Sprawdziłem dwie polskie obudowy PC. Która lepsza? Endorfy Arx 500 czy Arx 700? Sprawdź

W przypadku wyboru obudowy dla naszego nowego komputera często panuje przekonanie, że to większe konstrukcje są tymi lepszymi. Według licznych teorii mają zapewniać porządniejszą cyrkulację powietrza, przez co umieszczone wewnątrz komponenty będą się mniej przegrzewać. Postanowiłem to sprawdzić. Jednak by taki test był miarodajny, powinniśmy wykorzystać dwie identyczne obudowy, różniące się właściwie tylko rozmiarem. Tak oto w moje ręce trafiły konstrukcje od Endorfy — Arx 700 oraz Arx 500. Sprawdźmy zatem, czym się różnią i czy naprawdę rozmiar ma znaczenie.

Obudowy serii Arx od Endorfy zadebiutowały w 2023 roku. Można powiedzieć, że od razu zyskały dużą popularność i nie ma co się dziwić. Konstrukcje polskiego producenta wpisują się w najnowsze trendy. Obudowy z serii Arx mają zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza, gwarantując odpowiednie warunki dla podzespołów umieszczonych wewnątrz nich. Endorfy przygotowało dwa modele Arx 500 oraz Arx 700. Te występują w dwóch wersjach. W sklepach znajdziemy warianty z dopiskiem AIR oraz ARGB. Pierwszy ma zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza dzięki pięciu dołączonym do zestawu wentylatorom. W przypadku drugiego, jak łatwo się domyślić, w zestawie otrzymujemy jednostki z dodatkowym podświetleniem RGB. Niestety, Endorfy nie zdecydowało się jeszcze na wprowadzenie do sprzedaży różnych wariantów kolorystycznych. Obudowy Arx są dostępne wyłącznie w kolorze czarnym.

Choć wydawać by się mogło, że Arx 500 oraz 700 to jednostki należące do zupełnie różnych serii, to wcale tak nie jest. Według specyfikacji oba te modele różnią się tylko wielkością. Czy tak jest naprawdę? Postanowiłem dokładniej je porównać oraz przetestować by móc udzielić Wam na to pytanie odpowiedzi. Zanim to jednak nastąpi, przybliżę bardziej szczegółowo obie konstrukcje.

Endorfy Arx 700

Na pierwszy ogień większa obudowa od Endorfy, czyli Arx 700. Czym ona się charakteryzuje? To typowa konstrukcja Midi Tower o wymiarach 48,6 x 22,8 x 47,2 cm. W środku znajdziemy cztery zainstalowane wentylatory Stratus o średnicy 14 cm. W otrzymanej do testów wersji wszystkie posiadają podświetlenie ARGB oraz sterowanie przez sygnał PWM.

Obudowa jest naprawdę przestronna. Maksymalna długość karty graficznej, którą możemy w niej zainstalować to 41 cm. W środku znajdziemy również miejsce dla sześciu dysków SATA oraz jednego standardowego dysku HDD w formacie 3,5 cala. Na froncie, jak i na topie obudowy bez problemu zainstalujemy chłodnicę o wymiarze 36 cm. Oczywiście jeden z paneli bocznych jest wykonany ze szkła hartowanego. 

Endorfy Arx 500

Teraz parę słów o modelu Arx 500. To również konstrukcja Midi Tower o wymiarach 48,6 x 22,8 x 40,9 cm. Podobnie jak w większym modelu, w środku także znajdują się zainstalowane 4 wentylatory Stratus, o tych samych rozmiarach. Z racji, że obudowa jest krótsza, w środku będziemy mogli  zainstalować kartę o długości maksymalnie 35 cm. Nie będzie Was to jednak w niczym ograniczało. Bez problemu podczas swoich testów umieściłem w środku zarówno RTX-a 4090, jak i ogromnego 4080 od Gigabyte. W przypadku możliwości instalacji dysków twardych sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w większym modelu. Znajdziemy miejsce na 6 dysków SSD o wielkości 2,5 cala oraz jednego standardowego dysku HDD 3,5 cala.

Kolejne różnice zauważymy w kompatybilności z systemami chłodzenia. Duże radiatory o rozmiarze 36 cm możemy zainstalować tylko na froncie. Jednak decydując się na taki wariant, ograniczy to rozmiar karty graficznej, którą będziemy mogli zainstalować w środku obudowy. Na topie Arx 500 zmieścimy natomiast 280 mm chłodnicę. 

Seria Arx — wygoda w użytkowaniu

Obie obudowy zapewniają bardzo podobny zestaw możliwości, jeżeli chodzi o kabel management. Z tyłu znajdziemy specjalnie przygotowane zaczepy rzepowe, które ułatwiają cały proces. 

