Czy warto założyć mObywatel dla dziecka? Po co dziecku mObywatel? Wyjaśniam zalety i tłumaczę, jak załatwić formalności.
Niewiele osób wie, że aplikacja mObywatel nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych, ale może być idealna również dla dzieci i młodzieży. Mimo, iż załatwianie spraw urzędowych kojarzy się wyłącznie ze światem osób pełnoletnich, również i młodsi użytkownicy mogą wykorzystać niektóre z funkcji tej aplikacji.
mLegitymacja – do czego się przydaje?
mLegitymacja to mobilna legitymacja ucznia lub studenta, dostępna z poziomu aplikacji mObywatel. Sprawia ona, że aplikacja mObywatel dla dziecka staje się naprawdę funkcjonalnym, niezwykle ułatwiającym życie dodatkiem. Pokazując mLegitymację, potwierdza się bycie uczniem lub studentem danej szkoły bądź uczelni wyższej. Dzięki temu użytkownik może np. skorzystać z przysługujących mu ulg i zwolnień. Jak wiadomo, osoby uczące się są objęte różnego rodzaju upustami, np. w komunikacji miejskiej, muzeach, kinach, teatrach oraz w wielu innych miejscach, w których często bywają młodzi ludzie. A jednak, komu z nas choć raz nie zdarzyło się zapomnieć o dokumencie uprawniającym do otrzymania zniżki? Tymczasem o smartfonie pamięta się praktycznie zawsze.
Jest jeden haczyk. mLegitymację mogą bowiem aktywować wyłącznie uczniowie i studenci placówek, które podpisały odpowiednie porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Dokument uruchamiany jest bowiem przy pomocy kodu QR oraz kodu aktywacyjnego, a te z kolei można otrzymać wyłącznie w sekretariacie szkoły lub dziekanacie uczelni. Jeśli tego zabraknie, mObywatel dla dziecka przestanie być tak funkcjonalną opcją.
Jak założyć mObywatel dla dziecka? mLegitymacja krok po kroku
Zakładanie mLegitymacji należy zacząć od upewnienia się, że dana szkoła lub uczelnia dołączyła do tego programu i podpisała odpowiednie porozumienie. Jeśli tak, udaj się do niej i pobierz w sekretariacie kod QR oraz kod aktywacyjny. Kolejne kroki w kierunku założenia mObywatel dla dziecka będą już mniej skomplikowane.
- Musisz zainstalować swojemu dziecku odpowiednią aplikację mobilną. W App Store (dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS) bądź Google Play (dla użytkowników Androida) wyszukaj mObywatel i rozpocznij pobieranie.
- Kolejny krok to zalogowanie się. Wprowadź wszystkie niezbędne dane i upewnij się, czy są one poprawne.
- Następnie w odpowiedniej zakładce wyszukaj opcję „Dodaj dokument” i wybierz ją. Tam zdecyduj, czy dodajesz mLegitymację studencką, czy może szkolną.
- Kolejny krok to zatwierdzenie wszystkich niezbędnych zgód.
- Teraz wprowadź kod QR, pozyskany z sekretariatu. Dzięki temu legitymacja została aktywowana.
- Gotowe!
Korzystanie z mLegitymacji w wielu przypadkach zastępuje tradycyjną legitymację. Od tej pory twoje dziecko nie musi już więc nosić tego dokumentu przy sobie. Wystarczy, że np. w razie kontroli biletów w komunikacji miejskiej okaże kontrolerowi mLegitymację na ekranie swojego smartfonu.
Kontroler może potwierdzić zawarte w niej dane przy pomocy aplikacji mWeryfikator. Osoba uprawniona potwierdzi w ten sposób m.in. imię, nazwisko i zobaczy zdjęcie twojego dziecka z dokumentu w niskiej rozdzielczości. Za pośrednictwem mWeryfikator może sprawdzić również ważność mLegitymacji uczniowskiej lub studenckiej.
Chcesz wiedzieć więcej o aplikacji mObywatel? Koniecznie sprawdź nasze kompendium wiedzy!