Router Wi-Fi szybszy niż 10-gigabitowy Ethernet. Nie uwierzysz, jak może śmigać

Skoro prace nad standardem Wi-Fi 7 zostały już ukończone, było pewne, że doczekamy się premiery nowych urządzeń obsługujących tę technologię. Sieć bezprzewodowa nowej generacji zagościła już w laptopach, komputerach stacjonarnych czy nawet smartfonach, jednak by móc z niej skorzystać będziemy potrzebować również nowego routera. Te zostały licznie zaprezentowane na trwających właśnie targach CES w Las Vegas. Postanowiłem jednak dokładniej przyjrzeć się ofercie od TP-Link, który przedstawił pełna game produktów obsługujących Wi-Fi 7.

Producent nie ograniczył się tylko do przedstawienia jednego routera, a zdecydował się na odświeżenie całej linii swoich produktów. Niedługo w sklepach znajdziemy zatem systemy mesh z serii Deco, routery z rodziny Archer, w tym te dedykowane graczom czy nawet karty sieciowe. Jednak czy aby na pewno każdy znajdzie idealny sprzęt dopasowany do swoich potrzeb?

Nie masz Wi-Fi 7 w swoim komputerze? Dokup kartę sieciową!

Brak nowego standardu sieci bezprzewodowej to nie powód, by zmieniać komputer na nowy. Jeżeli chcesz cieszyć się wysokimi transferami czy niskim opóźnieniami, możesz przecież wyposażyć swojego PC w nową kartę Wi-Fi. Jak podaje TP-Link Archer TBE550E to pierwsza taka jednostka dostępna na świecie. Zapewnia pełną obsługę trzech zakresów, uzyskując maksymalną prędkość, sięgająca niemal 6 Gb/s. Oczywiście, gdy taką szybkość transferu będzie obsługiwał również nasz router.

Router Wi-Fi 7 szybszy niż 10-gigabitowy Ethernet i nie tylko

Nie wierzyłem, że doczekam tak szybko czasów, kiedy połączenie bezprzewodowe będzie w stanie zapewnić wyższe prędkości od sieci kablowych. A jednak Archer BE900, nowy router w ofercie Tp-Link z czterostrumieniową transmisją danych z prędkością sięgająca do 24,4 Gb/s. Oczywiście jest to zsumowana wartość na czterech pasmach. Jednak nawet gdy korzystamy wyłącznie z sygnału na częstotliwości 6 GHz router umożliwia osiągniecie transferów rzędu 11520 Mb/s.

Jest to wartość prawie 5-krotnie wyższa niż 2,5 gigiabitowe połączenie przewodowe, oferowane przez karty sieciowe instalowane na płytach głównych. Uzyskanie takich wartości było możliwe dzięki zastosowaniu 12 optymalnie rozmieszczonych anten wewnętrznych. Dodatkowo Archer BE900 został wyposażony w dwa porty 10G WAN/LAN – jeden port RJ45 i jeden port combo RJ45/SFP+ – Archer BE900 zapewnia elastyczną obsługę zarówno połączeń światłowodowych, jak i miedzianych.

W ofercie TP-Linka znajdziemy również inne modele urządzań kompatybilnych ze standardem WI-Fi 7. Archer BE800, Archer BE550 i Archer BE230 są kompatybilne z EasyMesh i wyposażone w system ochrony sieci HomeShield. Archer BE800 to trójzakresowy router Wi-Fi 7 o prędkości do 19 Gb/s, wyposażony w ekran LED, dwa porty 10G i cztery porty 2,5G. Archer BE550 to kolejny trójzakresowy router Wi-Fi 7, ale o prędkości do 9214 Mb/s i pięciu portach 2,5G. Nawet najtańszy Archer BE230 to dwuzakresowy router Wi-Fi 7, który zapewnia prędkości sięgające do 3,6 Gb/s.

Co więcej, dla wymagających graczy TP-Link przygotował modele Archer GE800 oraz GE650. Wyższy wariant, podobnie jak omawiany wcześniej BE800, to trójzakresowy router o prędkości połączenia bezprzewodowego sięgającej 19 Gb/s. Oprogramowanie zainstalowane w urządzeniu pozwala na priorytetowanie aplikacji do gier, przypisywanie dedykowanych portów czy nawet i akceleracja dedykowanych serwerów. Wszystko byśmy uzyskali przewagę rozgrywce. Oczywiście jak przystało na typowe gamingowe urządzenie nie mogło zabraknąć podświetlenie RGB. 

Gdy jeden router nie wystarczy

Co jednak w sytuacji, gdy chcemy cieszyć się szybkim połączeniem sieci WI-Fi w całym naszym domu czy nawet w ogrodzie. Najlepiej w tym momencie sięgnąć po systemy mesh. Na targach CES 2024 TP-Link pokazał szereg nowych produktów, m.in Deco BE95, Deco BE63, Deco BE65-5G. Oczywiście wszystkie nowe urządzenia są zgodne z Wi-Fi 7. Podobnie jak omawiane wcześniej routery również posiadają elastyczny zakres opcji łączności (łącza światłowodowe, kabel Ethernet, 4G/5G i xDSL). Znacząco upraszcza to użytkownikom proces instalacji, ponieważ Ci nie muszą zastanawiać się, jaki typ usługi oferuje ich dostawca Internetu. W ofercie TP-Link znajdziemy nawet produkty obsługujące PoE czy zaprojektowane do pracy na zewnątrz (Deco BE65-PoE i Deco BE25-Outdoor).

Flagowy model Wi-Fi 7 Mesh Deco BE95 oferuje łączną prędkość do 33 Gb/s w 16 strumieniach i 4 pasmach. Według producenta ma to go czynić, na ten moment, najszybszym systemem mesh na świecie. Model ten dodatkowo wyposażono w wymienne porty WAN/LAN 10G Ethernet. Oczywiście nie zabrakło również technologi, wspieranych przez AI, w celu zapewnienia jak najlepszej jakości połączenia.

O wszystkich zaletach sieci Wi-Fi 7 dowiecie się z osobnego artykułu, w którym dość dokładnie omówiłem wszystkie aspekty wiążące się z tym nowym standardem.