Po 30-latach, Microsoft chce zmienić układ klawiatury… tylko po co?

Przywykliśmy do tego, jak wyglądają nasze klawiatury. Przyciski mają przypisane swoje miejsce, a większość z nas korzysta z nich nawet na nie nie patrząc. Czemu zatem Microsoft postanowił zmienić układ klawiatury?

Rok 2023 należał do giganta z Redmond, na pewno do udanych. Firma ugruntowała swoją pozycję jako lidera w obszarze rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Niemałym sukcesem jest choćby ChatGPT, którego co prawda twórcą jest OpenAI, ale to Microsoft finansuje w większości prace rozwojowe tego projektu. Pod koniec roku firma postanowiła zintegrować swojego chatbota AI z systemem Windows 11. Mowa oczywiście o funkcji Copilot, o której już pisaliśmy.  O tym, jak ważny dla MS jest rozwój tej technologii AI, może świadczyć fakt, że firma postanowiła przeprowadzić zmiany w układzie klawiatury.

Windows Coopilot – otrzyma dedykowany klawisz?

Ostatnio Microsoft ogłosił wprowadzenie specjalnego klawisza Copilot do komputerów z systemem Windows 11. Według tego komunikatu stanowi  to pierwszą znaczącą zmianę w klawiaturach stosowanych w komputerach z systemem Windows od prawie trzydziestu lat.

Prawie 30 lat temu wprowadziliśmy do klawiatury komputera PC klawisz Windows, który umożliwił ludziom na całym świecie interakcję z systemem Windows. Postrzegamy to jako kolejny przełomowy moment w naszej podróży z systemem Windows, w którym Copilot będzie punktem wejścia do świata sztucznej inteligencji na PC”. 

Yusuf Mehdi, Microsoft CVP & Consumer CMO

Jak łatwo się można domyślić po naciśnięciu nowego klawisza, otworzy się aplikacja Copilot w Windows, ułatwiając użytkownikom komputerów PC interakcję z systemem operacyjnym. Dla przypomnienia funkcja ta może pomóc użytkownikom w wykonywaniu szeregu zadań na komputerach i poza nimi, w tym dostosowywaniu ustawień, organizowaniu okien, stworzenie podsumowywania tekstu, generowaniu obrazów i nie tylko. Wszystko w jednym miejscu i oknie programu.

Coopilot w Windows 11

Przycisk Copilot – kiedy się pojawi?

Rok 2024 ma być dla Microsoftu „rokiem komputerów PC ze sztuczną inteligencją”. Można zatem podejrzewać, że dodatnie dedykowanego przycisku dla asystenta AI będzie tylko pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu. 

W nowym roku zapoczątkowujemy znaczącą zmianę w kierunku bardziej osobistej i inteligentnej przyszłości obliczeniowej, w której sztuczna inteligencja będzie płynnie wpleciona w system Windows, począwszy od systemu, przez układ krzemowy, aż po sprzęt

Yusuf Mehdi, Microsoft CVP & Consumer CMO

Co to oznacza? Zapewne więcej szczegółów dowiemy się już nie długo. Przypominam, że już przyszłym tygodniu odbędą się targi CES, na których firma zaprezentuje swoje nowe rozwiązania. Zapewne doczekamy się prezentacji nowych urządzeń mobilnych zarówno od Microsoftu, jak i od jego partnerów. Te nie tylko będą wyposażone w przycisk Copilot, ale także procesory najnowszej generacji. Dla przypomnienia Intel już w grudniu zaprezentował układy Meteor Lake, które dość mocno wspierają rozwiązania AI. Zapewne to właśnie te jednostki zawitają w nowych urządzeniach Surface. 

Pytanie, czy naprawdę potrzebujemy fizycznego przycisku na klawiaturze, pozostaje na ten moment bez odpowiedzi. Czas pokaże, czy podzieli on los przycisku Windows, znienawidzonego przez graczy i używanego sporadycznie jako kombinacją niektórych skrótów klawiaturowych.