Do sieci wyciekła specyfikacja realme GT Neo 5 Pro! Sprawdzam, w czym nowy model będzie lepszy od podstawowego wariantu

realme GT Neo 5 Pro jest kolejnym flagowcem popularnej marki, którego debiut ma nastąpić w przeciągu najbliższych miesięcy. Urządzenie będzie droższym wariantem modelu GT Neo 5, czyli smartfona z najszybszym obecnie ładowaniem na rynku. Część czytelników zapewne czuje się teraz lekko zagubiona, bo przecież podstawowa wersja telefonu nie zadebiutowała jeszcze w Europie. Na szczęście ostatnie branżowe doniesienia sugerują, że smartfona pojawi się również globalnie, choć stanie się to pod inną nazwą.

Flagowiec marki realme ma trafić do szerszej dystrybucji jako model GT3. Premiera urządzenia najprawdopodobniej odbędzie się 14 czerwca, choć nie byłbym tego tak do końca pewien. Dlaczego? Ponieważ to już 3-cia prezentacja omawianego smartfona, a realme GT3 początkowo miał trafić do Europy na początku tego roku. Co w takim razie z wersją “Pro”? Cóż, na ten moment wiemy jedynie, że nowy flagowiec będzie wyraźnie lepszy od podstawowego wariantu, choć spodziewam się jednej zaskakującej zmiany w kluczowych funkcjach urządzenia.

realme GT Neo 5 Pro – Najbardziej zaskakująca zmiana

Smarfon realme GT3 w kolorze czarnym na tle ściany.

realme GT3 (w Chinach zaprezentowany jako GT Neo 5, ale do końca tego artykułu będę posługiwał się globalnym nazewnictwem) został wyposażony w absurdalną wręcz moc ładowania, którego maksymalna wartość wynosi 240 W. Przez kilka tygodni miałem okazję testować tego smartfona i muszę przyznać, że podczas używania omawianego modelu praktycznie w ogóle nie sprawdzałem poziomu baterii. Powodem takiego podejścia była świadomość, że jeśli urządzenie się rozładuję to będę w stanie uzyskać 100% poziomu ogniwa w zaledwie 10 minut. Dość zaskakujące są więc dla mnie doniesienia, które sugerują, że droższa wersja flagowca zostanie wyposażona w ładowarkę o mocy 100 W. To przecież ponad dwa razy mniej niż w podstawowym modelu.

W tym miejscu rodzą się więc moje obawy odnośnie realme GT3, ponieważ być może producent uznał, że niższa moc ładowania jest zdecydowanie lepsza dla ogniwa i z tego względu zdecydował się ograniczyć tę wartość. Nie mam wątpliwości co do tego, że szybkie ładowanie nie działa najlepiej na żywotność baterii, ale decyzja inżynierów realme skłania mnie do jeszcze większego sceptycyzmu w tej kwestii.

  • realme GT Neo 5 Pro | Ładowanie: 100 W | Pojemność ogniwa: 5000 mAh
  • realme GT3 | Ładowanie: 240 W | Pojemność ogniwa: 4600 mAh

realme GT Neo 5 Pro – Bliżej flagowca niż średniopółkowca

Smartfon realme GT3 w kolorze czarnym na tle ogrodu.

Kolejna istotna zmiana ma dotyczyć procesora, który zostanie użyty przy konstrukcji realme GT Neo 5 Pro. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie Snapdragona 8 Gen 2, czyli najmocniejszej obecnie jednostki, jaka znajduje się w portfolio marki Qualcomm. Ten sam chipset znalazł się w takich modelach konkurencji jak:

  • Galaxy S23 Ultra,
  • Xiaomi 13 Pro,
  • vivo X90 Pro+,
  • motorola Edge 40 Pro.

Omawiając bazową wersję urządzenia miałem mały problem z zakwalifikowaniem go do odpowiedniego segmentu branży mobile. realme GT3 jest bowiem wyraźnie mocniejszy niż znaczna część średniopółkowców, ale jednoczenie nie sprawiał wrażenie flagowca z prawdziwego zdarzenia. To oczywiście nie wynikało jedynie z moich osobistych odczuć na temat smartfona, ale i z użycia zeszłorocznego procesora oraz – charakterystycznej dla tańszych urządzeń – plastikowej obudowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że producent zamierza tym razem wziąć na celownik o wiele mocniejszych konkurentów, ponieważ wykorzystanie Snapdragona 8 Gen 2 zapewni topową wydajność w kolejnej wersji omawianego smartfona.

  • realme GT Neo 5 Pro | Procesor: Snapdragon 8 Gen 2
  • realme GT3 | Procesor: Snapdragon 8 Plus Gen 1

Warto w tym miejscu zauważyć, że nowy chipset wypada wyraźnie lepiej od swojego poprzednika we wszystkich testach syntetycznych. Poniżej możecie sprawdzić różnice w obu procesorach, na które wskazuje porównywarka Nanoreview – powołująca się na wyniki pobrane z aplikacji AnTuTu 9.

realme GT Neo 5 Pro – Czy warto czekać na nowy model?

Procesor Snapdragon 8 Gen 2 test syntetyczny.

Przecieki na temat modelu GT Neo 5 Pro na nowo rozbudziły moje zainteresowanie premierami od realme, choć tak naprawdę nie jestem pewien, czy w ogóle warto czekać na tego flagowca. Moje obawy wynikają głównie ze specyficznego podejścia azjatyckich producentów do wypuszczania swoich urządzeń na europejski rynek. Przykładowo Xiaomi pokazało w zeszłym roku jednego z najciekawszych flagowców (wariant 12S Ultra), a później zadecydowało, że urządzenie nie pojawi się w globalnej dytrybucji.

Podobnie zrobiło w tym roku OPPO z modelem Find X6 Pro oraz vivo ze swoim X90 Pro+. realme także nie posiada w tym temacie zbyt ciekawej przeszłości, ponieważ – jak wspominałem we wstępie niniejszej publikacji – podstawowy wariant wariantu GT Neo 5 Pro miał pojawić się w Europie w pierwszym kwartale tego roku.

Wszystkim zniecierpliwionym fanom popularnej marki polecam więc na początek obserwować premierę modelu realme GT3. Jeżeli urządzenie faktycznie pojawi się w globalnej dystrybucji zgodnie z branżowymi informacjami (premiera 14 czerwca), to istnieje szansa na to, że wersja oznaczona jako “Pro” również doczeka się debiutu poza Azją.