszystkimi nowymi opcjami.

Co prawda Windows 11 od zawsze mógł wykonać kopię zapasową niektórych ustawień. Jednak to nie my decydowaliśmy o momencie jej stworzenia. Nowa funkcja daje możliwość zrobienia tego ręcznie w dowolnym momencie, a także wybrania elementów do uwzględnienia w kopii zapasowej.

Dodatkowo zyskujemy opcję tworzenia backupu i zapisania ich w chmurze i zasypiania ich w pamięci naszego dysku OneDrive. Nowy instalator wersji 23H2 będzie umożliwiał przywrócenie jej podczas konfigurowania komputera. Umożliwia to również przeniesienia ustawień oraz aplikacji po zmianie naszego PC. Nie oznacza to jednak, że wszystkie programy automatycznie zostaną zainstalowane. Na chwilę obecną proces przywracania jest obsługiwany przez sklep Microsoft Store, co oznacza, że ​​kopie zapasowe i przywracane będą tylko aplikacje hostowane w sklepie. 

Co jeszcze w Windows 11 23H2

Choć lista funkcji, które zostaną dodane do systemu Windows już jest imponująca, nie są to wszystkie zmiany. Dodatkowo zbiorcza paczka 23H2 będzie zawierała również takie opcje:

Windows 11, wersja 23H2 otrzyma szereg innych nowych funkcji, takich jak:

  • Ulepszenia w Windows Spotlight. Został zaktualizowany interfejs dla funkcji tła pulpitu Windows Spotlight. Umożliwia łatwe przeglądanie obrazów powiązanych z bieżącym tłem i przełączanie się na nie lub wyświetlanie dodatkowych informacji, takich jak znajdowanie lokalizacji obrazu na mapie. Ponadto Windows Spotlight obsługuje teraz tapety 4K.
  • Obsługa kluczy dostępu. Microsoft wprowadza obsługę klucza dostępu, ułatwiając w ten sposób logowanie bez hasła. Pozwala to na zastąpienie haseł kluczami odpornymi na phishing i zapewniającymi szybkie logowanie. Użytkownicy mogą teraz tworzyć klucze i używać ich do logowania się do aplikacji i stron internetowych przez Windows Hello lub urządzenie mobilne. Kluczami można zarządzać w ustawieniach systemu Windows.
  • Ostrzeżenia o niezabezpieczonym kopiowaniu i wklejaniu hasła. Po włączeniu ochrony przed phishingiem w Zabezpieczeniach Windows użytkownicy otrzymają ostrzeżenie, gdy kopiowanie i wklejanie haseł jest niebezpieczne, co zwiększa naszą ochronę.
  • Ulepszenia lokalnego udostępniania plików.  Zmiany obejmują przeprojektowanie okna udostępniania, integrację z programem Outlook, wyszukiwanie kontaktów w oknie udostępniania oraz ulepszoną funkcję „Udostępniaj urządzeniom w pobliżu”. Ponadto do menu kontekstowego Eksploratora dodano polecenie „Udostępnij”. Ułatwia to i przyspiesza udostępnianie plików lokalnych między różnymi aplikacjami czy użytkownikami.
  • Paint w trybie Ciemnym. Z systemem Windows 11 w wersji 23H2, popularna aplikacja Paint ma otrzymać aktualizację, dodającą długo oczekiwany ciemny tryb (Dark Mode). Jest to coś, co Microsoft obiecał prawie dwa lata temu. Jednak to nie jedyne zmiany. Zyskamy również dokładniejsze sterowanie zoomem (płynne, a nie skokowe), dzięki czemu można wybrać odpowiedni poziom powiększenia dla dowolnego obrazu i ekranu. Dostępna będzie nawet opcja Dopasuj do ekranu , dzięki której obrazy automatycznie powiększają się, aby wykorzystać cały obszar roboczy.

Z racji, że Windows 11 23H2 ukaże się dopiero za kilka tygodni, trudno powiedzieć czy są to wszystkie opcje, jakie zostaną dodane do systemu. Być może Microsoft przygotuje dla nas jakąś miłą niespodziankę. Wstępnie możemy ocenić, że zmiany, które proponuje giganta z Redmont są pozytywne. Cieszyć się możemy, że firma stale rozwija 11 wersję “okienek”, a nie myśli już o przygotowaniu jej następcy w postaci Windowsa 12. Polecamy również nasz poradnik “Gdzie zakupić legalnego Windowsa 11“.