Ryzen 7 7800X3D kontra Core i9-13900K – który procesor najszybszy do gier? 

Ostatnio porównałem wydajność Ryzena wyposażonego w powiększoną pamięć Cache z naszą redakcyjną 16-rdzeniową jednostką. Okazało się, że 7800X3D w grach zapewnia zauważalne lepsze osiągi. Jednak czy aby na pewno jest to najszybszy procesor do gier dostępny na rynku? Dziś zgodnie z obietnicą, wracam do testów jednostki AMD, jednak tym razem odpowiemy na pytanie, który układ jest najwydajniejszy w grach? Kto wyjdzie zwycięsko z pojedynku Ryzen 7 7800X3D kontra Core i9-13900K.

Internet od dawna jest podzielony sporami, który z tych dwóch procesorów jest szybszy. Wydanie finalnego werdyktu nie jest łatwe,  zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie niektóre tytuły potrafią być optymalizowane pod konkretne architektury. Dodatkowo często patche do gier same potrafią znacząco wpływać na wydajność. Jeżeli zatem nie powtórzyliśmy testów na obu jednostkach na tej samej wersji, automatycznie, choć zapewne niecelowo możemy przekłamywać otrzymane rezultaty. 

Powodów do zastanowienia się, który z procesorów w grach jest wydajniejszy mogę wymienić przynajmniej kilka. Cóż składając nowego PC, chcemy by ten był najwydajniejszą możliwą konfiguracją w naszym zasięgu. Dodatkowo ostatnio doszło do zrównania cen obu platform. Wszystko za sprawą znaczących obniżek cen pamięci DDR5. Nie przedłużając, który procesor jest zatem wydajniejszy?

Ryzen 7 7800X3D kontra Core i9-13900K

Przypomnijmy sobie specyfikacje obu układów.

Intel Core i9-13900KAMD Ryzen 7 7800X3DIntel Core i7-13700K
Liczba rdzeni24816
Liczba wątków321624
Podstawowa częstotliwość zegara3 GHz4,2 GHz3,4 GHz
Maksymalna częstotliwość turbo5,8 GHz5,0 GHz5,4 GHz
Cache L336  MB96 MB30
TDP253 W120 W253 W
Cena2699 zł2099 zł1959 zł

Jak widać jednostka Intela została wyposażana w większą ilość rdzeni. Co prawda mówimy tu o układach Gracemont, czyli jednostkach charakteryzujących się wysoką sprawnością energetyczną. Jednak jak już udowodniliśmy nie raz, potrafią one również wpłynąć na wydajność w grach, czy to wykonując część obliczeń, czy nawet przez przejęcie działających w tle procesów systemowych. Dodatkowo układ Intela posiada zauważalnie wyższe taktowanie w trybie boost, jednak zostało to okupione dużo wyższym poborem energii.

Największą zaletą Ryzena 7 7800X3D, jest powiększona pamięć Cache trzeciego poziomu. Jak już udowodniły nasze poprzednie testy, mimo niższego zegara układ ten był w stanie pokonać redakcyjnego Ryzena 7 7800X3D. Konfiguracja szybkich ośmiu rdzeni w obecnych czasach w przypadku gier również wydaje się wystarczająca. Dla przypomnienia konsole obecnej generacji również zostały wyposażone w jednostki o takiej samej konfiguracji. A przecież gry obecnie są przeważnie portowane właśnie z tych platform.

Porównując ze sobą procesory, zauważymy, że te różnią się znacząco ceną. Core i9-13900K jest zauważalnie droższy. Bezpośrednim konkurentem Ryzena byłby zatem niewiele wolniejszy układ Core i7-13700K. Tej jednostki niestety nie mamy w dyspozycji w naszym laboratorium testowym.

Platformy testowe i testy

AMD

INTEL

Każdy z testów został przeprowadzony trzykrotnie, a na wykresach przedstawiane są średnie uzyskane wartości. Postanowiłem do testów dodać układ Core i9-12900K. Posiada on identyczną konfigurację rdzeni jak wspomniany już Core i7-13700K. Co prawda jednostka Raptor Lake, może pochwalić się wyższym taktowaniem, jednak różnice nie powinny wynosić więcej niż 5%. Zrezygnowałem też całkowicie z porównywania testowanych układów programach użytkowych. Cóż 8-rdzeniowy Ryzen, nie jest układem, który zapewnia wysoką wydajności w zadaniach wielowątkowych, co już nasz poprzedni test dobitnie udowodnił.

