Bankomaty w Polsce otrzymają istotne zmiany! Co zrobić, aby się na nie przygotować?

W miniony weekend w życie weszło nowe rozporządzenie MSWiA, którego celem jest poprawienie poziomu zabezpieczeń w bankomatach znajdujących się na terenie naszego kraju. Od teraz niemalże połowa maszyn zostanie wyposażona w specjalistyczny system, oznaczający banknoty w razie podejrzenia o kradzieży.

Nowe rozporządzenie wymusza zastosowanie omawianego rozwiązania w przypadku 40% wszystkich bankomatów znajdujących się na terenie Polski. Według portalu Biznes Info dokładna ilość przekształconych maszyn może wynosić nawet 8.4 tysiąca.

Jak przytaczane zmiany wpłyną na przeciętnych klientów? Możemy podejrzewać, że samo wyposażenie bankomatów w dodatkowe zabezpieczenia odbędzie się w nocy lub w godzinach o zmniejszonym ruchu. Pomijając pojedyncze awarie – casualowi użytkownicy powinni więc raczej spać spokojnie i nie przejmować się zapowiadaną modernizacją.

Kto ma najwięcej bankomatów na terenie Polski?

Serwis Cashless udostępnił na początku tego roku raport, z którego możemy poznać dokładniejszą ilość bankomatów działających na terenie naszego kraju oraz właścicieli poszczególnych jednostek. Analiza przedstawia dane podsumowujące 2022 rok, a więc należy brać pod uwagę możliwy wzrost (lub spadek) ostatecznej liczby urządzeń.

Według przytaczanego artykułu – w okresie, który obejmuje raport, na terenie Polski znajdowało się 20624 bankomatów. Co ciekawe to o 90 maszyn mniej niż pod koniec 2021 roku. Oznacza to, że poszczególne banki zamykają urządzenia, które przynoszą niezadowalające zyski. Z tego też względu wspomniałem w poprzednim akapicie, że aktualna liczba jednostek może być zarówno mniejsza, jak i większa niż wartość dyskutowana na portalu Cashelss.

Bankomaty

Zdecydowanym liderem pod kątem posiadanych bankomatów jest Euronet, który okazuje się właścicielem prawie 7-miu tysięcy urządzeń. Nieco niżej plasuje się kolejna popularna firma z tego samego segmentu branży bankowej, czyli ITCARD/Planet Cash. Dopiero później znajdziemy nazwy instytucji, operujących kapitałami swoich klientów. W przypadku banków najlepiej wypada PKO Bank Polski oraz BPS (wraz ze stowarzyszonymi bankami spółdzielczymi). Kolejne miejsca zajmują Santander, Pekao, SGB oraz Millennium.

Warto również wiedzieć, że placówki takie jak PKO BP, Santander, Pekao oraz Millenium posiadają jedne z najlepiej ocenianych aplikacji mobilnych. Więcej na ten temat możecie przeczytać w moim artykule – analizującym także sytuację innych banków w tym aspekcie oraz prezentującym ilość ocen oddanych na konkretną aplikację przez użytkowników systemu Android.