One UI 6.0 vs One UI 5.1 – zobacz, jakie zmiany zaszły na smartfonach z serii Galaxy po najnowszej aktualizacji

Tegoroczna odsłona systemu Android zadebiutowała na rynku wraz z początkiem października. Pierwszymi urządzeniami, które otrzymały odświeżoną wersję oprogramowania, były smartfony z serii Pixel od Google’a. Kilka tygodni później update trafił również na telefony innych marek, wśród których znalazł się Samsung.

Aktualizację dostała już część użytkowników korzystająca z najnowszych flagowców koreańskiego producenta, czyli urządzeń z linii Galaxy S23. Lista wszystkich modeli, które finalnie będą działały na nowej wersji systemu jest jednak znacznie dłuższa.

 • Galaxy S23/Galaxy S23 Plus/Galaxy S23 Ultra
 • Galaxy S22/Galaxy S22 Plus/Galaxy S22 Ultra
 • Galaxy S21/Galaxy S21 Plus/Galaxy S21 Ultra/Galaxy S21 FE
 • Galay Z Fold 4/Galaxy Z Flip 4
 • Galaxy Z Fold 3/Galaxy Z Flip 3
 • Galaxy A73/Galaxy A72
 • Galaxy A54/Galaxy A53/Galaxy A52, Galaxy A52s
 • Galaxy A34/Galaxy A33
 • Galaxy A24/Galaxy A23
 • Galaxy A14/Galaxy A13/Galaxy A04s
 • Galaxy M53 5G/Galaxy M33 5G/Galaxy M23
 • Galaxy Xcover 6 Pro

Jeśli Twój smartfon nadal czeka na aktualizację, to koniecznie sprawdź najważniejsze zmiany, na które powinieneś się przygotować. Większość modyfikacji dotyczy raczej kosmetycznych kwestii, jednak część z nich sprawia, że korzystanie z aplikacji systemowych staje się o wiele bardziej intuicyjne.

Więcej opcji na ekranie blokady w One UI 6.0

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych opcji personalizacji, które zostały dodane do ekranu blokady. Na pierwszy rzut oka widok edycji wygląda niemalże identycznie, ale w nowej wersji sytemu otrzymujemy dostęp do trzech dodatkowych czcionek oraz świeżego wyglądu zegara.

Po lewej stronie: One UI 5.1 Po prawej stronie: One UI 6.0

Ekran blokady zmiany Samsung

Warto również wiedzieć, że na nowym oprogramowaniu możemy manipulować położeniem widgetu czasu, co nie było możliwe w poprzednich odsłonach oprogramowania. Większość przecieków na temat Androida 14 i One UI 6.0 sugerowała, że zaktualizowane urządzenia zaoferują rozszerzone możliwości customizacji poszczególnych elementów systemu, a więc rozszerzone opcje związane z personalizacją ekranu blokady nie są specjalnym zaskoczeniem.

Ekran blokady Samsung

Kolejna zmiana potwierdza pierwsze spekulacje, które pojawiły się w sieci na temat nowej nakładki Samsunga. Mowa o odświeżonym wyglądnie menu szybkiego dostępu, wyglądającym obecnie zdecydowanie bardziej jak analogiczny element systemu na smartfonach marki Apple. Co więcej, oprogramowanie HyperOS od Xiaomi także poszło w podobnym kierunku, a to oznacza coraz większą unifikację systemów pochodzących od różnych producentów.

Zmiany wizualne One UI 6.0

W najnowszej wersji systemu odtwarzacz multimediów przeszedł drobną poprawę estetyczną i od teraz wyświetla miniaturkę albumu na całej powierzchni, co ułatwia szybkie rozpoznanie odtwarzanej treści i wzbogaca wizualne doznania użytkownika.

One UI 6.0 media

Nowa wersja One UI pomoże w sortowaniu powiadomień

Kolejna funkcja z całą pewnością spodoba się użytkownikom, którzy każdego dnia otrzymują całą masę powiadomień i szukają sposobu na to, by zarządzać nimi w możliwie najbardziej intuicyjny sposób. W One UI 6.0 pojawiła się bowiem opcja sortowania alertów według ustalonego przez nas priorytetu.

