Duże pliki: jak je przesłać za darmo?

O ile niewielki, liczący kilka MB pliki prześlesz bez problemu pocztą e-mail czy komunikatorem, sprawa przedstawia się inaczej w przypadku takich, które liczą sobie kilkaset MB lub nawet kilka GB. Jak przesłać takie duże pliki? Prezentujemy proste sposoby, aby tego dokonać.

Kiedy trzeba wysłać duże pliki?

Sytuacji, w których musisz wysłać duże pliki, jest wiele i dotyczą one zarówno życia prywatnego, jak i spraw zawodowych. Na przykład chcesz przesłać znajomemu zdjęcia ze wspólnej wycieczki. Jest ich 50, każde ma 4-5 MB. Razem to co najmniej 200 MB. Popularny Gmail pozwala na załączniki o łącznej wielkości 25 MB. Jak łatwo obliczyć, w opisanej sytuacji należy wysłać kilka maili, w każdym po 3-4 zdjęcia.

W pracy podobnie – ale tutaj przesyłamy duże pliki związane z wykonywanymi obowiązkami. Mogą być to zdjęcia, klipy wideo, aplikacje itp. Zawodowo również korzystamy z usług pocztowych, które mają limity wielkości załączników. Czasem są one mocnym ograniczeniem.

duże pliki

Co zatem robić, gdy chcesz przesłać duże pliki i mieć pewność, że odbiorca nie będzie mieć problemów z ich pobraniem?

Jak przesłać duże pliki dowolnej osobie?

Aby przesłać duże pliki, możesz skorzystać z darmowych serwisów, które to umożliwiają. W tym tekście prezentujemy kilka z nich. To usługi kładące duży nacisk na prywatność użytkowników, w związku z czym nie musisz obawiać się, że ktokolwiek przejmie transferowane dane. Ponieważ są to usługi sieciowe, możesz wykorzystać je niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu macOS, Windows, Androida, Linuxa czy iOS.

WeTransfer – pliki do 2GB za darmo

duże pliki

Popularny serwis sieciowy WeTransfer to miejsce, w którym możesz przesyłać duże pliki za darmo. Maksymalna wielkość danych to 2 GB. Dostępne są także abonamenty płatne, przeznaczone przede wszystkim dla firm, które podnoszą ten limit do kolosalnych 200 GB lub… znoszą go w ogóle. Kosztują odpowiednio 12 i 23 USD/mies., czyli ok. 49 i 94 zł. Jednak jeżeli chcesz przesyłać duże pliki tylko od czasu do czasu, możesz skorzystać z opcji darmowej.

Dysk Google – darmowe udostępnianie do 15 GB

duże pliki

Aby wysłać duże pliki, możesz wykorzystać do tego Dysk Google. W jaki sposób? Po prostu musisz przesłać do niego plik, którym chcesz się podzielić. Następnie zaznacz go i kliknij prawym przyciskiem myszki. Wybierz opcję Udostępnij i stwórz link do niego lub wskaż osobę ze swojej listy kontaktów. Gotowe. Ponieważ każdy użytkownik Dysku ma co najmniej 15 GB miejsca, takie właśnie ilości danych można w dowolnej chwili udostępnić.

Dropbox – do 2 GB bez opłat

duże pliki

Dysk sieciowy Dropbox to rozwiązanie konkurencyjne dla Dysku Google. Tutaj konto podstawowe, darmowe, to 2 GB miejsca. Jednak można zwiększyć to nawet do 2 TB, a usługa Dropbox Transfer pozwala na przesyłanie plików mających do 100 GB wielkości! Oczywiście plany obejmujące większe ilości miejsca są płatne i przeznaczone przede wszystkim dla firm oraz instytucji. Z Dropboxa można korzystać przez stronę www lub za pomocą dedykowanej aplikacji.

MailBigFile – 10 GB bez płacenia

duże pliki

MailBigFile nie jest usługą tak popularną jak poprzednicy, jednak warto zwrócić na nią uwagę. Pozwala na darmowe przesłanie pięciu plików do 2 GB wielkości każdy, co daje nam łącznie możliwość bezpłatnego przesłania 10 GB danych. Każdy plik może być pobrany do 20 razy, a na dyskach usługi przechowywany jest do 30 dni. Trzy płatne subskrypcje umożliwiają wysyłanie plików mających wielkości 4, 5 i 20 GB.

Trans­ferXL – do 5 GB bez płacenia

duże pliki

TransferXL to kolejny serwis, który pozwala na darmowe wysyłanie plików. Ich maksymalna wielkość to 5 GB, zaś w wersji darmowej dziennie można przesyłać do 10 GB danych. Przesłane pliki przechowywane są przez tydzień i mogą trafić do pięciu odbiorców. Istnieją także płatne plany, dające większe możliwości, w tym nawet 400 GB transferu dziennie. Jeśli nie potrzebujesz tak dużo, usługa bezpłatna spokojnie wystarczy.