Również przedni panel portów spełnia oczekiwania, jakie można mieć od obudowy w 2024 roku. Znajdziemy tutaj trzy porty USB 3.0 w tym jeden typu C, dwa gniazda audio oraz przyciski power i reset. Ten drugi domyślnie został podłączony do wbudowanego w obudowę kontrolera ARGB. Dzięki temu zyskujemy możliwość sterowania podświetleniem bez konieczności podłączenia wentylatorów pod naszą płytę główną.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod wspominany kontroler podłączyć również inne urządzenia. Dzięki temu możemy je łatwo zsynchronizować. Dodatkowo może on pełnić funkcję huba RGB, a za sterowanie wciąż może odpowiadać nasza płyta główna i jej oprogramowanie.

Arx 500 kontra Arx 700

Jednak nie samą specyfikacją człowiek żyje. Poszedłem o krok dalej i wykonałem kilka testów, by stwierdzić, która obudowa jest lepsza. Konfiguracja platformy testowej prezentuje się następująco:

  • PROCESOR: INTEL CORE i9-14900K
  • PŁYTA GŁÓWNA: Gigabyte Z690 Aorus Pro
  • RAM: Kingston DDR5 6000 Mhz CL40
  • DYSK: Lexar NM800 PRO 1 TB
  • KARTA GRAFICZNA: ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti AMP AIRO
  • ZASILACZ: Endorfy Supremo FM5 Gold 1000 W

Sprawdziłem zarówno maksymalną temperaturę osiąganą przez procesor, jak i przez kartę graficzną przy pełnym obciążeniu. Wyniki mogą być zaskakujące. O dziwo, ta mniejsza obudowa jest chłodniejsza. Zarówno na procesorze, przy zastosowaniu tego samego układu chłodzenia, jak i na karcie graficznej zauważymy nawet kilkustopniową różnicę.

Te nie dotyczą tylko temperatury poszczególnych rdzeni. Podczas testów karty graficznej RTX 4070 Ti od Zotaca, duże różnice zauważałem w przypadku osiąganej temperatury pamięci oraz tak zwanego punktu hotspot. Wpływa to bardzo na wydajność, jak i żywotność karty.

Z czego wynikają te różnice? Odpowiedź jest dość oczywista. Arx 500 to obudowa o mniejszych wymiarach, a co za tym idzie — krótsza. Oznacza to, że wentylatory umieszczone na froncie konstrukcji, znajdują się znacznie bliżej komponentów umieszczonych wewnątrz. Przekłada się to na lepszą cyrkulację. Dzięki temu więcej zimnego, pochodzącego z zewnątrz powietrza trafia bezpośrednio na kartę graficzną, czy nawet na radiator chłodzenia AIO.

Co prawda, jeśli chodzi o temperaturę procesora, w przypadku większego modelu Arx 700 moglibyśmy ją poprawić, stosując układ AIO wyposażony w większą chłodnicę. Jednak różnica nie będzie aż tak duża, jakby się mogło wydawać i wyniesie maksymalnie dwa stopnie Celsjusza.

Jak widzicie, wybierając obudowę, nie ma z góry co zakładać ich wydajności. Nie zawsze większa konstrukcja będzie zapewniała lepsze osiągi, co udowodniły moje testy. Zarówno model 500, jak i 700 to godni przedstawiciele serii Arx. Założony przez producenta cel, dostarczenia konstrukcji cechującej się dobrym przepływem powietrza został zrealizowany w pełni. Dzięki dostępności dwóch modeli każdy może dopasować swoją przyszłą obudowę do własnych potrzeb i to bez żadnych kompromisów. Potrzebujesz więcej miejsca wewnątrz, dla ogromnej karty graficznej wyposażonej w chłodzenia AIO, zapewne skusisz się na Arx 700. Masz mało miejsca pod czy na biurku i zależy Ci na jak najlepszych temperaturach podzespołów, Arx 500 będzie świetnym wyborem. 

Trzeba w tym miejscu wspomnieć również o cenach obudów od Endorfy. Model Arx 700 ARGB został wyceniony na 539 zł, natomiast Arx 500 na 489 zł. Pamiętajmy, jednak że oba modele należą do tej samej serii i nie można ich traktować jako wyższy i niższy model. Jeżeli nie zależy wam na podświetleniu RGB, to taniej w sklepach znajdziecie modele w wersji AIR. Arx 500 jest dostępny w tym wariancie za 449 zł, a Arx 700 za 489 . Przypominam, że ten wariant został wyposażony w aż 5 wentylatorów Stratus 140 PWM, co nie zdarza się często w przypadku obudów w tym przedziale cenowym.

Choć cena może wydawać się dość wysoka, to wynika ona z dołączonych akcesoriów. Rzadko który producent decyduje się na dodanie aż 4 wydajnych wentylatorów, czy dodatkowego kontrolera sterującego podświetleniem ARGB. Więc tutaj duży plus dla Endorfy!

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.