Nowa opcja na największej platformie z grami na PC. Jak działa Rodzina Steam?

Valve zaprezentowało nową funkcjonalność platformy Steam, na którą czekało mnóstwo graczy. Jak działa?

Tryb Rodzinny jest dostępny w aplikacji Steam już od jakiegoś czasu. Teraz jednak Valve zaprezentowało jej nową, o wiele bardziej rozbudowaną wersję. Dostępna jest, póki co w aplikacji w wersji beta, jednak wkrótce ma zostać udostępniona dla wszystkich zainteresowanych. Jak działa i co oferuje Rodzina Steam?

Czym jest Rodzina Steam?

Rodzina Steam to połączenie i rozwinięcie dwóch funkcjonalności platformy, które są aktualnie dostępne. Mowa o widoku rodzinnym i udostępnianiu gier. Te do tej pory funkcjonowały oddzielnie i miały swoje odrębne możliwości. W nowej wersji ich funkcje będą połączone. Co ważne, nie będzie to tylko zlepek opcji, ale także spore rozszerzenie możliwości. Rodzina Steam będzie mogła składać się maksymalnie z 6 użytkowników.

Udostępnianie gier

Rodzina Steam pozwoli na współdzielenie biblioteki gier, ale także wprowadzi nowe opcje kontroli rodzicielskiej. Jak podaje Valve, opcja przeznaczona jest dla gospodarstw domowych, które składają się z co najmniej 6 bliskich członków rodziny. Wszyscy użytkownicy skupieni w danej rodzinie będą mogli współdzielić dostęp do gier znajdujących się w poszczególnych bibliotekach. Co jednak ważne, każde konto będzie działało odrębnie. Na jakiej zasadzie? Każdy z użytkowników będzie mógł tworzyć odrębne kopie zapisów stanu gry, zdobywać osiągnięcia czy korzystać z warsztatu.

Udostępnianie gier w Rodzinie Steam

Ważną zmianą będzie także możliwość jednoczesnego grania w dany tytuł. Do tej pory, kiedy dana gra była udostępniona innemu użytkownikowi, tylko jeden z nich mógł grać w nią w tym samym czasie. W nowej wersji to się zmieni. Warunek jest jeden. Jeśli w konkretną grę będzie chciało grać 2 użytkowników, osobne kopie będą musiały znajdować się na co najmniej dwóch kontach. Przykładowo, dwóch użytkowników chce zagrać w Baldur’s Gate 3, a Rodzina składa się z 4 członków. Jeżeli osobna kopia znajduje się na kontach 2 z nich, jednocześnie będą mogły grać dwie osoby. Jeśli jednak tylko jedna z nich będzie w posiadaniu gry, inny użytkownik będzie musiał zaczekać, aż ta pierwsza zakończy swoją rozgrywkę. Dodatkowo, nie będziemy musieli być online, aby ktoś inny mógł zapoznać się z udostępnionym tytułem tak, jak to było dotychczas.

Kontrola rodzicielska

Nowości doczekały się także role i ich uprawnienia. W Rodzinach Steam zostanie wprowadzony podział na dorosłych oraz dzieci. Oczywiście pierwsi z nich będą mieć o wiele większe uprawnienia. Dorosły będzie mógł w ustawieniach wprowadzić ograniczenia czasowe na konkretne tytuły, ale także całkowicie zablokować dostęp do określonych treści. Łatwiejsze będzie także kupowanie nowych gier. Teraz, zamiast kupować daną grę jako prezent, konto z rolą dziecka będzie mogło poprosić o kupno gry, a ta po dokonaniu transakcji automatycznie trafi do biblioteki.

Raport dotyczący czasu gry w Rodzinie Steam

Jakie funkcje będą dostępne w kontroli rodzicielskiej?

 • Pozwolenie na dostęp do odpowiednich gier
 • Ograniczenie dostępu do Sklepu Steam, Społeczności Steam czy czatu
 • Ustawianie limitów dziennych i godzinowych
 • Wyświetlanie raportów czasu gry
 • Zatwierdzanie oraz odrzucanie próśb z kont dzieci dotyczących dodatkowego czasu na grę lub dostęp do poszczególnych funkcji platformy
 • Odzyskiwanie konta dziecka, jeśli to zapomni hasła

Jakie gry dostępne są w funkcji Rodzina Steam?

Zdecydowana większość gier, jakie dostępne są w sklepie Steam można udostępniać w ramach Rodziny Steam. Aktualnie jest to dokładnie 61 509 tytułów. Niedostępne są produkcje, które np. wymagają odrębnych kont do uruchomienia konkretnej produkcji.

Valve jednak zaznacza, że producenci mogą w dowolnej chwili zgłosić brak chęci udziału w programie. Całą listę gier znajdziesz na Steam.

Jak dostać się do programu?

Wersja beta Rodziny Steam

Aktualnie Rodzina Steam dostępna jest w aplikacji w wersji beta. Każdy zainteresowany może jednak wziąć udział w programie. Wystarczy wykonać następujące kroki:

 • Uruchom aplikację
 • Przejdź do ustawień
 • Wybierz opcję Interfejs
 • W polu Udział w wersji beta klienta wybierz opcję Steam Families Beta
 • Po zresetowaniu i aktualizacji aplikacji będziesz mieć dostęp do nowych opcji