MIUI 14.5 anulowane! Xiaomi odwołuje ważną aktualizację

MIUI 14.5 odbierano było jako przejściowy etap dla smartfonów popularnej marki, na które omawiane oprogramowanie miało trafić jeszcze przed premierą swojego następcy. Najnowsze branżowe doniesienia sugerują jednak, że aktualizacja została anulowana, a decyzja Xiaomi jest podyktowana zwiększeniem tempa prac nad zupełnie nową wersją systemu.

Dobra wiadomość jest więc taka, że MIUI 15 będzie z pewnością bardziej dopracowane i być może wcześniej trafi na pierwsze smartfony. Premiera kolejnej odsłony oprogramowania może również wiązać się z większą ilością modyfikacji, ponieważ do aktualizacji trafią zmiany, które początkowo miały się pojawić na przejściowej wersji nakładki.

Xiaomi skupi się również na lepszej optymalizacji systemu MIUI 15 w ramach nowego Androida 14, który trafi na pierwsze smartfony wraz z premierą Pixela 8. Debiut smartfona najpewniej odbędzie się w trzecim kwartale tego roku (wśród spekulacji pojawia się również sierpniowa premiera), a to oznacza, że na rynek niemalże w tym samym czasie trafi Android 14 oraz iOS 17.

Żegnaj MIUI 14.5 – witaj MIUI 15

Smartfon Xiaomi 13 Ultra w kolorze zielonym oraz białym na białym tle.

Na ten moment nie wiemy dokładnie kiedy nowa wersja systemu trafi do użytkowników. Możemy jednak podejrzewać, że stanie się to w podobnym okresie co w poprzednim roku – oznaczałoby to, że MIUI 15 zostanie zaprezentowane w grudniu. W podobnym czasie Xiaomi prawdopodobnie pokaże również swoje topowe flagowce, choć początkowo z pewnością będą one dostępne jedynie w Azji. Dokładnie tak stało się w przypadku Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro oraz – najbardziej oczekiwanego – Xiaomi 13 Ultra. Każdy z tych smartfonów najpierw zadebiutował na swoim rodzimym, chińskim rynku, a dopiero kilka miesięcy później trafił do szerszej dystrybucji.

Nie jest to z resztą jedyna marka, która działa w ten sposób, a większość popularnych azjatyckich firm również zwleka z europejskimi premiera swoich urządzeń lub w ogóle nie kieruje ich na światowy rynek. Wystarczy przytoczyć takie modele jak Find X6 Pro czy Find N2 od OPPO lub X90 Pro+ od vivo. Żaden z tych topowych, tegorocznych flagowców nie został zaprezentowany na Starym Kontynencie. Urządzenia można oczywiście sprowadzić, ale wiąże się to z ewentualnymi problemami dotyczącymi gwarancji.