Czy OnePlus Open okaże się lepszy niż Galaxy Z Fold 5? Data premiery i specyfikacja nowego flagowca

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało mi się, że nowy składany smartfon Samsunga nie będzie miał niemalże żadnej konkurencji na europejskim rynku. Jego najważniejszy obecnie oponent, czyli Huawei Mate X3, jest genialnym flagowcem, ale niestety nie posiada domyślnie wgranego dostępu do usług Google’a, co z całą pewnością stanowi sporą przeszkodę dla części użytkowników.

Na rynku mamy co prawda kilka dużych składaków autorstwa innych producentów, wystarczy chociażby spojrzeć na takie modele jak Mi MIX Fold 2 od Xiaomi czy Find N2 od OPPO, ale żaden z nich nie zadebiutował oficjalnie na Starym Kontynencie. W praktyce oznacza to, że Galaxy Z Fold 5 ma zdecydowanie łatwiejsze zadanie w Europie niż np. w Azji.

Na szczęście moje obawy, dotyczące ewentualnego monopolu Samsunga w tym segmencie branży mobile, najprawdopodobniej okażą się niesłuszne, a już niedługo do sprzedaży trafi jeden z ciekawiej zapowiadających się składaków. Mowa o modelu OnePlus Open (początkowo sugerowano, że będzie on nosił nazwę Fold), który zostanie zaprezentowany jeszcze w tym miesiącu.

Data premiery OnePlus’a Open

oneplus open

Według najnowszych przecieków OnePlus Open będzie miał swoją premierę 29 sierpnia. Oznacza to, że pokaz urządzenia nastąpi niemalże równy miesiąc po wydarzeniu Galaxy Unpacked, na którym zadebiutował Galaxy Z Fold 5 od Samsunga. Oprócz samej daty premiery w sieci pojawiły się także wiadomości dotyczące dostępności nowego składaka chińskiej marki.

OnePlus Open ma trafić do globalnej dystrybucji, a to oznacza, że jego debiut będzie istotnym wydarzeniem także z perspektywy polskich użytkowników. Na ten moment w naszym kraju wybór w segmencie dużych składaków ogranicza się głównie do Z Folda 5 oraz Mate’a X3, a więc zdecydowanie powinniśmy się cieszyć z rosnącej konkurencji na europejskim rynku.

Czy OnePlus Open będzie lepszym smartfonem niż Galaxy Z Fold 5?

oneplus open

Pod kątem wydajności Galaxy Z Fold 5 oraz OnePlus Open będą do siebie podobni. Oba urządzenia mają wykorzystywać jeden z najmocniejszych procesorów marki Qualcomm, czyli Snapdragona 8 Gen 2. Pierwsze istotne różnice mają dotyczyć wielkości smartfonów, ponieważ popularny Z Fold 5 najprawdopodobniej będzie posiadał nieco mniejszy ekran (7.6-cala vs 7.8-cala przy rozłożeniu).

OnePlus Open może również liczyć na większą baterię (4800 mAh vs 4400 mAh) oraz, co zapewne nikogo nie zdziwi, zdecydowanie wyższą moc ładowania. Flagowiec chińskiej marki obsłuży ładowarkę o mocy 67 W, co będzie niemalże trzykrotnie lepszym wynikiem niż u Galaxy Z Folda 5 (25 W).

Muszę przyznać, że coraz częściej Samsung wydaje się mocno odstawać od swojej konkurencji w tym aspekcie. Dotyczy to zarówno topowych flagowców koreańskiej marki, jak i budżetowych modeli. Prawie zawsze urządzenia od innych producentów, z którymi zestawiane są smartfony Samsunga, oferują wyższą moc ładowania niż ma to miejsce w przypadku ich oponenta.

oneplus open

Do sieci wyciekły także nowe rendery składanego urządzenia marki OnePlus, które sugerują istotne zmiany w konstrukcji względem pierwszych grafik, jakie pojawiły się wcześniej na Twitterze. Najnowsze zdjęcia zapowiadają nie tylko gigantyczny moduł na obiektywy, znajdujący się na pleckach flagowca, ale i zupełnie inny kształt samego smartfonu.

Początkowo zakładaliśmy, że proporcje urządzenia będą przypominały te z Galaxy Z Folda 5, tym czasem okazuje się, że OnePlus postanowił zapożyczyć rozwiązania konstrukcyjne od OPPO. Szczerze mówiąc to zupełnie nie jestem tym zaskoczony, ponieważ omawiane marki bardzo blisko ze sobą współpracują (ich właścicielem jest chińska korporacja BBK Electronics).