Jednak jakbyście szukali potwierdzenia powyższych słów, spójrzcie na wyniki w 3DMarku. W testach Time Spy Extreme czy Fire Strike Extreme wynik “CPU Score” jest zauważalnie wyższy w przypadku obu układów Intela. Jednak jak wypada porównanie procesorów w grach? Raz jeszcze wykorzystujemy powiększoną bibliotekę tytułów testowych.

Choć zdaje sobie sprawę, że przeważnie osoby zainteresowane zakupem procesora kosztującego ponad 2000 zł, korzystają z wyższej rozdzielczości podczas rozgrywki. Jednak to właśnie przy testach w Full HD zauważymy największe różnice. I czeka nasz pierwsza niespodzianka na 12 sprawdzonych tytułów, w aż 7 to Ryzen jest szybszy, w dwóch przypadkach odnotowujemy identyczne rezultaty. Co prawda są gry, które lepiej działają na procesorach Intela, np. Cyberpunk 2077 czy Forspoken. Jednak jest to zgodne z wcześniejszymi testami. Gry te są po prostu w stanie wykorzystać większą ilość dostępnych rdzeni. Z tego względu nawet redakcyjny Ryzen 9 7950X jest w tym przypadku również szybszy od modelu wyposażonego w 3D Cache. Również Counter-Strike: Global Offensive po raz kolejny uzyskuje zauważalnie lepsze rezultaty na procesorach o wyższym taktowaniu.

A czy zmiana rozdzielczości coś zmieni w naszych wynikach? Muszę przyznać, że jestem zaskoczony. Podczas testów w 1440p, mamy remis pomiędzy testowanymi procesorami. W sześciu grach lepszy okazuje się układ AMD, a w pozostałych jednostka Core I9 Intela. 

Zatem który procesor lepszy?

Cóż odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Oba układy tak naprawdę to wydajne i szybkie jednostki, które poradzą sobie z najnowszymi grami. Wydaje się, zatem że kluczową rolę w wydajności odgrywa wspomniana na początku optymalizacja poszczególnych tytułów. 

Na co jednak zwróciłem największą uwagę już podczas poprzednich testów Ryzen 7 7800X3D, to jego niskie zapotrzebowanie na energię. Spójrzcie na poniższy screen wykonany podczas rozgrywki w Dziedzictwo Hogwartu w 1440p. 

Wiemy już, że procesor Intela zapewnia o 10% lepszy wynik w przypadku średniej ilości generowanych klatek na sekundę. Jednak zwróćcie uwagę na ilość pobieranej energii. Core i9–13900K o dziwo nie pobiera w tym tytule zauważalnie więcej energii. Różnica co prawda jest niemal 2-krotna. Jednak Hogwarts Legacy nie jest tytułem w pełni obciążającym procesor. Dla przykładu podczas rozgrywki w Shadow of the Tomb Raider różnica pomiędzy układem Intela a AMD potrafi wynosić nawet 100 Watów!

O ile Core i9 nie jest zauważalnie szybsza od Ryzena w grach, to zapewnia on dużo lepszą wydajność programach użytkowych. Przez co staje się dużo lepszym wyborem dla osób nie tylko spędzających czas na rozrywce.

ryzen 7 7800X3D - procesor socket

I choć nie możemy jednogłośnie stwierdzić, że Ryzen 7 7800X3D to najszybszy procesor do gier, to nie można mu odmówić wysokiej wydajności. Dodatkowo układ ten wyróżnia się wysoką sprawnością energetyczną, co w obecnych czasach stałych podwyżek cen energii warto brać pod uwagę. I choć zapewne debiutująca pod koniec roku 14. generacja Intela może okazać się odrobinę szybsza, to zapewne ta będzie pobierała jeszcze więcej prądu. 

Szkoda, że na premierę układów 3D cache musieliśmy czekać pół roku. Gdyby AMD zdecydowało się wypuścić te jednostki od razu podczas premiery platformy AM5. Podejrzewam, że wtedy ta automatycznie stałaby się hitem sprzedażowym, godnie zastępując układy poprzedniej generacji.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nas.