Posiadasz telefon od Xiaomi? Sprawdź 3 najlepsze ustawienia prywatności na smartfonach azjatyckiej marki

Xiaomi jest obecnie jednym z najpopularniejszych producentów smartfonów na świecie. W Polsce marka plasuje się w ścisłej czołówce firm technologicznych (zaraz obok Samsunga oraz Apple), co przekłada się bezpośrednio na udział jej urządzeń w polskiej branży mobile. Jeśli sam również posiadasz telefon tego azjatyckiego giganta, a jednocześnie chcesz dbać o dane, które na nim przechowujesz, to w niniejszym artykule dowiesz się, jak możesz tego dokonać w kilku prostych krokach.

Ograniczenie dostępu do lokalizacji

Jednym z podstawowych sposób na poprawę swojej prywatności przez właścicieli smartfonów marki Xiaomi jest ograniczenie dostępu ich urządzeń do danych dotyczących lokalizacji. Mam w tym miejscu na myśli zmniejszenie precyzyjności informacji, jakie pobierają nasze telefony w celu ustalenia swojego aktualnego miejsca pobytu.

W celu wykonania tej prostej operacji wystarczy otworzyć ustawienia, a następnie przejść do zakładki oznaczonej jako Lokalizacja. Kolejny krok polega na otworzeniu karty opisanej jako Usługi lokalizacyjne oraz przejściu do widgetu Dokładność lokalizacji Google. To właśnie w tym miejscu użytkownicy mogą zmniejszyć precyzyjność omawianej usługi, czego rezultatem będzie naturalnie wysyłanie mniejszej ilości informacji na temat miejsca, w którym przebywa nasz telefon.

Ukrywanie folderów na smartfonach Xiaomi

Użytkownicy smartfonów marki Xiaomi mogą również ukrywać dowolne foldery z autorskimi zdjęciami, które w domyśle chcieliby zachować dla siebie. Opcja ta jest dostępna z poziomu galerii i można ją uruchomić w kilku prostych krokach. Na początku należy wybrać zdjęcia, które mają zostać przeznaczone do ukrycia, a następnie – poprzez kliknięcie opcji Dodaj do albumu – wskazać obraną przez siebie destynacje fotografii.

Ukryte albumy możecie znaleźć w galerii. Wystarczy nacisnąć trzy kropki znajdujące się w prawym, górnym rogu aplikacji, a następnie przejść do zakładki Ustawienia. To tam znajduje się widget opisany Wyświetl ukryte foldery, który umożliwi ponowne otworzenie schowanej części galerii.

Dane Xiaomi

Dostęp konkretnych aplikacji do naszych danych

Prawdopodobnie największym zagrożeniem dla danych przechowywanych na telefonie są zewnętrzne aplikacje, które użytkownicy instalują na swoich smartfonach. Z całą pewnością niejednokrotnie natknęliście się na artykuły o szpiegowskich programach czy wtyczkach, wykradających poufne informacje od niczego nieświadomych osób. W przypadku urządzeń marki Xiaomi kwestia zadbania o dane pobierane przez konkretne aplikacje jest dość prosta.

Wystarczy, że otworzycie ustawienia na swoim telefonie, a następnie przejdziecie do zakładki oznaczonej jako „Aplikacje”. W kolejnej zakładce możecie dowolnie kontrolować nie tylko zablokowane programy, ale i uprawnienia dostępu do konkretnych informacji, które przekazaliście poszczególnym tytułom ze sklepu Play.

Dane Xiaomi