Tablet Samsung Galaxy Tab S9: data premiery oraz specyfikacja urządzenia

Tegoroczny tablet Samsunga będzie próbował ożywić kategorie urządzeń, które zostały zapomniane przez sporą część casualowych użytkowników. Spadek zainteresowania tego typu sprzętem z całą pewnością wynika między innymi z głośnych premier składanych smartfonów, które podkradają tabletom część publiki. Nie widzę w tym z resztą nic dziwnego – elastyczne ekrany to wciąż jeszcze świeża technologia, a możliwość posiadania dużego i małego wyświetlacza w jednym urządzeniu jest po prostu bardzo atrakcyjna.

Galaxy Tab S9 Ultra będzie więc miał niełatwe zadanie, tym bardziej, że podczas jego premiery koreańska marka pokaże również swoje nowe składane smartfony. Wszystkie produkty zadebiutują pod koniec obecnego miesiąca (26 lipca), ale w sieci już teraz pojawia się mnóstwo przecieków oraz spekulacji dotyczących usprawnień jakie ma zaoferować nowy tablet Samsunga.

Nowy tablet Samsunga – jakie zmiany czekają model Galaxy Tab S9 Ultra?

Tablet Samsung Galaxy Tab S8.

Wariant Ultra będzie jednym z trzech wersji urządzenia, jakie Samsung zaprezentuje w najbliższe wakacje. Do sprzedaży trafią również Galaxy Tab S9 oraz Galaxy Tab S9 Plus, ale w tym tekście chciałbym skupić się przede wszystkim na najdroższej odsłonie tegorocznego tabletu koreańskiej marki. Zacznę więc od – prawdopodobniej najważniejszej – zmiany, czyli zastosowania nowego procesora podczas konstrukcji urządzenia.

Jednostka, która ma trafić do modelu Tab S9 Ultra to Snapdragon 8 Gen 2. Nie zliczę ile razy w ciągu jednego tygodnia wymieniam ten chipset w swoich artykułach, ale każdy kto śledzi branże mobile zapewne wie dlaczego tak się dzieje. Ten sam procesor trafił po prostu do niemalże wszystkich topowych flagowców na rynku (Xiaomi 13 Ultra, Galaxy S23 Ultra, OPPO Find X6 Pro czy motorola Edge 40 Pro), a więc nie ma dobrego sposobu na to by o nim nie wspominać.

Z wczesnych przecieków wiemy również, że tablet Samsunga będzie wykorzystywał specjalną wersję tej jednostki, która ma oferować wyższe taktowanie zegara. Koreańska marka już na początku tego roku ogłosiła, że jej topowe urządzenia otrzymają szczególny wariant procesora (tak też stało się np. w przypadku Galaxy S23 Ultra). O wydajność modelu Tab S9 Ultra zadba także maksymalnie 16 GB pamięci RAM oraz pamięć wewnętrzna wykonana w technologii UFS 4.0.

Nowy tablet Samsunga – bez wielkich zmian w konstrukcji urządzenia

Tablet Samsung Galaxy Tab S8

Tablet Samsung Galaxy Tab S9 Ultra zostanie wyposażony w duży… Naprawdę duży ekran. Przekątna wyświetlacza ma wynieść 14.6-cala, a więc życzę powodzenia użytkownikom, którzy chcieli go używać jako drobnego, przenośnego urządzonka na wyjazdy. Na szczęście – jak wspominałem wcześniej – do sprzedaży trafią również alternatywne warianty tabletu i z pewnością nie każdy z nich zostanie wyposażony w tak ogromny wyświetlacz.

Cała konstrukcja urządzenia pozostanie właściwie taka sama, jak miało to miejsce rok temu, ale możemy liczyć na jedno istotne usprawnienie. Galaxy Tab S9 Ultra ma otrzymać certyfikację odporności na pył oraz wodę na poziomie IP68. W praktyce oznacza to, że to urządzenie będzie można nawet wziąć ze sobą pod prysznic.

Galaxy Tab S9

Powyższa fotografia przedstawia tegorocznego Galaxy Tab’a S9 Ultra w jednym z przedpremierowych renderów. Tablet wygląda bardzo podobnie do swojego poprzednika.