Ustawienia aplikacji Samsung

One UI 6.0 poprawi korzystanie z aparatu

Jedną z najdrobniejszych – ale w mojej opinii najbardziej użytecznych – zmian, jest dodanie do aparatu możliwości szybkiego przełączania się między szczegółowością wykonywanego zdjęcia. Wśród opcji znajdujących się w górnej części ekranu umieszczono kafelek (ten z napisem 12M), który pozwala np.: na szybkie przełączenie się z 12 Mpix do wykonywania zdjęć przy użyciu pełnych 50 Mpix kamery głównej.

Opcje nagrywania Samsung

Drobne zmiany pojawiły się także w menu personalizacji znaku wodnego (na prawym zrzucie ekranu funkcja jest wyłączona, ale nadal możecie prześledzić dostępne w ramach niej opcje) oraz w designie regulacji przybliżenia podczas wykonywania zdjęcia.

Ustawienia aparatu Samsung

W ustawieniach pojawiła się również zakładka Skanuj dokumenty i tekst. Jedną z wprowadzonych do niej opcji jest funkcja automatyczne skanowanie, która umożliwia uchwycenie dokumentu bez konieczności naciskania spustu migawki.

Aktualizacja One UI 6.0 Samsung

Obiekt wycięty ze zdjęcia możesz teraz od razu zapisać jako naklejkę

One UI 6.0 umożliwia szybkie zapisanie obiektu wyciętego ze zdjęcia w formie naklejki, którą później możesz udostępniać oraz wstawiać do innych fotografii. Wystarczy, że znajdziesz interesującą Cię grafikę, a następnie przytrzymasz na niej swój palec. Smartfon poinformuje Cię wówczas czy odnalazł na zdjęciu obiekty, które może z niego wyciąć i zrobi to automatycznie.

One UI 6.0 naklejki

Następnie zobaczysz niewielkie menu, które pozwoli Ci na skopiowanie, udostępnienie lub zapisanie wyciętego elementu. Cały proces możesz prześledzić na powyższych zrzutach ekranu.

One UI 6.0 ułatwi obsługę kamery

Małej modyfikacji uległo także menu szybkiego dostępu do opcji związanych z kamerą. Zmiany wprowadzone przez Samsunga możecie prześledzić na poniższych zrzutach ekranu. Wydaje się, że koreański producent postawił przede wszystkim na ułatwienie poruszania się po ustawieniach kamery i poprawę intuicyjności związanego z nią interfejsu.

Aparat Samsung Galaxy
One UI 6 vs One UI 5.1 na Samsungu Galaxy

Niestandardowy widget kamery

W nowej wersji systemu użytkownicy otrzymali dostęp do spersonalizowanego widgetu, który umożliwia bezpośrednie przejść z pulpitu do konkretnego trybu aparatu w smartfonie. Wśród opcji konfiguracji znajdują się nie tylko nazwa oraz grafika symbolizująca skrót, ale i opcje dotyczące uruchamianej kamery czy dodatkowych funkcji aparatu.

One UI 6.0 widget kamery

To jeszcze nie wszystkie zmiany w One UI 6.0

Jest to oczywiście jedynie część zmian wprowadzonych w ramach One UI 6.0, ale w niniejszej publikacji starałem się przede wszystkim przedstawić te opcje, które mogą okazać się najbardziej przydatne dla użytkowników. Na koniec zostawiłem jednak pewną ciekawostkę, ponieważ Samsung zdecydował się odświeżyć nie tylko deisgn poszczególnych elementów swojej nakładki, ale i wygląd wgranych domyślnie do systemu emoji.

Emoji Samsung

Po lewej stronie znajdują się starsze wersje emotikonek, a po prawej możecie zobaczyć ich odnowione warianty. Co ciekawe Apple, Samsung oraz Google proponują swoim użytkownikom inne spojrzenie na popularne emoji, a więc na telefonach tych marek analogiczne elementy systemu będą wyglądały nieco inaczej.